Közleményben figyelmeztette Orbán Viktort az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége arra az ígéretére, hogy Magyarország – az Országgyűlés – az első adandó alkalommal ratifikálja Svédország másfél éve húzódó NATO-csatlakozási kérelmét.
Az amerikaiak azután szólaltak meg az ügyben, hogy a parlamenti Fidesz sajtóosztálya az atv.hu kérdésére jelezte, kormánypárti képviselők nem vesznek részt azon a rendkívüli parlamenti ülésen, amelyet ellenzéki kérésre Kövér László házelnök hívott össze február 5-én.
„Az Egyesült Államok üdvözli a rendkívüli parlamenti ülés kihirdetésér ebben a közös biztonságunk szempontjából kiemelt jelentőségű ügyben. Orbán Viktor azt ígérte, Magyarország az első adandó alkalommal cselekedni. fog. A hétfői rendkívüli parlamenti ülés lehetőséget biztosít erre a cselekvésre”
– fogalmaz félreérthetetlenül az amerikai nagykövetségi közlemény.
Az Egyesült Államokat érthetően feszélyezi, hogy Magyarország utolsónak maradt a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásával a szintén orbáni ígéret ellenére, hogy nem utolsónak marad. Ez akkor hiúsult meg,. amikor a török parlament január 23-án ratifikálta, Recep Tayyip Erdogan elnök pedig január 25-én aláírta a a svéd NATO-csatlakozás szóló törvényt.
A török parlament megszavazta Svédország NATO-csatlakozását, Magyarország tényleg az utolsó maradtSúlyos mulasztást követett el a magyar diplomácia azzal, hogy nem lépett időben a svéd NATO-csatlakozás ügyébenAz ügyben elkövetett diplomáciai malőr elhárításaként Orbán Viktor budapesti látogatásra hívta meg svéd kollégáját, Ulf Kristerssont, ő azonban jelezte, erre az útra csak azután hajlandó, ha Magyarország ratifikálta országa belépést az észak-atlanti szervezetbe. Ez a 22-es csapdájával felérő helyzetet teremt Orbán Viktor számára, a Fidesz-frakció ugyanis korábban közölte, megvárja a budapesti miniszterelnöki találkozót a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásával.
A svéd kormányfő megmondta Orbán Viktornak, hogy csak akkor jön Budapestre, ha már ratifikáltuk az országa NATO-csatlakozását