Elképzelhető, hogy az Aleksandar Vucic által fémjelzett Szerb Haladó Pártnak (SPS) mégis sikerül megszereznie a többséget a belgrádi városházán, méghozzá a klasszikus módszerrel. Minden jel szerint sikerül meggyőznie a „Mi – A nép hangja” nevű formáció egy-két képviselőjét arról, hogy csatlakozzanak a kormánytöbbséghez, az SNS és a Szerb Szocialista Párt (SPS) koalíciójához.
A tavalyi általános voksolást követően az Európa-párti ellenzék tüntetéshullámot indított nyilvánvaló és dokumentált belgrádi választási csalásokra hivatkozva. Videofelvételek is készültek arról, hogy olyanokat irányítottak a boszniai Szerb Köztársaságból és Szerbia más részeiből szavazni a fővárosba, akik még jól soha életükben nem jártak ott. Az ellenzék, amely 40 ezer álszavazóról tett említést, ezért megismételt választás kiírását követelte. Aleksandar Vucic elnök mindeközben arról beszélt, hogy sosem volt ennyire tiszta választás Szerbiában. Ugyanakkor úgy látszott, az SNS a belgrádi választás megismétlésére kényszerül, mert a szocialistákkal együtt is éppen lemaradt az abszolút többségről a belgrádi városházán. A mérleg nyelvét képező, a különféle összeesküvés-elméleteket terjesztő egykori tüdőgyógyász, Vladimir Nestorovic által alapított „Mi – A nép hangja” jelezte, az Európa-párti ellenzékkel semmiképp sem áll össze, de a kormányzó pártot is csak akkor segíti, ha teljesíti követeléseit. Nestorovicék azonban olyan feltételekkel álltak elő, amelyeket Vucicék nyilvánvalóan sosem teljesítettek volna, ezért a megismételt választás látszott a legvalószínűbb opciónak.
A Nestorovic-féle csoport egyik tagja, Aleksandar Jerkovic volt parlamenti képviselő, jelenleg belgrádi tanácsos, állítólag hajlana arra, hogy csatlakozzon a kormányzó többséghez. S minden jel szerint nem csak ő. Toma Fila, a szocialisták polgármesterjelöltje azt állította, csatlakoznának hozzájuk „egyes tanácsosok” Nestorovicék listájáról. Jerkovic egyébként nem tartozik a „Mi – A nép hangja alapítói közé”, jegyzi meg a Danas napilap, hanem egy amúgy teljesen jelentéktelen mozgalom elnöke, csak Nestorovicék listáján indult.
Ha az Aleksandar Sapic polgármester által fémjelzett városházán maradna az SNS-SPS többség, az igen rossz hír lenne az ellenzék számára, mert azt is jelentené, hogy egyik célját sem érte el. A Szerbia az Erőszak Ellen szövetség a szerb alkotmánybírósághoz járult a választási eredmény megsemmisítéséért, ám kizárható, hogy a taláros testület szembe menne Vucic pártjával. Ezt követően a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnának jogorvoslatért, de e fórumon várhatóan több évet vesz igénybe, míg a testület ítéletet mond. Szintén rossz hír az Európa-párti ellenzéknek egyrészt az, hogy az Európai Bizottság nem állt nyíltan mellé az elcsalt választás kérdésében, másrészt pedig hogy januárban egyelőre nem sikerült újraindítani a kormányellenes megmozdulásokat.
Közben további találgatások látnak napvilágot az új kormány összetételéről. Aleksandar Vucic elnök még korábban reményét fejezte ki, hogy március 15-ig megalakul az új kabinet, de még egyelőre arról sincs döntés az SNS-ben, ki legyen Ana Brnabic ügyvezető miniszterelnök utóda, amint az is kérdéses, kit jelöljenek a parlament elnökének. Ez utóbbi tisztségre esélyesnek tartják Nikola Selakovic munkaügyi minisztert, Vladimir Orlicot, a parlament jelenlegi elnökét, valamint magát Brnabicot, akit e poszttal kárpótolna Vucic a kormányfői tisztségről való leváltásáért.
A Danas szerint a miniszterelnöki székre két várományos van, ezzel kapcsolatban a legtöbbet Milos Vucevic nevét emlegetik. Ő a védelmi miniszteri tárca élén áll és – papíron legalábbis – a haladók elnöke. Szintén esélyes Sinisa Mali, aki jelenleg valamivel közelebb állhat a kinevezéshez riválisánál. Már csak azért is, mert jól ismeri a szerb gazdaság helyzetét, 2018 óta pénzügyminiszter. Vucevic azért is kevésbé esélyes, mert nem beszél angolul, nem technokrata, ugyanakkor ruszofilnek és nacionalistának bélyegzik, ami teher lehet a nemzetközi kapcsolatokban.
Aleksandar Vučić egy képen Alex Sorossal - de mit szól ehhez Orbán Viktor?Nem sietik el a kormányalakítást Vučićék