;

Németország;Spanyolország;Magyarország;Franciaország;Hollandia;Olaszország;nyilatkozat;vétó;pénzügyminiszterek;globális minimumadó;

- Átlépnek az Orbán-kormányon, az öt legnagyobb gazdasággal bíró EU-tagország kormánya jövőre bevezeti a globális minimumadót

A francia, német, olasz, spanyol és holland pénzügyminiszter közös nyilatkozata szerint „minden lehetséges jogi eszközt” bevetve véghez viszik a folyamatot abban az esetben, ha Magyarország nem hagy fel a vétófenyegetéssel.

Közös nyilatkozatot adtak ki az öt legnagyobb uniós gazdaság (Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Hollandia) pénzügyminiszterei leszögezve, hogy mindenképpen, „minden lehetséges jogi eszközt” bevetve bevezetik jövőre a globális minimumadót, ha Magyarország nem hagy fel a vonatkozó uniós irányelv vétójával – jelentette a Reuters hírügynökség.

Magyarország júniusban, az utolsó pillanatban vétózta meg a globális minimumadóról szóló direktíva elfogadását, amely lehetővé tette volna a globális reform törvényerőre emelkedését az EU-ban.

„Kormányaink teljes eltökéltséggel teljesítik kötelezettségvállalásukat abban az esetben, ha a következő hetekben nem születik egyhangú döntés” – fogalmaztak a pénzügyminiszterek a közleményben.

Az uniós pénzügyminiszterek nem hivatalos prágai találkozójának keretében kiadott közleményben a tárcavezetők leszögezik,

készen állnak arra, hogy jövőre „minden lehetséges jogi eszközzel” bevezessék a globális minimumadót. 

Bár a megvalósítás részleteire nem tértek ki, a Reuters emlékeztet arra, francia tisztségviselők felvetették annak lehetőségét, hogy a megerősített együttműködés nevű uniós eljáráshoz folyamodjanak.

Megerősített együttműködés

A megerősített együttműködés egy olyan eljárás, amelynek keretében legalább kilenc uniós tagállam számára megengedett az, hogy megerősített integrációt vagy együttműködést hozzanak létre az EU-n belül egy konkrét területen, amennyiben megállapítást nyert, hogy az ilyen együttműködés célkitűzései az Unió egésze által észszerű határidőn belül nem érhetők el. Ez lehetővé teszi számukra azt, hogy eltérő gyorsasággal, illetve más célok irányában haladjanak előre, mint azok a tagállamok, amelyek úgy döntöttek, hogy nem vesznek részt a megerősített együttműködés területein. Az eljárás célja az olyan patthelyzetek kiküszöbölése, amikor a részt venni nem kívánó egy vagy több tagállam blokkol egy konkrét javaslatot. Az eljárás ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy a szerződésekben megengedett mértéken túl bővítsék a hatásköröket.

A hírügynökség hozzáteszi: az adott tagállamok nemzeti szinten is bevezethetik a jogszabályt.

„Az igazságosabb adózás elsődleges fontosságú az Európai Unió számára” – jelentette ki Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter hozzátéve, hogy a reformot jövőre mindenképp megvalósítják, akár uniós, akár nemzeti szinten.

Magyarország azzal érvel, hogy a globális minimumadó ártana az európai gazdaságnak, ám egyes európai tisztségviselők meglátása szerint Budapest tárgyalási alapként használja vétóját a több millió eurós, blokkolt uniós helyreállítási alappal kapcsolatos vitában.

A tavaly október első felében Párizsban elfogadott megállapodás lényege, hogy a jövőben egységesen 15 százalékos társasági adót alkalmazzanak a kormányok a multinacionális vállalatok esetében.

Várakozó állásponton a szigetország, mire számíthat III. Károlytól.