;

Szijjártó Péter;Országgyűlés;Svédország;Észtország;NATO-csatlakozás;

- Szijjártó Péter az Országgyűlés helyett észt kollégájával egyeztetett a svéd NATO-csatlakozásról

A magyar külügyminiszter továbbra is Budapestre várja Svédország miniszterelnökét, miközben a teljes kormány és az összes fideszes képviselő keresztbe fekszik a NATO-bővítésnek.

Margus Tsahknával, észt kollégájával egyeztetett hétfőn telefonon, többek között a svéd NATO-csatlakozásról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a magyar kormány többi tagjához hasonlóan nem az Országgyűlés rendkívüli ülésén vett részt, ahol éppen Svédország NATO-csatlakozását ratifikálhatták volna, hanem a kormány kihelyezett ülésén, Sopronbánfalván.

Amint arról beszámoltunk, a kormánypárti képviselők sem mentek el a parlamenti tanácskozásra, amelyet pedig David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete is megtisztelt jelenlétével. A NATO-bővítés így tovább csúszik, annak ellenére, hogy Szijjártó Péter azt bizonygatta az észt külügyminiszternek, hogy „a kormány pozitív hozzáállása változatlan az ügyben”. Még azt is közölte a balti állam diplomáciájának vezetőjével, hogy „a ratifikációról szóló előterjesztést már rég az Országgyűlés elé terjesztették”.

– Meghívtuk Svédország miniszterelnökét ide Magyarországra, és remélem, hogy el is fogadja a meghívásunkat, és eljön, hiszen ezzel bizonyítaná azt, hogy Svédország számára ez valóban fontos kérdés – sorolta Szijjártó Péter annak tudatában, amit múlt pénteken a svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson nyilatkozott, hogy szívesen jön Budapestre, de csak ha Magyarország ratifikálja a NATO-csatlakozásukat. 

Szijjártó Péter az Oroszország elleni szankciókró szóló véleményét is megosztotta Margus Tsahknával. – Mi úgy látjuk, hogy a szankciós politika kudarcot vallott, ezért nem látjuk értelmét újabb szankciós csomagok elfogadásának – fogalmazott. Azt, hogy az Európai Unió az ukrajnai háború kitörésének közelgő második évfordulójára tekintettel újabb szankciókat tervez Oroszországgal szemben, a magyar külügyminiszter azt mondta, hogy szerinte „teljesen felesleges egy szankciós kirakatcsomaggal még komolytalanná is tenni az Európai Unió működésének ezt a részét.”

Csakúgy, mint az igazságügyminiszter felterjesztését és a döntéselőkészítő anyagokat.