Vasárnap elkezdődött az a háromnapos ülés, amelyet az Orbán-kormány tart a Sopronhoz tartozó Sopronbánfalva karmelita kolostorában – derül ki a Hír TV riportjából. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői aligha mennek el arra a rendkívüli parlamenti ülésre, amelyet az ellenzék hívott össze Svédország NATO-csatlakozásának a ratifikálása érdekében.
Az Orbán-kormány annak ellenére tartott ki a kihelyezett ülés ötlete mellett, hogy pénteken elég egyértelmű jelzés érkezett az amerikaiaktól arról, a magyar Országgyűlés mielőbb hagyja jóvá a skandináv ország belépését az észak-atlanti szövetségbe. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége emlékeztetett, Orbán Viktor azt ígérte, Magyarország az első adandó alkalommal cselekedni fog, a hétfői rendkívüli rendkívüli parlamenti ülés lehetőséget biztosít erre a cselekvésre. A három napon át tartó soproni túra arra enged következtetni, hogy az Orbán-kormány ignorálja ezt a figyelmeztetést.
Az Egyesült Államok félreérthetetlenül figyelmeztette Orbán Viktort, szavazást vár hétfőn a svéd NATO-csatlakozásrólOrbán Viktor a ratifikálással utolsónak maradó Magyarország nevében még január végén, a török jóváhagyás után ígérte meg, továbbra is szorgalmazni fogja, hogy a magyar Országgyűlés szavazza meg Svédország NATO-csatlakozását és az első adandó alkalommal zárja le a ratifikációt.
A rendkívüli parlamenti ülést illeti, azon hivatalosan az eutanázia és az akkugyárakkal kapcsolatos kérdések mellett lenne Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálása a fő téma. Az eddig ismert menetrend ilyen esetekben az volt, hogy a kormánypárti képviselők távol maradtak, ami miatt az ülés – a napirend előtti felszólalások után – rögtön véget is ért, hiszen nem volt meg a többség a határozatképességhez és a napirend elfogadásához.
Amerikai részről nem ez az egyetlen figyelmeztetés. David Pressman amerikai nagykövet múlt heti washingtoni útja nyomán kiderült, az amerikai kormányzat szankciókat fontolgat Magyarországgal szemben, és a kiszivárgott hírek szerint a vízumkényszer is visszaállhat, illetve egyes kormányzati szereplőket beutazási tilalommal sújthatnak.
A brüsszeli után érik Orbán Viktornak a washingtoni pofon is, az Egyesült Államokban már a vízummentesség eltörléséről beszélnek