Az idő már rajta hagyta nyomát, de még így is impozánsan elegáns az abaújkéri Halmos-kastély, ahol most gyógypedagógiai fejlesztő központ működik. Mögötte kapott helyet egy modernebb épületben a szintén a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséghez (MET) tartozó Wesley János Iskola és Kollégium: közel ötszázan járnak ide, általános és középiskolások, de van kollégium és esti tagozat is. Amikor az egyik pedagógustól azt kérdezzük, hány gyerek él közülük szerető családban, támogató légkörben, lehangoló számot mond:
– Nulla.
A természeti szépségekben bővelkedő, de erősen leszakadó abaúji térség 44 településéről járnak be ide a gyerekek, s valamennyien hátrányos helyzetű közegből érkeznek. Sokan élnek lakásotthonokban, vagy olyan nevelőszülők mellett, akiknek maguknak sincs meg a nyolc általános iskolai végzettségük. Ebben a térségben ezzel kell beérni – mondják az itteniek –, mert nem válogathatnak jó és kevésbé jó nevelőszülők között, ott helyezik el a gyerekeket, ahol hajlandók fogadni őket. Rengeteg a sajátos nevelési igényű (SNI) tanuló, ők egy normál harmincfős iskolai közösségben biztosan lemaradnának, 16 évesen pedig ki is hullanának a közoktatásból, ami egyenes úton vezetne a közmunkás léthez vagy munkanélküliséghez. Pedig itt olyan szakmákat szerezhetnek, amelyek révén később valódi piaci bérekhez juthatnak: kőműves, festő, tapétázó vagy szakács lehet belőlük, mind-mind olyan hiányszakma, amivel könnyebben el tudnak majd helyezkedni.
Csakhogy addig el is kell jutniuk.
– Az általános iskolában jellemzően nyolc-tíz fős, kis létszámú osztályaink vannak, így minden egyes gyerekkel a saját képességei szerint törődhetünk, s érhetünk el apró sikereket – mondja Ivánné Varga Éva a tagintézmény vezetője. Szavai szerint volt olyan alsós, aki úgy érkezett ide, hogy eltanácsolták, mert a korábbi iskolájában megharapta az igazgatót, ám itt két hét alatt szelíd, együttműködő gyerekké változott.
Az iskola eddigi rendje és élete azonban felborult, miután az Iványi Gábor fémjelezte Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség anyagi helyzete ellehetetlenült: az állam jogerős bírósági ítéletek ellenére sem folyósítja a karitatív és oktatási tevékenységéről ismert egyháznak járó állami támogatásokat. Emiatt a közösség június óta nem tud bért fizetni az alkalmazottainak, köztük az abaújkéri, eddig 50 fős tantestület tagjainak sem.
Nem kaptak fizetést a tanárok, felfüggesztették az oktatást az Iványi-féle abaújkéri iskolájában– Október 16-án egyszerre huszonhárom pedagógus és segítő mondott fel, és így mindössze tizennyolcan maradtunk. Korábban is mentek már el kollégák, leginkább azok, akik semmilyen támogatást nem kaptak otthonról, egyedülállók vagy egyedül nevelik a gyerekeiket, tartalékaik nincsenek, így kénytelenek voltak fájó szívvel, de másik állás után nézni. Egy-két ember kiesését még sikerült pótolni, de az, hogy a tantestület több mint fele egyszerre áll fel, már veszélyeztette a teljes működésünket – mondja az igazgató. Ezért felfüggesztették az általános iskolai oktatást, értesítették erről a szülőket, nevelőszülőket, gyámokat, és mindenkit arra kértek, próbáljanak meg a lakhelyük szerinti iskolába jelentkezni, azoknak ugyanis kötelességük felvenniük a gyerekeket.
A tanárok szíve közben vérzik, hiszen ezek a diákok most „visszahullanak” abba a légkörbe, ahonnan korábban épp azért jöttek el, mert nem találták a helyüket. Vélhetően ők lesznek majd azok, akik az utolsó padban kapnak helyet, a nagy létszámú osztályokban nem jut rájuk kellő figyelem, és lassan elkallódnak ebben a rendszerben. Az igazgatónő szerint sok nevelőszülő jelezte: ha mégis pénzhez jut az iskola, és újraindítják az oktatást, azonnal visszahozzák ide a gyereket. Kérdés, kap-e anyagi segítséget az egyház a közeli hetekben? Ha nem, a tanárok végleg szétszélednek, hiszen senkitől sem lehet elvárni, hogy hónapokig kibírja fizetés nélkül. Az abaújkéri iskolában több tanárt és asszisztenst megkérdeztünk, hogyan viseli ezeket a nehézségeket, de legtöbben annyit válaszoltak: a tartalékaikat felélték, a rokonaiktól kapnak segítséget, illetve az egyháznak van egy olyan segélyalapja, amiből krízishelyzetben néhány tízezer forintot igényelhetnek.
Iványi Tamás, Iványi Gábor testvére, aki a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei térségben társadalmi munkában látja el az oktatási koordinátor szerepét a MET-es iskoláknál, lapunknak azt mondja: számításaik szerint idénre már közel 14 milliárd forint elmaradt támogatással tartozik az állam az egyházuknak, de nem látni olyan végrehajtót vagy bíróságot, amelyiken keresztül ezt a pénzt ki lehetne perelni a kormánytól. Amikor 2008 és 2011 között az ország nehéz sorsú vidékein, Szabolcsban, Borsodban, Csongrádban, Békésben átvettek oktatási intézményeket, azért tették, mert az adott településeken senki más nem vállalta ezt a feladatot. Egyházként számíthattak egyfajta magasabb állami normatívára, amiből szerény veszteséggel, de stabilan működtethették ezeket az intézményeket. Amikor azonban a Fidesz kormány megvonta a MET egyházi státuszát, az 1,7 szeres normatíva mindjárt lecsökkent és költségvetési büdzséjük szinte megfeleződött. Ennek egyenes következménye lett, hogy egyre nagyobb veszteséget halmoztak fel az oktatási intézmények, és ez azt követően sem változott, hogy immár nem csak magyarországi, hanem uniós bírósági döntés is kimondta: jogszerűtlenül járt el a kormány, s ki kellene fizetnie az evangélium közösségnek járó teljes állami támogatást.
Iványi Tamás: Valószínűleg nehéz elfogadni, hogy liberálisnak vallom magam, de meghívok egy konzervatív rendezőt vagy NER-szimpatizáns színésztA borsodi térségben most még csak felfüggesztették az oktatást, ami nem vonatkozik a középiskolára: a szakoktatók és tanárok ott tovább tanítanak, a kisebb létszám elegendő a képzéshez. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Gyürén, Gulácson, Tiszaszentmárton, Gemzsén és Beregdarócon azonban az egyházi fenntartó már jelezte: a szülők és tanárok kérésére átadná az intézményeket az államnak, hogy az iskolák tovább működhessenek. Szegeden, Budapesten és Orosházán – utóbbi fideszes vezetésű – maga az önkormányzat is segítette az ottani tagintézményeket a fennmaradásban azzal hogy többmilliós támogatást szavazott meg az átmeneti időre. Iványi Tamás közlése szerint most abban bíznak, hogy az egyszázalékos adófelajánlásokból januárban egy nagyobb összeghez jutnak, ami lélegzetvételnyi szünetet jelenthet. Az adóhatóság jelzése alapján idán 1,3 milliárdot ajánlottak fel a MET számára az emberek, kétszer annyit, mint legutóbb. Ha tehát kihúzzák januárig az intézmények, esélyük van arra, hogy továbbra is életben maradhassanak. A kormány eddigi „jóindulatát” látva azonban többen attól tartanak: ezt a támogatást is visszatartja majd valamilyen módon az állam, csak azért, hogy végleg ellehetetlenítse az Orbán-kormányt bíráló, ezért közellenségnek kikiáltott Iványi Gábor egyházának működését.
Iványi Gábor egyesülete megkapta az egyszázalékos adófelajánlásokat a NAV-tól, aztán jött a belügyi razziaDöntött a Fővárosi Közgyűlés, Budapest átveszi Iványi Gábor egyesületének a dolgozóit