;

EU;Szerbia;alkotmánymódosítás;gyermekgyilkosság;halálbüntetés visszaállítása;Aleksandar Vucic;

Aleksandar Vucic felháborodásának következménye gátja lehet Szerbia EU-csatlakozásának

- Visszaállítaná a halálbüntetést Aleksandar Vucic

Brutális gyermekgyilkosság rázta meg Szerbiát, az elnök ezért javasolja a kivégzést a legsúlyosabb bűntettek esetén.

A legsúlyosabb esetekben ismét be lehetne vezetni Szerbiában a halálbüntetést – idézi a hvg.hu Aleksandar Vucic szerb elnököt, aki a hétvégén jelentette be felháborodásában a lehetőséget. Déli szomszédunkban ugyanis egy brutális esetre derült fény: a dél-szerbiai Bor környékéről eltűnt kétéves kislányt a helyi vízművek dolgozói elütötték, majd holttestét egy szeméttelepre dobták ki, ahonnan végül eddig ismeretlen helyre szállították.

Ivica Dacic külügyminiszter, a kisebbik kormánypárt, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke erről úgy vélekedett, hogy „az ilyen szörnyek felett ítélkezni kell (…), az átlagemberek bizonyosan a puszta kezükkel is meg tudnák őket fojtani”. – Ahhoz viszont, hogy halálra ítéljék a tetteseket, alkotmánymódosításra van szükség, ami hosszadalmas folyamat – tette hozzá Dacic.

A portál emlékeztetett arra, hogy a halálbüntetés 1804 és 2002 között szerepelt a kiszabható ítéletek között a szerb büntető törvénykönyvben, de az utolsó halálos ítéletet 1992. február 14-én hajtották végre. Utoljára 2001-ben született halálbüntetést kiszabó ítélet, ezt azonban később 40 évnyi letöltendő börtönbüntetésre módosították. A halálbüntetést 2002-ben eltörölték, azóta a legsúlyosabb kiszabható ítélet 40 évig terjedő börtönbüntetés.

A halálbüntetés ugyanakkor az Európai Unió szerződéseibe és Alapjogi Chartájába ütközik, és Szerbia több mint tíz éve folytatja a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val. Igaz, amint arról lapunk is beszámolt, az Orbán Viktor magyar miniszterelnök által is támogatott csatlakozási folyamatnak nem ez lenne az egyetlen akadálya. Az Európai Parlament februári határozata szerint a tavaly decemberben tartott szerb parlamenti és helyhatósági választások nem feleltek meg a szabad és tisztességes választások követelményének. – A hatalmon lévők mindent megtettek, hogy tisztességtelen és indokolatlan előnyre tegyenek szert – állapították meg az uniós képviselők.

Az utasszállító kényszerűen visszatért a reptérre.