;

Társadalom;interjú;hatalom;humor;Nagy Bandó András;

- Nagy Bandó András: A mai hatalom azt hiszi, hogy a humor fogja megbuktatni

A humorista péntek este egy életmű-előadással készül, amellyel a 75. születésnapját ünnepli.

Hosszú életmű áll Ön mögött rádiókabaréval, tévés fellépésekkel és önálló estekkel. Mire számíthat a közönség ma este a Zuglói Civil Házban a Bandó 75 című előadáson?

Amire eddig mind a tizenhatezer estemen: szívvel-lélekkel adom a lehető legjobbat, a hagyományos kétórás műsoridővel. Történelmi pannót festek arról a hetvenöt évről, amit egy eklektikus korban kellett végigélnem, és mozaikképet rakok össze arról az ötvenéves pályáról, amit befutottam. Akkoriban, épp a tiltások és tűrések miatt meg kellett tanulnunk a sorok közé és között írni. Ez máig megmaradt, a megszerzett tudás nem vész el, csak átalakul. Az ötven évemben az utóbbi pár esztendő is benne van, amelyekről egyenesen, vagdalkozás nélkül beszélek majd.

Az egyes műsorszámokból kirajzolódik-e majd Magyarország elmúlt negyven éve?

Akaratlanul és akarattal is, hiszen ’82-ben lettem a Humorfesztivál győztese, és attól kezdve szinte minden bennünket érintő történésről írtam és beszéltem. Dokumentumértékűvé lettek azok a monológjaim, önálló estjeim, melyek máig időtállók, gyakran aktuálisak is maradtak, épp, mert valamiről és valamiért íródtak. Magam is meglepődtem, mennyi áthallás van a szövegeimben. Az is tudható, hogy mindig a „kisemberek” aspektusából beszéltem, helyettük mondtam el mindazt, amin együtt bosszankodtunk.

A közönség soraiban fiatalabbak is ülhetnek majd. Hozzájuk is igazítja majd a műsorát?

Az utóbbi pár évben tapasztalhattam: az agytornát igénylő poénjaimat ma is szeretik úgy az egyetemisták, mint a középkorú fiatalok, azok, akik a korosztályom gyerekeiként együtt nevettek a szüleikkel a tévés műsoraim szövegein. A mára történelemmé lett „átkos” sem ismeretlen előttük, szüleik eleget beszéltek azokról az évekről és a történésekről. Ezek abszolút érthető poénok, hiszen a kontextus egyértelmű. Se ifjú, sem korombeli nem megy haza üres zsebbel.

Miben változott a humor természete az évtizedek alatt?

Fura, de a mai hatalom nemcsak fél attól, hogy nevetségessé válik, de azt is hiszi, hogy a humor fogja megbuktatni. Gondoljunk Lear bolondjára! Ha a király őrá hallgat, nem veszti el sem a királyságát, sem az eszét. Az egypártrendszer is önmaga vesztét okozta. Mi csak adagoltuk a „mérget”, hogy mielőbb kimúljon. Addig vertük egyre kintebb a karókat, míg el nem szakadt a körénk feszített gumikötél. A mai hatalom viszont a viccelődésnek örül, ami a humor halála. A humorista dolga, hogy véleményt mondjon és formáljon. Aki csak viccelődik, az a humor kontárja.

A nyolcvanas években fontos előadója volt a szilveszteri BÚÉK műsoroknak. A Negyven éves a forint című önálló estjét milliók nézték. Manapság viszont ilyen műsorokból alig akad. Mi lehet ennek az oka?

Öt éve mutattam be a Két óra múlt hetvennel című, három és félórás estemet. Ha akkor bevállalta volna egy tévé, a fél ország ujjongott volna, a másik fele meg ocsmány kommentekkel fejezte volna ki, hogy fájt, mert igaz volt. Az átkosban közös volt a cél, a remény és a fal is, melyet le akartunk dönteni. Most egy kettéosztott ország polgárai nyomnak két oldalról egy közéjük húzott falat, idő kérdése, hogy mikor omlik rá mindannyiunkra.   

További időpontokNagy Bandó András előadását ma este fél hétkor tartja a Zuglói Civil Házban. Az előadás azonban később is megtekinthető: a humorista március 22-én este hétkor Pécsett a Zsolnay Negyedben lép fel, 26-án este hatkor Budapesten a Corvin Dumaszínházban, majd 31-én este hatkor a Zalaszentgróti Városi Művelődési Központban. Április 30-án délután fél kettőkor pedig ismét a Corvin Dumaszínházban, majd május 21-én este hétkor Kisbéren, a művelődési központban.