A hatalom bármi áron való megtartásáról, a választók megtévesztéséről, az ország kifosztásáról – szólt szokásos nyitóbeszédében Wintermantel Zsolt Fidesz frakció-vezető a Fővárosi Közgyűlés októberi ülésén a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) 50 milliárdos faktorálási szerződésével kapcsolatban. A beszállítói követeléseket ezzel a megoldással tolja ki a főváros közlekedésszervező cége, illetve a tulajdonos fővárosi önkormány a jövő évi iparűzési adó előleg márciusi beérkezéséig. A kormánypárti politikus szerint ezt elhallgatták a közgyűlés elől.
Már a múlt havi közgyűlésen is azt kellett volna mondanom, hogy lapozzanak kettőt, hiszen az előterjesztésből és a bizottsági dokumentumokból minden részlet kiderül ezzel kapcsolatban, így elhallgatásról szó sincs – szögezte le Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki kijelentette: „nekünk az a feladatunk, hogy minden körülmények között biztosítsuk a város működését. Az 50 milliárdos beszállítói követelések átütemezése ezt a célt szolgálja. Ha a fővárosi önkormányzat megkapja a rezsikompenzációt, a Lánchíd-felújításra ígért támogatást, a felveheti a kért beruházási hitelt és nem kell mértéktelen összegű szolidaritású járulékot fizetni, akkor erre a banki hitelre sem lenne szükség.
Meghátrált az MVM, de Iványi Gábor egyházának több intézménytől meg kell válnia– Én ilyenkor mindig nagyon sajnálom, hiába próbálta elkerülni, önnél maradt a Fekete Péter-kártya, így minden alkalommal önnek kell felmondania az Origo-cikkekből összerakott napirend előtti felszólalást – vágott vissza a Fidesz frakcióvezetőjének Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint jól tette a főváros vezetése rövid távú politikai érdekek miatt nem csökkenti a közszolgáltatások színvonalát és nem lehetetleníti el a város működését.
A politikai szóváltást követően az első érdemi döntés a Fővárosi Választási Bizottság tagjainak megválasztása volt. A közgyűlés elfogadva a városvezetés javaslatát a bizottság tagjainak Tarlós István korábbi tanácsadóját, Szegvári Pétert, valamint az ELTE jogi karának két oktatóját, Fazekas Jánost és Hoffman Istvánt választotta meg. Utóbbiaknak semmilyen politikai múltjuk nincs.
Ezt követte a fővárosi hajléktalanellátó rendszer biztonsági működésének fenntartását célzó előterjesztés vitája. Ahogy arról a Népszava korábban beszámolt: a fővárosi önkormányzat azt javasolta a közgyűlésnek, hogy vegyék át az Iványi Gábor vezetésével működő Oltalom Karitatív Egyesület, illetve a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) hajléktalanellátó intézményeinek dolgozóit. A városvezetés szerint a valós megoldást az jelentené, ha az Orbán-kormány megállapodna az egyházzal, de amíg ez nem történik meg, a fővárosnak kell lépnie az ügyben. Az Oltalom és a MET ugyanis a 260 főt befogadó Dankó utcai éjjeli menedékhely mellett ápolási osztályt, átmeneti szállót, nappali melegedőt, női szállót, és egy családokat fogadó intézményt működtet. Ennyi ember nem kerülhet az utcára, nem maradhat ellátatlanul a főváros szerint.
A főváros átveszi az Iványi Gábor vezetésével működő Oltalom Egyesület és a MET hajléktalanellátó intézményeinek dolgozóitA működés fenntartása szempontjából az egyik legfontosabb tényező a dolgozók megtartása, akik augusztus óta az egyébként sem túl magas fizetésük töredékét kapják csak meg. Kényszerű távozásuk elkerülése érdekében november elsejétől a főváros átveszi az intézmények dolgozóit, fizeti a béreket és a járulékokat is. Az intézkedés várhatóan 70 főt érint és havi több tízmilliós kiadással jár. Az átvett dolgozók munkáltatója a főváros hajléktalanellátó szervezete, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) lesz.
A Fidesz-frakció szerint ez csupán részmegoldás. Helyette fenntartóváltást javasoltak, mondván, abban az esetben az intézményeket egyáltalán nem fenyegetné az adóhatóság inkasszója, a munkavállalók és az ellátottak is megnyugodhatnának.
Amúgy sem tudni, hogy ez az áldatlan állapot meddig tart.
Mi nem akarjuk elvenni ezeket az intézményeket a MET-től vagy az Oltalomtól, csak segítenénk a működés fenntartását. Hogy egy plasztikus példával éljek: nem akarjuk elvenni az autót, csupán segítenénk használni – vetette ellen Kiss Ambrus, aki megjegyezte: a fenntartóváltásról nem a főváros dönt, a működési engedélyt sem a főváros adja ki. Ez a helyes út, minden más mellébeszélés.
A Fidesz nem tudja meddig tart ez az áldatlan állapot, holott ez egyszerű feladvány: addig tart, amíg a kormány ki nem fizeti az egyházközösség járandóságát – jegyezte meg Niedermüller Péter, VII. kerületi polgármester.
A Fővárosi Közgyűlés nem támogatta a Fidesz módosítóját, az eredeti javaslatot viszont elfogadták.
A NAV az egyszázalékos adófelajánlásokat is elvette Iványi Gábor jótékonysági szervezetétől