;

Orbán-kormány;Matolcsy György;MNB;gazdaságpolitika;bírálat;beszámoló;

- Újra beszólt Matolcsy György az Orbán-kormánynak, szerinte a miniszterelnök téved

Kimondta, hogy elvi ellentét van a jegybank és a kabinet között, a magyar gazdaságpolitika 2021 óta tévúton jár. 

Ismét jelentős kritikát fogalmazott meg a kormány gazdaságpolitikájával szemben Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az Országgyűlés előtt szerdán elmondott beszédében – számolt be a Portfolio.

Matolcsy György az MNB beszámolójának ismertetésekor úgy vélekedett, az idei 3,9 százalékos költségvetési hiánycél inflációt fog gerjeszteni, a kamatkiadások pedig jövőre a bruttó hazai termék (GDP) 4,6 százalékára nőnek, ami a jegybankelnök szerint csapdahelyzetet eredményez.

Bírálta az élelmiszer-árstopot is, amely szerinte 3-4 százalékpontot járult hozzá az inflációhoz.

Ezenkívül arra is felhívta a figyelmet, hogy az élelmiszeripar termelékenysége a második legalacsonyabb az EU-ban. – Egy ország sikerét pedig a termelékenység határozza meg – emelte ki az MNB elnöke.

Lehet hitelt felvenni egy ideig, amíg adnak, na de az már csapdaként működik. Lehet bevonni külső tőkét, kell is, megfelelő magas technológiával, de nem lehet arra építeni a felzárkózást – vélekedett.

Matolcsy György nagyon fájónak nevezte, hogy elmaradt az oktatás, a felsőoktatás, az egészségügyi ipar és szolgáltatások reformja, hiszen ezek a minőségi fordulat részei lehetnének.

A jegybankelnök úgy értékelte, az Orbán-kormány már a háború, a szankciók és az EU-val való csatározások előtt rossz irányba  tartó gazdaságpolitikai fordulatot hajtott végre. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiányt szerinte nem kellett volna elereszteni. A gazdaságpolitikai különbségekre rámutatva kijelentette, hogy a lengyel kormányzati munka jobb, mint a magyar.

Az MNB-elnök szerint 2021-ben tévesztettek utat, és egyelőre nem látja, hogy letérnének róla. Úgy vélekedett, hogy 10 következtetést kell levonni az előző évtized sikereiből és elszalasztott reformjaiból. Igaz, mint azt a portál megjegyzi, ezt a 10 pontot végül az időhiány miatt nem sorolta fel, de a portál kikérte a jegybanktól.

Matolcsy György „nagy műhibaként” a költségvetés elengedését és az árstop bevezetését nevezte meg. Szerinte fel kell tennünk a kérdést, hogy miért vagyunk az utolsó ötben az EU-ban. – Lehagyott minket Portugália, Lengyelország, Románia nagyon közel van hozzánk, Horvátország pedig ki fog lőni” – fogalmazott.

Szerinte az egyik fontos tanulság, hogy „a múlt hibái akár 10 évre is visszavethetnek minket”. – Világos cél kell: korábban volt világos, mérhető cél a gazdaságpolitika előtt, de szerinte már nincs. Matolcsy György elmesélte, Orbán Viktor miniszterelnök egy beszélgetés során azt mondta neki, hogy „ha mérek, veszítek”, de a jegybankelnök szerint

ez nem igaz.

– Aki nem mér, már veszített – mondta az MNB-elnök, aki szerint a választás is egyfajta mérés, amelyen a miniszterelnök nyert. Kitért arra is, hogy a korábbi bírálata nyomán a kormánypárti sajtó azzal támadta, csak azért bírálja a kormány gazdaságpolitikáját, mert „örökre jegybank elnök akart maradni, de mivel ez nem sikerült, megsértődött”.

– Sértődött a jegybankelnök? Frusztrált? Összeveszett a miniszterelnökkel? Nem, isten őrizz! Elvi ellentét van a jegybank és a kormány között – mondta Matolcsy György, aki hozzátette: a Magyar Nemzeti Banknak kötelessége az inflációellenes küzdelem, és ehhez várja a jegybank a kormány segítségét.

Matolcsy György korábban szűk körben azt mondta, azért fogalmazott meg 2022 decemberében példátlanul kemény bírálatot a kabinet gazdaságpolitikájával szemben, hogy „ne máskor” kelljen.

A januári 25,7 százalékról 25,4 százalékra esett vissza februárban a drágulás üteme. Ez megfelel a várakozásoknak. Oka az enyhe tél.