;

felújítás;bővítés;visszafizetés;óvoda;Keszthely;uniós források;NAV;OLAF;

- EU-s százmilliókat öltek bele a keszthelyi óvodába, de most le kell bontani az egészet

Használhatatlan épületet barkácsolt össze a mára felszámolás alatt álló kivitelező, az EU-nak vissza kell fizetni a pénzt.

Le kell bontatnia  a keszthelyi önkormányzatnak a pontosan 199,96 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással felújítandó és bővítendő Életfa Óvoda Kísérleti utcai tagóvodájának jó részét – írja a 24.hu a város képviselő-testületének múlt heti egyhangú döntése alapján.

A fejlesztést még Ruzsics Ferenc, Keszthely akkori fideszes polgármestere jelentette be még 2018-ban. A kivitelezéssel egy budapesti, ma már keszthelyi székhelyű céget, az InvestMondi-System Építőipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t bízta meg. Nem csak ezt nyerték el, hanem a társaság kapta a városi strand és a sörházként ismert épület felújítását is ugyancsak uniós forrásokból, csaknem egymilliárd forintos értékben.

Az óvoda felújítása jelenleg 75 százalékos állapotban van, de az elfogadott határozat szerint az önkormányzat mégsem valósítja meg a projektet, ugyanis a szakértői vélemény szerint a hibás teljesítések, az ázás okozta károk miatt a készültség a valóságban 40-45 százalékos. A képviselő-testület ezért felkérte a jelenlegi fideszes polgármestert, Manninger Jenőt a szükséges bontási munkálatok előkészítésére, valamint a jogi intézkedések megtételére.

Amint arról a Népszava is beszámolt, a strand- és a sörházberuházással is  gondok voltak, a beruházások ügyében pedig az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozást indított. Azonban az OLAF már nem vizsgálódik, miután „az önkormányzat elállt a projektekre kötött támogatási szerződésektől és a támogatások teljes, kamattal növelt összegét visszafizette”. A magyar nyomozásról a hatóság egyelőre nem nyilatkozott.

A 24.hu egy közérdekű adatigénylésre hivatkozva azt írta, a kivitelezőnek eddig 300 millió forint uniós pénzt fizettek ki. Az óvoda esetében a teljes uniós támogatási összeget vissza kell fizetni. A polgármester most pereket ígér a projektben résztvevők ellen, de a részletekre, a pontos kárösszegre nem tért ki. A testületi dokumentumok szerint a felszámolás alatt lévő Invest-Mondi Kft.-vel szemben az önkormányzat 446 milliós követelést tart nyilván, aminek csak az óvodára vonatkozó része 145 millió forint.

A jelentős költségvetési hiánnyal küzdő, sőt, egyes vélemények szerint államcsőd felé tartó Orbán-kormány megvásárolná a Vodafone Magyarország 49 százalékát. A többségi tulajdon a NER-é lenne. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter úgy értékeli, hogy a tranzakció közérdekből nemzetstratégiai jelentőségűvé minősíthető.