luxusvilla;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;szolgálati lakás;Ruszin-Szendi Romulusz;

Szalay-Bobrovniczky Kristóf azt állítja, hogy ő csak utólag értesült a Ruszin-Szendi Romulusz idején épült milliárdos szolgálati villáról

Az Orbán-kormány honvédelmi minisztere nem adott választ, hogy konkrétan ki engedélyezte a beruházást, arról ő miért nem tudott, és azért ki a felelős.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf mossa kezeit a 928 millió forintból felépített és luxusberendezésekkel felszerelt villa ügyében Dunakeszin – derült ki az RTL Híradó riportjából, amelyben a honvédelmi minisztert faggatták a tusványosi táborban. – „A tábornok úr nem megvilágosodásból fordult szembe a kormány álláspontjával, hanem a vezérkari főnöki beosztásából fel lett mentve, számos okból” – magyarázta a miniszter, aki e közül egyet említett, hogy „ukránbarát”.

Az ügyben Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza Párt honvédelmi tanácsadója ellen egy fideszes feljelentés alapján hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya. Ruszin-Szendi korábban azt nyilatkozta az ügyről, hogy semmilyen konkrét megrendelést nem adott arra nézve, hogy mi legyen a szolgálati ingatlanban, és ilyen papírt senki nem fog találni. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a HM EI Zrt. nevű cég vezetése hagyta jóvá a luxusberuházást.

A tárcavezető azt mondta hogy majd a KEHI-vizsgálat eldönt mindent, és minden a helyére kerül, de pontosan most sem tudni, hogy ki hagyta jóvá az építkezést, és aki jóváhagyta, miért nem szólt Szalay-Bobrovniczky Kristófnak, aki furcsán megkerülte a konkrét kérdést. – Bizonyára, ez is egy szükséges lépés kellett volna legyen – mondta az RTL Híradónak arra a felvetésre, hogy miért nem figyelmeztette őt a beruházásról a HM EI Zrt.

– Önt nem zavarja, hogy létezik egy vezérkari főnök, aki személyes befolyását használja arra, hogy egy kacsalábon forgó palotát építsen és abban páváskodjon? – támadt az őt kérdező riporternek az Orbán-kormány tagja. – Én ezt a helyzetet és őt magát is örököltem – vetette oda Ruszin-Szendiről, majd így folytatta: „Amikor bejöttem és ránéztem erre a helyzete, a konzekvenciákat látjuk. (...) A miniszter ilyen szintű döntéseket nem hagy jóvá” – tette hozzá, majd faképnél hagyta az RTL Híradó munkatársát. 

Mindez azért érdekes, mert ahogy azt a 24.hu megírta, az érintett cégnek az ügylet idején hatályos, a cégbíróság adatbázisában föllelhető alapszabályából viszont az olvasható ki, hogy ilyen horderejű ügy esetében nem a HM EI Zrt. igazgatósága, hanem a tulajdonos (a dokumentum megfogalmazása szerint a részvényes), azaz a Honvédelmi Minisztérium dönt. Lapunk is beszámolt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentéséről, amelyből kiderült, hogy a HM EI Zrt. vásárolta a szóban forgó ingatlant (235 millió forintért), és a cég hajtott végre az ingatlanon saját forrásból beruházásokat (652,5 millió forintért), továbbá a volt vezérkari főnök és felesége igényei alapján a HM EI Zrt. további bruttó 132,2 millió forintért vásárolt ingóságokat. Ám arra a jelentés sem tér ki, hogy ezeket a beszerzéseket ki engedélyezte.

Azt csak sejteni lehet, hogy Magyarország mennyit meríthet a kínai „demokrácia” tapasztalataiból, de a Népszava korábban több cikkben számolt be arról, hogy a keleti nyitás sikere több, mint kétséges.