vita;Magyarország;Strasbourg;

- Két kemény vita Magyarországról – ezúttal Strasbourgban

Hétfőn kezdődik Strasbourgban az Európai Parlament négynapos októberi ülésszaka, amelyen kétszer is kiemelt téma lesz a magyarországi jogfosztások szomorú sorozata. Hétfőn Niedermüller Péter és Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselői kezdeményezésére a Szocialista és Demokrata frakció nyilvános meghallgatást tart a sajtószabadság magyarországi helyzetéről.

A meghallgatás célja az EP-képviselők, munkatársaik és a Strasbourgba akkreditált újságírók tájékoztatása a magyar média egyre nehezebb helyzetéről, az anyagi, politikai és jogi nyomásgyakorlásról. A hétfői rendezvényről Molnár Csaba és Niedermüller Péter elmondták, hogy az Európai Parlament 2011-ben már foglalkozott a magyarországi véleményszabadság helyzetével, ajánlásokat is megfogalmazott a negatív kormányzati döntések korrekciójára, ehelyett a helyzet azóta tovább romlott. Ezért szükséges ismét felhívni a figyelmet a véleményszabadság egyre fokozódó veszélyeztetésére Magyarországon.

A meghallgatáson a két DK-s magyar képviselőn túl számos hazai és külföldi szakember, illetve politikus is felszólal. A Zöldeket Ulrike Lunacek, a liberálisokat Sophie in ’t Veld frakcióalelnök képviseli. A Fidesz-sajtó most aligha mondhatja, hogy „balos” rendezvényről van szó, a szónokok között van ugyanis az Európai Néppárt egyik képviselője, Frank Engel is. A szakmai meghívottak között ott szerepel Dirk Gerkens, a magyarországi RTL vezetője, Arató András, a Klubrádió elnöke és Dunja Mijatovic, az EBESZ sajtóügyi felelőse. Képviselteti magát az Európai Bizottság is. Az interneten keresztül is közvetített meghallgatásra hétfőn este 6 és 8 óra között kerül sor, az S&D frakció www.socialistsanddemocrats.eu szervezésében.

Másnap az Európai Parlament plenáris ülésen tárgyal a magyarországi civil szervezetek elleni kormányzati leszámolásról. A vitát kezdeményező Zöldek szerint a civil szervezetek elleni támadás egy hosszabb demokrácia-ellenes kampány része Magyarországon. A vita a helyzet elemzésén túl arra is választ keres, hogyan reagáljon az Európai Unió az Orbán-kormány antidemokratikus intézkedéseire. A Zöldek azt várják, hogy az újonnan megválasztandó Európai Bizottság a korábbinál aktívabban vizsgálja meg, a magyar kormány tettei összhangban vannak-e még az uniós alapszerződéssel. Természetesen a plenáris ülés is követhető az EP honlapján.

A két vitát még az amerikai intézkedések előtt napirendre tűzték. De feltehetőn több képviselő szóba hozza majd, hogy helyes-e, ha az Európai Unió enyhébb és elnézőbb a korrupcióval, a sajtószabadság és a civil szervezetek elleni támadásokkal, mint az Egyesült Államok.

Vasárnapi brit sajtóértesülés szerint éves kvóta megállapításával korlátozná az EU-társállamokból érkező munkavállalók számát a brit kormány.