„Egy olyan helyzetben, amiben ma az európai gazdaság és azon belül mi magyarok vagyunk, egymásra épülő lépéseket kell megtenni, hogy elhárítsuk a gazdasági nehézségeket. A baj gyökerét, azt most nem tudjuk orvosolni. A baj gyökere az a háború. És amíg nincs béke, addig marad a háborús gazdaság, maradnak a háborús gazdasági körülmények” - jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel az állami rádióban.
Orbán Viktor azt hangoztatta, a brüsszeli bürokraták nem akarják visszavonni a szankciókat, annak ellenére, hogy a magyar kormány ezt sürgeti.
Emiatt marad az a nagyon nehéz környezet, amiben ma működik az európai és a magyar gazdaság. Ha a háború véget érne, mondjuk a felek jobb belátásra térnének és békét kötnének, vagy mondjuk csak az amerikaiak bejelentenék, hogy nem támogatják tovább a háborút, akkor pillanatok alatt megváltozna az a közeg, amiben ma működik az európai gazdaság - fejtegette.
Hangsúlyozta, békét kell teremteni, Magyarországon meg a Vatikánon kívül más egyelőre ezt az álláspontot nem képviseli meggyőző erővel. Szerinte három teendő van. Az egyik a munkahelyek védelme. Az első, hogy meg kell védeni a munkahelyeket. Ezzel nem állunk rosszul, sőt továbbra is úgy látom, hogy betöltetlen álláshelyek tízezrei vannak Magyarországon, olyan 70-80 ezer betöltetlen álláshelyünk van, ami hiányzik is a gazdaságból, azt a munkát valakinek el kell végezni - magyarázta.
A második teendő az infláció letörése. „Ez egy nehezebb dió volt, de úgy érzem, hogy most üstökön ragadtuk a dolgot, mert egy radikálisabb álláspontra váltottunk. Próbáltuk mi az inflációt kordában tartani, meg lejjebb húzni, lejjebb taposni a magunk finomabb eszközeivel is, de az kiderült egy-két hónap alatt, hogy nem lesz elég” – fogalmazott. Emiatt az „árspekuláns multikat” erővel kell rákényszeríteni arra, hogy abbahagyják az indokolatlan áremeléseket.
Az Orbán-kormány tudta, hogy a 4500 milliárdos pénzszórása miatt nőni fognak az árak, aztán kicsúszott a kezéből az irányításKifejtette, a háborúból meg a szankciókból következik valamennyi áremelés, azonban mindenki látta, hogy milyen állapotok vannak a boltokban, meg az áruházainkban, meg a plázákban. Azt tapasztaltuk, hogy az áremelések mértéke nagyobb annál, mint amit egyébként a gazdasági helyzet indokolna.
Kijelentette, senkinek semmi baja a tisztességes profittal, de „ami sok, az sok és ezt világossá kell tenni”.
Szerinte év végére egyszámjegyű lesz az infláció. „Nagyot esett, húztunk rajta, vagy nagyot vágtunk az infláción a mögöttünk hagyott hónapban, de szerintem az igazi szép eredmény az augusztusban mutatkozik meg, és akkor az a lassan általánossá váló közvélekedés, hogy sikerülni fog, el tudja érni a kormány, hogy az év végére egy számjegyű legyen az infláció. Ez szerintem augusztus végén egy általános vélemény, tényekkel alátámasztott jogos remény lesz majd” – mondta Orbán Viktor. S ha megvan az infláció elleni sikeres küzdelem, akkor jön a növekedésért folytatott küzdelem.
Csökkent az infláció, de az árak még mindig emelkednekHangsúlyozta, az emberek azt szokták meg az elmúlt tíz évben, hogy gyarapodó bérek, erősödő családok vannak, valamint egyegy szépen fejlődő ország, amiről a háború letérített, és ide kell visszakapaszkodni. „Most az a szám, amit látunk, az nem jó, tehát a gazdasági növekedés a második negyedévben az elég csúnyán csökkent. De van egy jó hír is ebben, hogy ez a második negyedévszám, ez már mögöttünk van. Ez már megtörtént. Ezen már túl vagyunk, ezt már túléltük. És a harmadik negyedév, amiben most vagyunk, már érezhetően jobb, mint a második negyedév volt” – fejtegette.
Harmincéves mélyponton a magyar gazdaság, ilyen hosszú válság még a Covid-19-járvány alatt sem voltJelezte, amikor, kijön az összesítés és az elemzés a harmadik negyedévről, akkor látni fogjuk, hogy visszakanyarodunk arra a növekedési pályára, ahonnan a háború letérített bennünket. Ilyen nehéz gazdasági helyzetben a nyaralás nem engedhető meg néhány kulcsminiszter számára, úgyhogy dolgoznak, s biztos benne, hogy az inflációban sikerrel járnak az év végére a gazdasági növekedésben is. „Az első negyedév az nehéz volt mindenkinek. Jól állta a sarat egyébként a magyar gazdaság, és azt kell mondani, hogy az emberek is jól küzdöttek (...) most, hogy az inflációt lejjebb törtük, vagy visszavágtuk, és a bérek emelése pedig folyamatos a gazdaságban, ezért az év második felében bekövetkező béremelések, azok ellensúlyozhatják mindazt a rosszat, ami az első félévben történt”- fogalmazott.
Csak a bolgárok életszínvonala rosszabb, mint a magyaroké egy friss kutatás szerintAz atlétikai világbajnokságról szólva kifejtette, hogy noha Budapest a budapestiek otthona, de egyben a nemzet fővárosa is.
Ennek jegyében pedig azt a célt tűzték ki, hogy meg kell adni a fővárosnak mindazt, ami ahhoz kell, hogy bármilyen világeseményt vendégül tudjanak látni. Ennek sorába illeszkedik a most kezdődő világbajnokság is.
A kormányfő kitért arra is, hogy igazi diplomáciai nagyüzem lesz a rendezvény alatt. Itt lesz a török államfő, a szerb elnök, a katari emír, és „jönnek politikai barátaink a közép-ázsiai térségből Azerbajdzsán, Üzbegisztánban nagy befektetései vannak most Magyarországon, itt lesznek a kirgizek, türkmének”.
Orbán Viktor elment tárgyalni Türkmenisztánba, a világ egyik legkeményebb diktatúrájábaAz államalapítás kapcsán is elmélkedett egy sort. A miniszterelnök úgy látja, hogy aki magyarnak született, arra kötelezettséget ró a történelem. „Ha magyar vagy, akkor te egy hivatással születtél meg. Neked van egy küldetésed, az a dolgod, hogy ez a sziget, ez a nyelvi, kulturális, nagyszerű sziget, Magyarország ne tűnjön el a föld színéről, mert rajtunk kívül ezt senki más nem tudja fenntartani. Ez a magyarok dolga” - osztotta meg vélekedését. Úgy véli, ha ezt megértik a magyarok, akkor jó születésnapunk van.
Beszélt a magyar hadiipar fejlesztéséről is annak kapcsán, hogy péntek délelőtt a Rheinmetal hadiipari cég zalaegerszegi üzemének avatójára utazik. Mint mondta, fontos, hogy ne egyenruhás munkavállalóink, hanem harcosai legyenek az országnak. „Tehát persze béke van és békét akarunk, és a hadseregünk is békehadsereg, de legyen kész a küzdelemre, legyen bevethető, legyen ütőereje és így tovább” – fűzte hozzá. Azonban nem áll meg egy lábon, ha nem támasztják meg erős hadiiparral, amely közlése szerint felfutóban van. Kijelentette, Zalaegerszeg büszke lehet arra, hogy az egyik legnagyobb hadiipari központ, a világ legmodernebb harcjárműve az ő gyáruknak a szállítószalagjáról gördül le.
Szintet lép a magyarországi hadiipar, a Rheinmetall kutatási és fejlesztési bázist hoz létre Szegeden„Az ukrán-orosz háború azt tanította meg, szerintem mindenkinek, aki nyitott szemmel jár, hogy nem csak az a kérdés, hogy mennyi fegyvered van, hanem az a kérdés, hogy mennyit tudsz gyártani. És tudod-e ezt a saját országod területén gyártani. Ha tudsz fegyvert gyártani, akkor erős vagy, márpedig a békéhez erő kell. Mi békében akarunk élni, mindig is azt akartuk, a magyar egy békés fajta, de tudja, hogy katonáskodás és a béke megvédésének képessége nélkül sosincs béke” - zárta gondolatait Orbán Viktor.