Ki ne érezné néha vagy akár már gyakran is, hogy elfogyott az ereje, az év vége, a koronavírus-járvánnyal súlyosbítva, bizony nem könnyű. A stresszt azonban lehet kezelni, ebben segít az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által készített e-könyv – olvasható a szervezet magyar Facebook-oldalán.
A Stressz idején tegyük azt, ami számít című, illusztrációkat is tartalmazó útmutatóhoz olyan hanganyagokat is készítettek, amelyek több, könnyen elsajátítható gyakorlatot mutatnak szorongás esetére.
Az ide kattintva elérhető e-könyv öt fejezetből áll, a bennük szereplő ötleteket és technikákat könnyű megtanulni, és már napi néhány perces használattal képesek a stressz csökkentésére. A szerzők azt ajánlják, néhány naponta olvassuk át az egyes részeket, a köztes napokon pedig gyakoroljuk a feladatokat. De persze az is jó, ha egyszerre mindent elolvasunk, akár többször is, majd rendszeresen visszatérünk a gyakorlatokra.
Mivel az egyes fejezetek és a hanganyagok nem hosszúak, bárhol és bármikor bele lehet olvasni vagy hallgatni, amikor szükségét érezzük, hogy egy kicsit magunkkal is törődjünk.
Amennyiben úgy érezzük, hogy a gyakorlatok nem segítenek vagy nem elegendők a bennünk lévő feszültség csökkentéséhez, érdemes segítséget kérni – hívják fel a figyelmet a WHO európai irodájának honlapján.
Többször írunk mi is a koronavírus-járvány okozta stresszről. Az első hullámban többek között azt, hogy az új vírus új krízisállapotot okozott, a már akkor kezdődött és azóta folyamatossá váló szorongás nemcsak a lelket, a testet is megbetegítheti, az immunrendszer védekezőképessége ellen dolgozik. Azt is megírtuk, hogy a hosszútávú stresszhatás folyamatos készenléti állapotra kényszeríti a szervezetet. Az, hogy ez szorongáshoz vezet-e, annak a függvénye, hogyan viszonyulunk a helyzethez, milyen megküzdési kapacitásunk van, milyen társas támogatással bírunk és mennyire vagyunk reziliensek, milyen az érzelmi ellenállóképességünk. A tartós stresszhatás következtében megjelenhetnek vagy felerősödhetnek a már korábban is létező alvásproblémák, a pandémia idején jelentősen megnőtt az alvászavarral küzdő magyarok száma. A stressz levezetésére többféle módszer: a légzés, a relaxálás, a mindfulness, azaz a tudatos jelenlétet hangsúlyozó meditációs technika, a sportolás, a masszázs, stb. létezik.