;

Magyarország;EB;kezdeményezés;irányelv;uniós tagállamok;globális minimumadó;

- Az Európai Bizottság gondolkodik, hogy kiiktassa Magyarországot a globális minimumadóról szóló uniós irányelv elfogadásában

Ezzel szemben Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, az EU nem tudja nélkülünk elfogadni a globális minimumadóról szóló uniós irányelvet.

Az Európai Bizottság (EB) az ügyben puhatolózik a tagállami kormányoknál, hogy támogatnának-e egy olyan tervet, amely révén megkerülhetnék Magyarországot a globális minimumadóról szóló uniós irányelv elfogadásának folyamatából – írja a Politico négy  EU-tagországbeli pénzügyi tisztségviselőre hivatkozva.

A porál forrásai szerint bizottsági tisztségviselők egy úgynevezett megerősített együttműködésről szóló megállapodással kapcsolatban puhatolóznak a tagállamoknál. Ez az egyezmény lehetővé tenné, hogy Budapest ne vétózhassa meg a kezdeményezést.

Az uniós joggal foglalkozó EUR-Lex című portál szerint

a megerősített együttműködés egy olyan eljárás, amelynek keretében legalább kilenc uniós tagállam számára megengedett az, hogy megerősített integrációt vagy együttműködést hozzanak létre az EU-n belül egy konkrét területen, amennyiben megállapítást nyert, hogy az ilyen együttműködés célkitűzései az Unió egésze által észszerű határidőn belül nem érhetők el. Ez lehetővé teszi számukra azt, hogy eltérő gyorsasággal, illetve más célok irányában haladjanak előre, mint azok a tagállamok, amelyek úgy döntöttek, hogy nem vesznek részt a megerősített együttműködés területein. Az eljárás célja az olyan patthelyzetek kiküszöbölése, amikor a részt venni nem kívánó egy vagy több tagállam blokkol egy konkrét javaslatot. Az eljárás ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy a Szerződésekben megengedett mértéken túl bővítsék a hatásköröket.

Az adózással kapcsolatos uniós irányelvek elfogadásához egyhangú támogatásra van szükség, ám a megerősített együttműködés lehetővé tenné, hogy ezt kihagyják.

Az egyik tisztségviselő elmondása szerint amennyiben támogatottság mutatkozik a javaslat iránt, úgy az erről szóló kezdeményezést az októberi luxembourgi találkozóján mutathatják be.

Ezzel szemben Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón újságírói kérdésre válaszolva azt állította, hogy a globális minimumadóról szóló uniós irányelvet

„az EU nem tudja nélkülünk elfogadni”.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2019-ben kezdte kidolgozni a globális minimumadó-szabályozás keretrendszerét. A tavaly október első felében Párizsban elfogadott megállapodás lényege, hogy a jövőben egységesen 15 százalékos társasági adót alkalmaznának a kormányok a multinacionális vállalatokra.

Magyar államfő utoljára tizenkét éve járt hivatalos látogatáson a román fővárosban.