"Nem tudom, szeretném-e vagy sem a tokiói olimpiát"

Sárosi Laura tollaslabdázó olimpikon a múlt héten, a madridi királyi palotában vehette át a spanyol exkirályné nevét viselő díjat Zsófia királynétól. A fair play cselekedete, amelyért kitüntették, megérintette a Bourbon-dinasztiát is.

Fotó: Szalmás Péter

Kertmozi a tetőn

Minőségi filmek, szabad téri hangulat, kiváló kép- és hangminőség: mindez megtalálható Budapest belvárosában, a háztetőn.

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Gulag Shakespeare-nek

Dés Mihály nagysikerű regénye, a Pesti barokk átdolgozott, végleges formában jelent meg a közelmúltban. Ám a Szépírók Társasága épp ezt a művet tartotta nőgyűlölőnek, ezért az író tagsági kérelmét elutasították. Dés úgy látja, a magyar kultúra egyrészt alapvetően sznob, másrészt az író valószínűsíti, hogy amennyiben a társaság valami feltételezett ideológiai alapon tagadta meg tőle a tagságot, akkor meghazudtolta önmagát.

Dés Mihály: Engem kiszavaztak, és győzedelmeskedett a téboly FOTÓ: TUNA KATA

Krasznahorkai a világirodalmi elitben

Krasznahorkai Lászlónak írónak ítélték a világ egyik legrangosabb irodalmi elismerését, a Nemzetközi Man Booker-díjat. A szerző, akit Beckettel és Kafkával rokonítnak, személyesen vette át a kitüntetést a londoni gálán. Korábban magyar szerzőt még nem díjaztak.

Fotó: Stuart C. Wilson/Getty Images

Az Omega beveszi Felcsútot

Alaptalannak tartják a felháborodást az Omega együttes tagjai, szerintük semmi kivetnivaló nincs abban, hogy júniusban Felcsúton, a kormányfő háza mellett épült Pancho Arénában tartanak szuperkoncertet.

MTI Fotó: Soós Lajos

Fejezetek Nádas Péter életéből

Civil életéről, alkotói kulisszatitkairól és jelenlegi munkájáról rántotta le a leplet Nádas Péter Kossuth-díjas író a Művészetek Palotájában rendezett beszélgetésen. A szerző iránti érdeklődés megtöltötte a mintegy négyszázötven férőhelyes termet.

Nádas Péter még mindig sokat dolgozik FOTÓ: NÉPSZAVA

Csillagközi filmüzenet

Lámpagyújtogatók címmel készített nagyjátékfilmet Százados Miklós, amely a földi létforma legnagyobb kérdéseire ad választ negyvenkét híresség tolmácsolásában. A produkciót szerdán, a Föld Napján mutatják be a mozik. Százados Miklós eredeti végzettsége szerint orvos és gyógyszeripari marketinges.

Elsüllyed a múzeumok alatt a Liget?

Már kormányrészről is megkérdőjelezik a múzeumi negyed létjogosultságát, L. Simon László államtitkár után Zoboki Gábor építész is kritikát fogalmazott meg a tervezett új múzeumok ellen. Baán László, a beruházás miniszteri biztosa szerint viszont aggodalomra semmi ok, mint mondja, az üggyel kapcsolatos hivatalos kormányzati álláspont változatlan.

Sigrun Aunan és Markus Schwarz az első díjas Snøhetta Iroda munkatársai FOTÓ: MTI/BALOGH ZOLTÁN

A női egyenjogúság himnusza

Látványos, megható és elgondolkodtató a londoni West End egyik legnagyobb szenzációja, amely arról szól, hogy a kisemberek is képesek megváltoztatni a világot.

Gemma Arterton (középen) számtalan rangos színházi díj várományosa a női egyenjogúságért küzdő asszony szerepéért. Forrás: Adelp

Tavaszi fesztivál - Variációk két cimbalomra

Balogh Kálmán és Lukács Miklós cimbalomművészek közös lemezének bemutatókoncertje kiemelkedő esemény a ma induló 35. Budapesti Tavaszi Fesztiválon. A két zenész a közös munkáról, a hazai és külföldi megbecsülésről beszélt lapunknak adott interjújukban.

Lukács Miklós, Balogh Kálmán FORRÁS: BUDAPESTI TAVASZI FESZTIVÁL

Osvárt Andrea meghódította a német mozit

Az Osvárt Andrea magyar színésznő főszereplésével készült Der Nanny című német családi film a német mozijegy-eladási toplista élén nyitott a napokban. A színésznő büszke a sikerre.

Emlékezés és emlékeztetés

Gazdagon illusztrált, olvasmányos és átfogó az a most megjelent könyv, amely annak a kétszázezer zsidó származású magyarnak állít emléket, akiket 1944-ben budapesti lakhelyükről csillagos házakba, vagyis kényszerlakhelyekre telepítettek.

Schőner Alfréd és Nádor Éva a bemutatón A SZERZÓ FELVÉTELE

Időutazás Dragomán Györggyel

A negyvenes írógeneráció egyik legismertebb tagja, Dragomán György a Máglya című legújabb könyvéről beszélgetett olvasóival a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A szerző elmondta, hogyan dolgozik, miért központi szervezőelem a diktatúra a műveiben, de új munkáiról is említést tett.

Dragomán György szembenéz a múlttal FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Péterfy Gergely Aegon-díjas

Péterfy Gergely írónak ítélték az Aegon Művészeti Díjat, amellyel a legjelesebb szépirodalmi alkotókat tüntetik ki minden évben. A szerző a Kitömött barbár című regényéért érdemelte ki a rangos elismerést.

Népnevelő szövegelés

Tavasszal harmadik alkalommal rendezik meg az országos csapat slam poetry bajnokságot, az előválogatót a hétvégén tartották. Az amerikai gyökerű előadói műfaj hazánkban is nagy népszerűségnek örvend.

Csion bölcsei a bajnokságon FORRÁS: SLAM POETRY/PERESZLÉNYI ERIKA

Ezért zárják be a #‎JeSuisCharlie karikatúrakiállítást

A korábban bejelentett időpontnál három héttel korábban zár be a ‪#‎JeSuisCharlie karikatúrakiállítás, a megdöbbenést kiváltó hírt a kiállításnak otthont adó Budapesti Francia Intézet erősítette meg.

FOTÓ: MTI, Bruzák Noémi

Rajzokkal a szólásszabadságért

A szállóigévé vált #JeSuisCharlie címmel rendezett kiállítást a Budapesti Francia Intézet, tíz nemzet karikaturistája rajzolt húsba metszően pontos képet a támadásra reagálva.

A tárlaton is kiállító Pápai Gábor, lapunk karikaturistája a Szabad Sajtó Alapítvány díját vehette át Tóbiás Józseftől, az MSZP

A néző, az istenadta néző

Szeretnék olyan világban élni, ahol az emberek nem mennek el szó nélkül a kultúra sárba tiprása mellett. Évek óta a magyar filmforgalmazók bevett szokásának számít, hogy bizonyos filmeket egyszerűen nem küldenek moziba, hanem azokat csak DVD-formátumban adják ki.

Külső és belső fény találkozása

Csáji Attila Munkácsy-díjas festőművész, grafikus Fényút címmel nyílt új kiállítása a Műcsarnok aktuális szenzációja. Gazdag gyűjtemény mutatja be az alkotó életművét, megközelítően másfélszáz mű kapcsolódik a Fény Nemzetközi Évéhez.

Csáji Attila művészetében a fény hosszú évtizedek óta meghatározó
elem, a lézer művészetbe emelésében úttörő FOTÓ: SZALMÁS PÉTE

Mr. Bean után Maigret-t alakítja Atkinson

A Mr. Bean karakterét életre keltő Rowan Atkinson brit színész fogja alakítani Maigret felügyelő legendás szerepét az ITV brit csatorna számára készülő két televíziós filmben.

Szembenézni a múlttal

Laurent Cantet francia filmrendező a Frankofón Filmnapok alkalmából a Havannai éjszaka című új filmjét kísérve látogatott Magyarországra. Elsősorban a Kubában játszódó produkcióról és a cannes-i filmfesztivál fődíjának hatásáról beszélt a lapunknak adott interjúban.

Laurent Cantet szerint Kubában már látszik a középosztály megjelenése A SZERZŐ FELVÉTELE

Apátlanok itt és most

Csehov egyik legkorábbi művét, a Platonovot mutatja be Apátlanok címen a 2010-ben alakult színházi alkotóműhely, a K2 Színház március 1-jén. Az előadás kettős rendezéssel készül. Az elsősorban a Kaposvári Egyetem színészhallgatóiból álló K2 Színház Fábián Péter és Benkó Bence kettős rendezésében mutatja be a Radnai Annamária által nemrég újrafordított Apátlanok (Platonov) című színművet.

Éhező gyerekek országa

Civil kezdeményezésre megtartották az első Nemzeti Minimum-estet, ahol szakemberek segítségével indult a kéthetente jelentkező beszélgetéssorozat a gyermekéhezés ellen. Az elsődleges cél a figyelemfelhívás, amelyet a hozzá fűzött remények szerint tett követ.

,,Elkeserítő látni, ahogy egy hároméves kislány gyakorlott mozdulattal hasítja ki a többnapos, megszáradt kenyér héjából annak m

Az élet csodaszép a Várkert Bazárban

A 20. század egyik legjelentősebb magyar festője, Csók István születésének 150. évfordulója alkalmából nyílt meg a közelmúltban felújított Várkert Bazár első igazán nagyszabásúnak szánt tárlata.

Csók István művészetével az életörömöt konzerválta az utókornak FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

Emlékmű Szép Ernőnek és társainak

Különleges emlékművel kívánnak megemlékezni azokról a munkaszolgálatosokról, akiket 1944 őszén Erdőkertesre hurcoltak. Köztük volt a kor kedvelt író-költője, Szép Ernő is.

Cura többször jönne Budapestre

A "negyedik tenorként" számon tartott világhírű argentin operaénekes, José Cura lép fel Mahó Andrea színész-énekesnő díszvendégeként a Papp László Budapest Sportarénában tartott önálló koncerten február 21-én. A világsztár közelgő magyarországi fellépése alkalmából válaszolt a Népszava kérdéseire.

José Cura szeretne rendezni, az üzenetét a legjobban a zene útján tudja kifejezni FOTÓ: ZOE CURA

Clint Eastwood három hete szárnyal

Clint Eastwood filmtörténelmet ír: hat kategóriában Oscar-díjra jelölt új filmje, az Amerikai mesterlövész harmadik hete vezeti az amerikai mozijegy-eladási toplistát. A február elején közzétett nézettségi adatok szerint Eastwood filmje világszerte 320 millió dolláros bevételre tett szert.

Poirot feltámasztója Pesten

Sophie Hannah brit írónő sikerregényében Agatha Christie hősét, Hercule Poirot detektívet támasztotta fel. A szerző a magyar kiadás kapcsán beszélt arról, hogyan idézte meg a híres belgát.

Sophie Hannah költőként szerzett hírnevet, majd bűnügyi regényeket kezdett írni FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Babits nyomdokaiban jár

Lator László Kossuth-díjas költőt, műfordítót a közelmúltban kapott elismerése kapcsán a politikai harcról, a magyar irodalomról és készülő új kötetéről is kérdeztük.

Lator László szerint politizálni mindenkinek joga van FOTÓ: PÁLFALVI KITTY

Lator László kapta a Babits Mihály Alkotói Díjat

Lator László Kossuth-díjas költő, műfordító, irodalomtörténész kapta a Babits Mihály Alkotói Díjat. Az ünnepélyes díjátadásra a Petőfi Irodalmi Múzeumban került sor, ahol a szerző személyesen vette át az elismerést.

Lator László FOTÓ: NÉPSZAVA
  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang