;

Brüsszel;Svédország;találkozó;ratifikáció;NATO-csatlakozás;kormányfők;

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök és Orbán Viktor

- A svéd kormányfő megmondta Orbán Viktornak, hogy csak akkor jön Budapestre, ha már ratifikáltuk az országa NATO-csatlakozását

További részletek derültek ki Ulf Kristersson és Orbán Viktor rövid brüsszeli találkozójáról.

Szívesen találkozik Orbán Viktorral Budapesten, de csak miután Magyarország ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását – a Dagens Nyheter svéd lap szerint Ulf Kristersson miniszterelnök ezt közölte a magyar miniszterelnökkel csütörtökön Brüsszelben – számolt be a rövid, körülbelül 15 perces megbeszélésen történtekről a hvg.hu. A portál információi szerint a találkozót a tanácsteremben ejtette meg a két politikus azt követően, hogy a többi kormányfő kiment a teremből.

A Népszava is beszámolt arról, hogy Ulf Kristersson a svéd közszolgálati médiának még az egyeztetés előtt elmondta, hogy minél hamarabb hozza meg Magyarország a ratifikációs döntést, annál hamarabb beszélhetnek a magyar miniszterelnökkel olyan dolgokról, amelyeket csak akkor lehet megvitatni, ha Svédország is tag. Ilyen például a Gripen vadászgépek témája is. Most az is kiderült, hogy Orbán Viktortól sem kapott választ arra, hogy pontosan mikor szavazhat az Országgyűlés a kérdésről, így értelemszerűen azt sem lehet tudni,  hogy mikor jöhetne létre a budapesti találkozó.

A Reutersnek a Fidesz meg nem nevezett országgyűlési képviselői szintén csütörtökön azt nyilatkozták, hogy a szavazással megvárják Orbán és Kristersson találkozóját, és ugyanezt közölte  Fidesz-frakció sajtóosztálya a múlt héten az atv.hu kérdésére.

Közben svédek ellen nemrég mindennél élesebben kitörő Kövér László házelnök ellenzéki kezdeményezésre összehívta február 5-re az Országgyűlés rendkívüli ülését. Itt elfogadnák a svéd NATO-csatlakozást, de terítékre kerülne más javaslat is, de a kormánypárti képviselők  várhatóan nem fognak megjelenni az ülésteremben. Nemrég Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mondta is, hogy nincs szükség rendkívüli ülésre a svéd NATO-csatlakozás ügyében, mivel február végén úgyis elkezdődik az Országgyűlés ülésezése.

Az összefogás helyett az új jelszó most az együttműködés.