Nincs egyértelmű győztese az első és egyetlen spanyol televíziós vitának, amelyet kedden, a július 23-án megrendezendő előrehozott parlamenti választás előtt tartottak a két nagy párt vezetője, Pedro Sánchez hivatalban lévő szocialista miniszterelnök és Alberto Núnez Fejióo, a konzervatív Néppárt első kormányfőjelöltje között.
A baloldali El Paísban megszólaltatott szakértők sem hirdettek egyértelmű nyertest, többségük szerint inkább az elszalasztott lehetőségek vitája volt ez, egyik jelölt sem nyújtott igazán kiemelkedő teljesítményt. Az egyes hírportálok közvélemény-kutatást végeztek olvasóik körében, de ezekből sem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen a jobboldali oldalaknál Fejióo, a baloldaliaknál Sánchez volt fölényben. Jellemző például, hogy míg a Huffington Post spanyol kiadásánál tarolt a hivatalban lévő miniszterelnök, az olvasók 73 százaléka őt hozta ki győztesnek, a monarchista La Razónnál a néppárti vezető nyert 76 százalékkal. A 13 internetes közvéleménykutatás közül hét Sánchezt, öt Fejióo-t látta jobbnak, a The Objetive portáljánál pedig 50-50 százalék volt az eredmény.
Sáncheznak több veszítenivalója volt, hiszen a Néppárt számít a voksolás favoritjának, de az utóbbi hetekben, azóta, hogy a kormányfő bejelentette, idő előtti voksolást ír ki, csökkent a két nagy politikai erő közötti különbség, igaz, számottevőek a különbségek az egyes közvélemény-kutatók felmérései között. Míg a 40db ügynökség például mindössze 1,1 százalékkal látja jobbnak a PP-t a PSOE-val szemben, a Sigma Dosnál 6 százalék a különbség a konzervatív párt javára.
A vitát rendkívül feszült légkör jellemezte és az a megosztottság, ami a spanyol társadalomról is elmondható. Fejióo lépett fel támadóbban, ami némi meglepetést is keltett hírmagyarázók körében, hiszen inkább Sáncheztől vártak határozottabb hangvételt. Sánchez többször rámutatott arra, amire a kampány során már többször is utalt, nevezetesen amennyiben a Néppárt nyer, a szélsőjobboldali Vox támogatására lesz utalva, azon nacionalista és a Franco-éra iránt nosztalgiát keltő pártéra, amely megnyirbálná a régiók önrendelkezését. Sánchez emlékeztetett arra, hogy a PP és a Vox már több önkormányzatnál lépett frigyre. Fejióo viszont azt állította, egyedül akar többséget szerezni – bár azt korábban sem tagadta, hogy szükség esetén bevenné kormányába a szélsőjobbot –, illetve azzal vádolta Sánchezt, hogy a baszk szeparatista ETA-val közösködne.
A két jelölt hazugsággal vádolta egymást, a néppárti vezető szerint a miniszterelnököt „cinizmus” jellemzi, Sánchez viszont azt állította, hogy ellenfele képviselőket vásárolt meg. A százperces vitát végig hasonló légkör jellemezte. Az El País azt emelte ki, hogy miközben a vitát egymással szembeni vagdalkozások uralták, a jövőre vonatkozó javaslatokból vajmi keveset lehetett hallani. A lap szerint a Néppárt jelöltje a legagresszívebb énjét mutatja, azt, ami még évekkel ezelőtt ellenzéki jelöltként Galíciában jellemezte. Sánchez viszont mérsékeltebbnek akart tűnni az eddigi fellépéseihez képet, így ő is rácáfolt a várakozásokra.