Tovább bonyolította a kormányalakítást a külföldi szavazatok újraszámlálásának szombati lezárása. Ennek eredményeképpen a szocialisták (PSOE) veszítettek egy madridi mandátumot, 122-ről 121-re estek vissza, a július 23-i választást megnyerő, de abszolút többséget nem szerző Néppárt (PP) pedig 136-ről 137-re növelte parlamenti helyeinek számát. Lényegi változás azonban nem történt, mind a jobboldali, mind a baloldali tömb továbbra is messze van attól a 176 mandátumtól, amely az első kormányalakítási fordulóban az abszolút többség megszerzéséhez szükséges a parlamentben.
Ugyancsak hétvégén a Kanári-szigeteki Koalíció (Coalicion Canaria) bejelentette, hogy nem támogatja a Néppártot (PP). Ezzel gyakorlatilag patthelyzet alakult ki, 171-171 mandátummal mindkét oldalon, ami
előrevetíti, hogy első próbálkozásra sem a Pedro Sanchez ügyvivő miniszterelnök vezette PSOS-baloldali tömb, sem az Alberto Nunez Feijóo fémjelezte PP-jobboldali tömb biztosan nem tud kormányt alakítani a katalán szeparatisták támogatása nélkül.
Második fordulóban még mindig Sancheznek van több esélye, de ehhez szüksége lesz a Carles Puigdemont-féle Junts per Catalunya (Junts) párt 7 képviselőjének szavazatára. Ez a támogatás azonban nemcsak kétélű fegyver a spanyol politikai kontextusban, hanem igencsak nehezen megszerezhető bármely spanyol párt számára.
Feijóo és a Néppárt csak a csodában vagy az újabb előrehozott választásban bízhat, hiszen jelenleg a PP-nek 137 mandátuma van, a szélsőjobb Voxnak 33, a Navarrai Népi Uniónak (UPN) pedig 1. A radikális baloldal és a régiók etnikai pártjai mindeddig kategorikusan elhatárolódtak a jobboldal támogatásától.
Sánchez egyelőre a PSOE 121 mandátuma mellett a radikális baloldali szövetség, a Sumar 31 képviselőjére támaszkodhat, de őt támogatja a 7 mandátumot szerző Katalán Köztársasági Baloldal (ERC), a baszk ugyancsak baloldali Bildu 6 mandátummal, valamint az 1 képviselővel rendelkező Baszk Nacionalista párt, a PNV és az ugyancsak 1 mandátumos Galiciai Nacionalista Blokk (BNG).
A választás estéje óta nyilvánvaló, hogy Junts lesz a „királycsináló”, most pozíciója tovább erősödött. A külföldi szavazatok eredeti állása alapján második fordulóban a Kanári-szigeteki koalíció voksával Sachez relatív többséget szerezhetett volna a Junts tartózkodása mellett is, ami elég lenne a kormányalakításhoz, a madridi mandátum elvesztésével azonban ez a lehetőség is elszállt. A PSOE kérte ugyan a madridi régió több mint 30 ezer érvénytelen voksának felülvizsgálatát, de a választási bizottság arra hivatkozva, hogy semmiféle szabálytalanságot nem észlelt, elutasította a kérést.
A PP-PSOE nagykoalíció eleve halvány esélye is szertefoszlott vasárnap. Fuijóó ekkor nyílt levélben szólította fel Sanchezt, hogy ezen a héten kezdjenek tárgyalásokat a „kormányozhatatlanság” elkerülése érdekében.
Sanchez ezt elutasította, jelezvén, szívesen találkozik minden párt képviselőjével, de csak az új parlament augusztus 17-i megalakulása után.
Ugyanakkor a katalán pártok között is megy az üzengetés. Az ERC vezetősége a „Tizennégy szavazat Katalónia védelmében” címmel nyílt levélben sürgette hétfőn a Junts vezetőit, hogy „egyesítsék erőiket”, lehetővé téve Sánchez beiktatását hogy „Katalónia számára jó megállapodást” érjenek el. Ámde nemcsak a szeparatisták, hanem az ERC is azt kéri, hogy a támogatás fejében többek között az elítélt szeparatista vezetők amnesztiájáról és egy újabb függetlenségi népszavazásról tárgyaljanak a leendő kormányfővel. Ez vörös vonal a jobboldal számára, máris elindította a „hazaárulózást” és igen nehéz helyzetbe sodorta Sanchezt.
Ha nem sikerül kormányt alakítani, év végén újra előrehozott választást rendeznek Spanyolországban.
Mindent egy lapra tesz fel a spanyol kormányfő, az alternatíva az orbáni illiberalizmusElszalasztott lehetőségek tévévitája