tárgyalás;Orbán Viktor;Türkmenisztán;

Orbán Viktor a 2022. október 21-i EU-csúcson Brüsszelben

- Orbán Viktor elment tárgyalni Türkmenisztánba, a világ egyik legkeményebb diktatúrájába

Meghívták.

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délelőtt Serdar Berdimuhamedow, Türkmenisztán elnöke meghívására hivatalos látogatásra Asgabatba utazott - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.

A magyar delegáció tagja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Csák János kulturális és innovációs miniszter, Lantos Csaba energiaügyi miniszter és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is.

Orbán Viktor csütörtök este Gurbanguly Berdimuhamedow-val, a Türkmén Nemzeti Tanács elnökével közös munkavacsorán vesz részt.

Pénteken kerül sor Orbán Viktor miniszterelnök és Serdar Berdimuhamedow türkmén elnök plenáris tárgyalására, amit együttműködési megállapodások aláírása és közös sajtónyilatkozat követ - ismertette a tervezett programot Havasi Bertalan.

Serdar Berdimuhamedow az előző elnök, Gurbanguly Berdimuhamedow fia. 2022. márciusában egy látszatválasztáson lett a közép-ázsiai ország első embere.

Türmenisztán a világ második legkeményebb diktatúrája Ésak-Korea után. Gurbanguly Berdimuhamedow személyben rendkívüli tehetségű diktátora volt, aki énekelt már szerenádot országának gitár kíséretében, beállt a DJ-pult mögé, nyert ralibajnokságot és lóversenyt is majdnem, csakhogy a megbokrosodó páratlanujjú patás levetette magáról. Szerette, ha arkadagnak, minden türkmének védelmezőjének szólítják, de Gurbanguly Berdimuhamedow – akinek a Asgabatban 21 méteres lovasszobrot állítottak, amúgy pedig az előző elnök, Saparmurat Niyazov fogászaként kezdte politikai pályafutását ugyanolyan veszélyes volt, – amennyire infantilis. Türkmenisztán évről évre az utolsó előtti helyen végez az emberi jogi szervezetek, a Freedom House és az Amnesty International listáin, sokáig csak Kim Dzsong Un Észak-Koreája volt mögötte, a Freedom House 2023-as jelentése szerint a politikai és a szabadságjogok csak Dél-Szudánban és a polgárháború sújtotta Szíriában állnak rosszabbul, Észak-Korea már Türkmenisztán előtt van ebből a szempontból. Ellenzék és független türkmén média nincs, azt a néhány újságírót, aki jellemzően külföldi orgánumoknak ír, üldözik, az ellenzéki személyiségek folyamatos hatósági fenyegetése ellen pedig már évekkel ezelőtt az ENSZ kínzás elleni bizottsága is szót emelt. 

Az Egyesült Államok ismét egyértelmű üzenetet küldött az Orbán-kormánynak.