A dél-alföldi nagyvárosban hetek óta nyílt titokként kezelték a német cég itteni letelepedési szándékát. A bejelentés állítólag azért várat magára, mert nem tudtak ebben az ügyben programot szervezni magasrangú kormányzati politikusnak. Ebben bizonyára szerepet játszik a nyár is.
Ám, hogy a hír nem légből kapott, bizonyítja, hogy a Rheinmetall szegedi megtelepedéséről kendőzetlen nyíltsággal beszélt a napokban egy helybeli sajtótájékoztatón Bányai Gábor, a Dél-Alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna kormánybiztosa. Nem kizárólag arról szólt, hogy kutatási és fejlesztési részlegét hozza ide a Rheinmetall, ami az első hírek szerint sokkal inkább polgári, mint katonai célokat szolgálna. A Szeged.hu beszámolója szerint hidrogént és e-mobilitási alkatrészeket gyártó üzem létesülne az itteni tudományos ipari parkban. Ehhez a kormánybiztos hozzátette: fegyvereket és lőszereket egészen biztosan nem fog a német cég előállítani, ám olyan háttértevékenység kiépítése napirenden szerepelhet, ami a hadieszközök előállítását is szolgálja.
A Rheinmetall bejelentését azért sem kell elsietni, mert a szegedi Science Park egyelőre inkább terv, mint valóság. A város határában, az egykori szovjet laktanya helyén létesülő, 85 hektáros terület közművesítése még csak most fog kezdődni. A kormány ezt 9,5 milliárd forinttal támogatja. Most az tűnik a legfontosabbnak, hogy költségvetés rossz helyzetében az általános takarékoskodás nem érinti az itteni beruházást, amellyel a mai elgondolások szerint tizennégy hónap alatt végeznének. A jelzett összeg több részletben érkezik meg Szegedre, ám a munka elkezdésének nincs akadálya, mert egy közel másfél milliárdos összeg már landolt az egyetem bankszámláján. Közvetlenül a közműfejlesztések lezárása után kezdődhetnek a betelepülő cégek épületeinek kivitelezése, valamikor 2024 második felében, így a Rheinmetallé is.
Több száz magasan képzett kutató
A szegedi Science Park helyzetét árnyalja az a tény, hogy ott 2022 januárjában átadtak egy inkubátorházat, ami a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ székhelye, a parkban e mellett az egyetem kísérleti napelemfarmja is működik.
Nagy reményeket fűznek Szegeden a Science Park megvalósulásához, aminek helyét az ELI ALPS, vagyis a szegedi lézerközpont tőszomszédságában jelölték ki. Az elképzelések szerint itt több száz magasan képzett kutató fog dolgozni. Az egyetem vezetői kifejezetten jó hírnek tartják a Rheinmetall érkezését, mert olyan „első fecskét látnak” benne, amely ösztönzőleg hathat a további ide betelepülni szándékozó cégekre, vállalkozásokra.
A Rheinmetallnak elkészült a zalaegerszegi gyára, ahol harcjárműveket gyártanak és mellette egy korszerűnek számító tesztüzem is épült. Paul Walf, a Rheinmetall AG közép-európai koordinációs részlegének vezetője a Mandinernek adott nyár eleji interjúban elmondta, hogy Várpalotán nemrégiben kezdődött meg a lőszereket gyártó üzemük építése, Budapesten pedig digitalizációs és szoftverfejlesztő központ felépítéséről döntöttek. Itt jön a képbe Szeged. Itteni megjelenésük volna a negyedik a magyarországi üzemek és kutatóbázisok sorában.
Köztudott, hogy a Rheinmetall komolyan érdekelt a magyar hadsereg fejlesztésében, haditechnikai eszközeiből már eddig is jelentős mennyiséget vásárolt Magyar Honvédség. Az Orbán-kormány már évekkel korábban deklarálta, hogy fejleszteni kell a magyar védelmi ipart, így előszeretettel látja a hazánkban betelepülni szándékozó, eddig elsősorban nyugat-európai hadiipari cégeket. A többségi külföldi és kisebbségi állami tulajdonú vegyesvállaltoktól a hazai hadiipari igények kielégítésén túl jelentős exportot és bevételt is remél a kormány.
Ukrajna után Magyarországnak szállítja a legtöbb fegyvert NémetországA szegedi Science Parkba betelepülni szándékozó Rheinmetall itteni tevékenysége már messze túlmutatna azon, hogy a német fegyvergyártó cég kizárólag összeszerelőüzemet hozna Magyarországra. A K+F tevékenység azt jelzi, hogy szintet léphet a hazai védelmi ipar, éppen a hozzáadott érték jelentősen növekedése miatt.
Gyors cserék
Ugyanakkor az is igaz, hogy a külföldi befektetők által a rendszerváltás óta elhanyagolt Dél-Alföldön a Rheinmetall megjelenése a második volna a hadiipari cégek sorában, mert a Békés megyében található Gyulán tavaly kezdte a termelést az Airbus üzeme, ahol polgári és katonai helikopterekbe gyártanak komoly precizitást igénylő forgó alkatrészek. A magyar állam 30 százalékos kisebbségi tulajdonnal rendelkezik a Nemzeti Légiipari Projekt Kft.-n keresztül az Airbus Helicopters Hungary Kft.-ben, amely a gyulai gyár üzemeltetője. Az Airbus is több szállal kötődik Magyar Honvédséghez, mert az elmúlt években H145M könnyű és H225M közepes helikoptereket vásárolt a magyar hadsereg. Az elmúlt hónapban éppen Magyar Honvédség egy H145M helikoptere zuhant le katonai kiképzés közben Horvátországba, és ennek következtében három magyar katona meghalt.
Megtalálták Horvátországban a helikopterrel lezuhant harmadik magyar katona holttestétA gyulai üzem tavaly július végi átadóján jelen volt az akkor még létező Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tárcavezetője, Palkovics László és Maróth Gáspár, aki akkor a Honvédelmi Minisztériumon belül a védelempolitikáért és a védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár volt, majd 2022 novemberében váratlanul leváltották tisztségéből. Felmentésük és távozásuk jelzi, hogy a védelempolitikáért felelős kormányzati politikusok gyorsan cserélődnek, sőt, adott esetben érdekes szerepcseréknek is tanúi lehetük. A Rheinmetall idén áprilisban jelentette be, hogy Maróth Gáspár lett a német cég kelet-európai koordinációs vezetője.