EU;Magyarország;munkavállalók;reálkeresetek;

- Továbbra is nagyon rosszul keresnek a magyarok uniós összevetésben

Miközben a szerdán nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozatok tanúsága szerint a politikusaink szépen gyarapodnak.

Továbbra is rosszul keresnek a magyarok uniós összevetésben – ismertette szerdán a hvg.hu a GKI Gazdaságkutató elemzését, amely a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Eurostat adatait figyelembe véve készült.

A KSH adatai szerint a havi nettó (nem teljeskörű) átlagkereset a 2010-es 132,6 ezer forintról 339,5 ezer forintra nőtt (ami nominálisan 2,6-szoros növekedésnek felel meg).

A teljeskörű kereseti adatok azonban 2021-ig alig 84 százalékos nominális gyarapodást mutatnak, ez pedig a 2021-ig 38,6 százalékkal emelkedő fogyasztói árindexet (infláció) is figyelembe véve 33 százalékos (évi 2,6 százalékos) reálkereset-növekedésnek felel meg.

Igaz, az Eurostat adatai szerint kissé közeledtünk a fejlettebb tagállamok bérszintjéhez (míg 2010-ben az osztrák keresetek 24,3 százalékát, 2021-ben 29,8 százalékát értük el az egyedülálló, gyermektelen, átlagos keresetű munkavállaló tekintetében). Ennél is „impozánsabb” a vásárlóerő-paritáson mért adat, amely 39,8 százalékról 51 százalékra javult.

A gyors növekedés ellenére

az euróban mért keresetek tekintetében 2021-ben a magyar munkavállalóknál csak a románok és a bolgárok kerestek rosszabbul.

A vásárlóerő-paritásos adatok alapján is csak négy uniós tagállamot (Horvátország, Lettország, Bulgária, Szlovákia) előzünk meg. A helyzet romlott 2010 óta: a megfelelő adatokkal rendelkező 25 tagállam közül az euróban mért keresetek esetében a 21. helyről a 23. helyre estünk vissza, míg a vásárlóerő-paritásos mutatóban maradtunk a 22. helyen – írja a GKI.

Abból a jövő évi költségvetésből, amelyik még el sem készült. Ráadásul a rendezvény esetében nem érvényes az a csaknem 10 éve érvényben lévő tilalom, amelynek értelmében a kabinet irányítása vagy felügyelete alá tartozó költségvetési szervek a beruházások keretében nem vásárolhatnak informatikai eszközöket, bútorokat, személygépjárműveket, telefonokat.