– Az önkormányzati konzultáció egyik célja, hogy „letapogassák” a közelgő választások előtt a helyi problématérképet. Ezentúl azok a kezdeményezések, amelyek az állampolgárok bevonásával történnek, növelik a választói elégedettséget – fogalmazott a Népszavának Mikecz Dániel. A politológus szerint a Kertvárosi Konzultáció érdekessége a kettősségében rejlik, ugyanis egyszerre van fideszes és helyi érdekképviselő identitása a kiíróknak. – Az üzenet, hogy a Fidesz szavazók sem feltétlenül értenek egyet minden állami törekvéssel, így az önkormányzat egy konzultációval megmutathatja: nem a központi érdek kiszolgálója – vélekedett a szakértő. Továbbá – folytatta Mikecz Dániel – segít felkarolni helyieknek fontos témákat, amelyekben az önkormányzat lesz az ügyek tulajdonosa, kezdeményezője, és a kampány alatt sem engedi el ezeket. Mikecz szerint egyébként a kérdések egyáltalán nem szakmai, inkább hétköznapi, közvetlenebb nyelvezetben fogalmazódtak meg. – A Nemzeti Konzultációval ellentétben itt viszont nem lehet a kérdésekből következtetni, mit szeretne a kérdező, mi volna a jó válasz – fogalmazott.
– A konzultáció indokát egy képviselő-testületi ülés egyik napirendi pontjánál a fizetős parkolás kérdésében kialakuló vita szolgáltatta. Én polgármesterként nem értek egyet a fizetős parkolással, de majd elválik, hogyan vélekednek erről a kertvárosiak – közölte a Népszavával Kovács Péter. A fideszes polgármester szerint 2020-ban már volt egy ilyen kezdeményezés a kerületben, akkor többek között arról született döntés, hogy a szakrendelőt államosítsák-e. Végül a szavazatok alapján önkormányzati kézben maradt.
Kövér László megmentette Orbánt: nem kell válaszolnia, miért vették fel a Fideszbe a Magyar Pünkösdi Egyház intézményei ellen folyó eljárás gyanúsítottjaitA jelenlegi konzultáció – amely október 31-ig tart, de meghosszabbítható – egy lakosra jutó ára 250 forint. Az íveket egy regisztráció után online, vagy kinyomtatva fizikai formában is le lehet adni a kijelölt gyűjtőpontokon. A kérdőív kínai és vietnámi nyelven is kitölthető, mivel Kovács Péter tájékoztatása szerint a kerületben nagy számban vannak jelen kínai és vietnámi ajkúak is.
A nemzeti konzultáció azt a hamis érzetet keltheti az emberben, hogy gondolkodik és mérlegel, holott fogalma sincs, mi az a fűtőelem és honnan kéne vennünkÖsszesen 10 kérdésre lehet válaszolni, ebből 6 olyan kerületi problémát érint, amiben az önkormányzatnak van hatásköre. A már említett parkolás mellett ilyen például, hogy több elektromos roller gyűjtőpontot hoznának létre, vagy a közétkeztetés minőségére vonatkozó kérdés. A maradék négy kérdés kerületet érintő, de nem önkormányzati hatáskörbe tartozó problémákra kérdez rá. Ilyen például a kormánypropaganda egyik zászlóshajójának számító méhlegelők problémája, vagy a közterületek rendezettségének kérdése.
Érdekes módon a védőnői szolgálat államosításának kérdése, vagy a 2-es metró és a Gödöllői HÉV összekötése is előkerül a konzultáció során. Kovács Péter szerint minderre azért van szükség, mert abban bízik, hogy a döntéshozók a választói akarat szerint cselekszenek majd.
„A védőnői szolgálatnál arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi az emberek véleménye, az állami egységesítés vagy az önkormányzati hatáskör a célravezetőbb-e. Én nagyon remélem, a válaszadók nagy többsége a kérdőív kitöltése során az önkormányzati felügyelet megtartása mellett érvel majd, ezzel komoly támogatást adva az állami döntéshozókkal folytatott tárgyalásokhoz" – érvelt a polgármester.
Másfél hónap telt el az államosítás óta, a védőnők mindössze egy százaléka elégedett a változással