„Királyi nap” Strasbourgban

Uralkodói vizit szakítja meg csütörtökön délben az Európai Parlament ülését Strasbourgban. VI. Fülöp király, aki tavaly váltotta fel édesapját, I. János Károlyt a spanyol trónon, beszédet mond az EP-ben.

Megelőzhető lett volna a vörösiszap-katasztrófa

A kolontári vörösiszap-konferencia ötödik évfordulója alkalmából hétfőn késő este meghallgatást rendezett Strasbourgban a Zöldek frakciója az Európai Parlamentben, a Jávor Benedek és az osztrák Ulrike Lunecek EP-képviselők elnökletével. Jávorék és a többi előadó néhány nappal előbb személyesen is felkeresték a katasztrófa helyszínét.

Levették a napirendről a TTIP ügyét

Az előzetes tervekkel ellentétben mégsem kerül ezen a héten az Európai Parlament plenáris ülése elé az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi és befektetési partnerségről (TTIP) szóló egyezmény szövege, amelyről előzőleg az EP kereskedelmi bizottsága egyeztetett. A képviselők ugyanis több mint száz módosító indítványt terjesztettek be a tervezethez, ezért döntött így Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Orbán tíz percért repül Strasbourgba

Két hete, az Európai Parlament jogi bizottságának Magyarországgal foglalkozó ülése után még nem volt világos, lesz-e folytatása a kezdeményezésnek. Az ülést Orbán Viktornak a halálbüntetés esetleges bevezetése körüli, zavaros mondatai kapcsán hívták össze. Azzal a céllal, hogy egyértelműen tisztázzák: egy, a halálbüntetést visszaállító országnak nincs helye az Európai Unióban.

Fotó: Carsten Koall/ Getty Images Hírek

Juncker marad és tervez

Nagy többséggel bizalmat szavazott az Európai Parlament Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének. A szavazás ismét bebizonyította, hogy az EP-ben az igazán fontos ügyekben jól működik a szocialisták és a Néppárt úgynevezett „technikai koalíciója”. Amihez most a liberálisok is csatlakoztak. A jobboldali euro-szkeptikusok által kezdeményezett indítványt a kisebb baloldali pártok sem tudták teljes szívvel támogatni, hiszen a Zöldek és az Európai Baloldal hisznek az egységes Európában, ha másképp is képzelik el a jövőjét, mint a centrista pártok.

FOTÓ: Getty Images, Axel Schmidt

Pápa: Európa ne maradjon „nagymama”!

Helyükről felállva, hosszan és őszinte elismeréssel tapsolták meg az Európai Parlament képviselői Ferenc pápa beszédét a testület strasbourgi plenáris ülésén.  A pápa kedd délelőtt látogatott el az EP-be, ahol államfőként, a vatikáni zászló felhúzásával és a pápai himnusz eljátszásával, ünnepélyesen fogadták. 

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Néppárti kritika is jutott az EP-ben

Szigorúbb fellépésre számíthat az új Európai Bizottságtól a jogállamellenes, demokratikus alapjogokat sértő intézkedései kapcsán a magyar kormány. Ez volt legalábbis a tegnap esti európai parlamenti (EP) plenáris magyar-vita legtöbb felszólalójának óhaja. A néppárti Frank Engel minapi bírálatain is súlyosbított, amikor kijelentette: a „liberális kereszténydemokrata modell” elfogadható Európa számára, az Orbán-féle „illiberális kereszténydemokrácia” viszont nem.

Késő este vitáznak a magyar alapjogokról az EB-ben

A sajtó munkatársainak tartott – de több érdeklődő képviselő által is figyelemmel kísért – hétfői médiaügyi meghallgatás után kedd este az Európai Parlament plenáris ülésen vitatja meg a magyar demokrácia helyzetét is. A Demokrácia, jogállamiság és alapjogok Magyarországon című vita előreláthatólag negyed 9 után kezdődik és mintegy ötven percig tart majd. 

Fotó: Thinkstock

Keményen kritizálták a magyar "sajtószabadságot"

Ha Magyarország az EU tagja akar maradni, akkor az EU-nak joga van számon kérni a kormányán az európai szokások és szabályok betartását - mondta az Európai Néppárt képviselője a magyarországi médiaviszonyokról rendezett meghallgatáson Strasbourgban. A Fidesz európai pártcsaládjához tartozó Frank Engel éppúgy kritizálta az EU normáival össze nem egyeztethető magyarországi intézkedéseket, s médiatörvényt, ahogy a többi frakció képviselői, s abban is egyetértettek: a sajtószabadság és a szabad véleménynyilvánítás ügye összeurópai kérdés.

Az uniós képviselők már a médiatörvény elfogadása után is tiltakoztak FOTÓ: NÉPSZAVA

Két vita lesz Strasbourgban Magyarországról

Hétfőn kezdődik Strasbourgban az Európai Parlament négynapos októberi ülésszaka, amelyen kétszer is kiemelt téma lesz a magyarországi jogfosztások szomorú sorozata. Hétfőn Niedermüller Péter és Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselői kezdeményezésére a Szocialista és Demokrata (S&D) frakció nyilvános meghallgatást tart a sajtószabadság magyarországi helyzetéről.

Két kemény vita Magyarországról – ezúttal Strasbourgban

Hétfőn kezdődik Strasbourgban az Európai Parlament négynapos októberi ülésszaka, amelyen kétszer is kiemelt téma lesz a magyarországi jogfosztások szomorú sorozata. Hétfőn Niedermüller Péter és Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselői kezdeményezésére a Szocialista és Demokrata frakció nyilvános meghallgatást tart a sajtószabadság magyarországi helyzetéről.

  • Belföld
  • Gazdaság
  • Külföld
  • Vélemény
  • Kultúra
  • Népszava-videó
  • Fotógaléria
  • Szép Szó
  • Visszhang
  • Nyitott mondat
  • Reflektor
  • Bűnügy-baleset
  • Sport
  • Mozaik
  • Napi Visszhang