;;;

Fidesz;Svédország;NATO-csatlakozás;rendkívüli parlamenti ülés;David Pressman;

- David Pressman személyesen bement az Országházba megnézni, hogy Orbán Viktor nem tartja be a szavát

Az Országgyűlés ma szavazhatna Svédország NATO-csatlakozásának a jóváhagyásáról. Szavazhatna, ha a fideszes képviselők hajlandóak lettek volna megjelenni az ellenzéki kezdeményezésre összehívott rendkívüli ülésen.

Hétfő délután 1 órakor megkezdődött az Országgyűlés rendkívüli ülése, amelyet az ellenzék kezdeményezett, hogy utolsó NATO-tagországként Magyarország is jóváhagyhassa Svédország csatlakozását az észak-atlanti szervezethez.

Mint várható volt, a Fidesz-KDNP képviselői padsorai üresek maradtak, a kormánypárti frakciók előre jelezték, hogy nem vesznek részt a rendkívüli parlamenti ülésen. Arra hivatkozva maradtak távol, hogy megvárják Orbán Viktor magyar és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök találkozóját, annak ellenére, hogy utóbbi világosan jelezte, csak országa NATO-csatlakozásának a ratifikálása után jön Budapestre.

Eközben az Orán-kormány Sopronban, a sopronbánhidai karmelita kolostorban tart háromnapos kihelyezett ülést.

Aki viszont eljött, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman, akit ezekben a percekben negyed 2 körül az ülésterem karzatán lehet látni, de eljött Sebastian Kęciek rendkívüli és meghatalmazott lengyel nagykövet is több másik NATO-tagország misszióvezetőjével együtt.

Mint ismert , az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége pénteken közleményt adott ki, emlékeztetve, hogy Magyarország maradt az utolsó NATO szövetséges Svédország tagságának ratifikálásában. „Az Egyesült Államok üdvözli a rendkívüli parlamenti ülés kihirdetésér ebben a közös biztonságunk szempontjából kiemelt jelentőségű ügyben. Orbán Viktor azt ígérte, Magyarország az első adandó alkalommal cselekedni. fog. A hétfői rendkívüli parlamenti ülés lehetőséget biztosít erre a cselekvésre”– hangzott a közlemény.

Az Egyesült Államoknak láthatóan elege van abból, hogy az elvileg NATO-szövetséges Magyarország a lehető legtovább késlelteti a svéd NATO-csatlakozás ratifikálását. Erre tett célzást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is, mondván nem kell sietni.

Ez azt jelenti, hogy Svédország belépését legkorábban a parlament tavaszi ülésszakának az első napján, február 26-án szavazhatják meg a képviselők. 

A rendkívüli parlamenti ülésen a Momentum Mozgalom teleszórta a képviselők asztalát egy-egy meghívóval a pénteki tüntetésre az ellen a Novák Katalin ellen, aki tavaly elnöki  kegyelemben részesítette a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon körül gyűrűző pedofilbotrány egyik elítéltjét, azt az igazgatóhelyettest, aki falazni próbált a most 8 éves fegyházbüntetését töltő pedofil igazgatónak.

Az ülés napirend előtti felszólalásokkal kezdődött. Az LMP-s Kanász-Nagy Máté kínosnak nevezte a kormánypárti képviselők távolmaradását, csakúgy, mint Svédország NATO-csatlakozásának blokkolását. Hozzátette, így egyéb ügyekben, többek között a kiemelt beruházásokkal kapcsolatban sem lehet a kormánypártiakat kérdezni. – Rendkívül szégyenteljes az, hogy a nagyberuházókkal hamarabb konzultálnak – kínai vagy távolkeleti befektetőkkel, döntéshozókkal – mint azokkal, akiknek a lakóhelyükön létesülnének ezek a gyárak – fogalmazott.

Tordai Bence, a Párbeszéd – Zöldek frakcióvezetője felidézte, Orbán Viktor nemrég azt mondta, a magyar Országgyűlés az első adandó alkalommal meg fogja erősíteni a svéd NATO-csatlakozást. – Itt az első adandó alkalom, itt vagyunk mi is, csak a Fidesz nincsen sehol – hangsúlyozta. Hozzátette, ugyanilyen hazugság volt az, hogy nem Magyarország fogja utolsóként támogatni a svédet NATO-belépését. Közölte, hogy a magyar kormány egy külhatalom, Vlagyimir Putyin Oroszországának érdekeit szolgálja, és a Szuverenitásvédelmi Hivatalsürgős fellépését az ügyben. Majd megjegyezte, pontosan tudja persze, hogy nem ezt az ügyet fogják ott vizsgálni. Áttért a bicskei pedofilügyre is, amivel kapcsolatban úgy fogalmazott, a „fideszes pedofilmaffiának a szálai, úgy látszik, már a Sándor-palotába is elértek”. Közölte, négygyermekes családapaként is visszautasítja, hogy egy olyan embert engednek vissza a gyermekek közé, akit azért ítéltek el, mert egy pedofilbűncselekményt próbált eltusolni. – Szégyen, gyalázat, amiért a köztársasági elnöknek le kell mondania – zárta felszólalását.

Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője egyebek mellett arról beszélt, szerinte Magyarország csak úgy kerülheti el az ígéretszegést, mely szerint nem mi leszünk az utolsó ország, amely ratifikálja Svédország NATO-csatlakozását, ha megvétózza azt. Ebben az esetben ugyanis Törökország maradna az utolsó, Svédország NATO-csatlakozását jóváhagyó ország. Úgy vélte, a vétóra azért is szükség lenne, mert a bővítés a világháború felé tett újabb lépés, provokáció.

Brenner Koloman, a Jobbik főpolgármester-jelöltje pártja nevében lemondásra szólította fel a köztársasági elnököt. Közölte, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettese személyében egy olyan ember kapott kegyelmet, aki „nagyon otthonosan mozgott a Felcsút környéki fideszes körökben”, vagyis Novák Katalin „egy újabb fideszes pedofilt mentett fel”. Kiemelte, hogy a Jobbik-frakció tagjai levélben szólítják fel lemondásra az államfőt,  ehhez várják mind a 200 országgyűlési képviselő aláírását. Azt a „szomorú játékot” pedig a magyar nemzeti érdek ellen valónak nevezte, amit a kormány Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának ügyében az elmúlt időszakban játszott.

Az MSZP-s Harangozó Tamás ugyancsak arról beszélt, hogy a köztársasági elnök méltatlanná vált hivatala betöltésére. Felidézte, hogy korábban szabadon engedték az azeri baltás gyilkost, majd kegyelemben részesítették Budaházy Györgyöt, most pedig a bicskei gyermekotthon pedofil vezetőjének segítőjét is. Ezt követően kiemelte, szakértők szerint nem vitatott, hogy a Svédország NATO-csatlakozása további, erős garanciákat jelenthetne a szövetséges államoknak. – Mennyire békepárti az a kormány, amely másfél éve akadályozza a hazánk békéjét és biztonságát garantáló katonai szövetség bővítését? – tette fel a kérdést.

A momentumos Bedő Dávid sürgette, hogy a kormány kezdeményezzen népszavazást az aktív eutanázia engedélyezésének az ügyében. A téma emberség, méltóság és szabadság kérdése, hiszen jelenleg szenvedésre és kilátástalanságra utaljuk gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embertársainkat – hangsúlyozta. Kiemelte, hogy miközben felmérések szerint a magyarok döntő többsége támogatja az aktív eutanázia engedélyezését, „az állampárti képviselők csak cinizmussal tudtak válaszolni” a javaslatra, gyávák beszállni a vitába. Bedő Dávid mindemellett ugyancsak úgy vélte, Novák Katalin teljesen méltatlanná vált köztársasági elnöki tisztségére azzal, hogy titokban kegyelemet adott egy olyan embernek, aki egy pedofil bűntársa volt.

A DK-s Vadai Ágnes közölte, Orbán Viktor „személyes hiúsága és a szomszédban gyerekeket gyilkoló Putyin elnök iránti elkötelezettsége” vezetett oda, hogy Magyarország utolsó lett. Az ellenzéki képviselő szerint ezzel az ország újra a szégyenpadra került. Felidézte, néhány napja derült ki, hogy Novák Katalin és Varga Judit tavaly „kiengedtek a börtönből” egy pedofil bűncselekményekben bűnrészes embert, valakit, aki szexuálisan bántalmazott, molesztált gyermekkel akart aláíratni a saját maga által írt hamis vallomásokat arról, hogy nem történt velük semmi. – Aki egy pedofil által molesztált gyereket arra akar kényszeríteni, hogy hallgasson örökre, az a DK értékrendje szerint pontosan ugyanolyan megítélés alá esik, mint a bűnös, akit mosdat – mondta, és ugyancsak úgy vélte, Novák Katalin méltatlan lett a köztársasági elnöki posztra. A DK ezért megszüntetési eljárást kezdeményezett vele szemben.

Az Országgyűlésnek küldött levélben, amelyet a napirend előtti felszólalások után ismertettek, Kocsis Máté és Simicskó István, a Fidesz, illetve a KDNP frakcióvezetője közölte, hogy képviselőcsoportjuk sem a vonatkozó házbizottsági ülésen, sem a február 5-i rendkívüli ülésen nem vesz részt. Kezdeményezték, hogy a napirendi javaslatról szóló szavazást szavazatszámláló gép alkalmazásával ismételjék meg. A javaslatot végül a jelenlévő képviselők 43 igen, 7 nem és 1 tartózkodással nem tudták elfogadni, az Országgyűlés továbbra sem volt határozatképes. Így Lezsák Sándor ismét megállapította, a napirend egyetlen pontja sem tárgyalható és napirend utáni felszólalásokra sincs mód, majd lezárta az ülést.

Az ellenzéki párt ma kezdi gyűjteni az aláírásokat. Oka az elnöki kegyelem miatt, amelyet Novák Katalin a messzire visszhangzó pedofilügy egyik elítéltjének adott.