Honvédelmi Minisztérium;Dunakeszi;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;Ruszin-Szendi Romulusz;

A honvédelmi miniszter is dönthetett Ruszin-Szendi Romulusz luxus szolgálati villájáról

Ez derül ki a cégbírósági papírokból és a jogszabályokból, a témában korábbi vezetők is megszólaltak.

Nem válaszolt a Honvédelmi Minisztérium a 24.hu-nak arra a kérdésre, hogy ki hagyta jóvá Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök extravagáns kéréseit a Dunakeszin található szolgálati villája átépítése és berendezése kapcsán, amelynek a végösszege (az ingatlanvásárlással együtt) a héten nyilvánosságra hozott Kehi-jelentés szerint meghaladta a bruttó egymilliárd forintot. Így a portál a jogszabályokból és cégbírósági papírokból próbálta rekonstruálni, hogyan történhetett mindez.

A cikk szerint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentéséből kiderült, hogy a HM EI Zrt. vásárolta a szóban forgó ingatlant (235 millió forintért), és a cég hajtott végre az ingatlanon saját forrásból beruházásokat (652,5 millió forintért), továbbá a volt vezérkari főnök és felesége igényei alapján a HM EI Zrt. további bruttó 132,2 millió forintért vásárolt ingóságokat. Ám arra a jelentés nem tér ki, hogy ezeket a beszerzéseket ki engedélyezte.

A cégnek az ügylet idején hatályos, a cégbíróság adatbázisában föllelhető alapszabályából viszont az olvasható ki, hogy

ilyen horderejű ügy esetében nem a HM EI Zrt. igazgatósága, hanem a tulajdonos (a dokumentum megfogalmazása szerint a részvényes), azaz a Honvédelmi Minisztérium dönt.

A tulajdonosi jogok gyakorlója pedig az ingatlanfelújítás idején Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter volt, ő maga írta alá ebbéli minőségében a cég 2022-es beszámolóját elfogadó határozatot 2023 májusában. (A 2022 márciusában történt ingatlanvásárlásról még nem Szalay-Bobrovniczkyék döntöttek, akkor Mager Andrea nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszterhez tartozott a HM EI Zrt., és 2022 júniusában került a cég a HM-hez).

Az alapszabály szerint a tulajdonos (részvényes) kizárólagos hatáskörébe tartozik a cég beszerzési tervének jóváhagyása. Ha a vezérkari főnök szolgálati villájának felújítása esetleg nem szerepelt a beszerzési tervben, akkor csak a tulajdonosi jogok gyakorlója döntése, jóváhagyása esetén kerülhetett sor a beruházásra, mert a projekt elérte az alapszabályban meghatározott nettó 500 millió forintos értékhatárt. A döntése pedig parancs, erről az alapszabály is világosan fogalmaz:

a tulajdonosi jogok gyakorlója a döntéséről három munkanapon belül köteles értesíteni az igazgatóságot, és a döntés a közléssel hatályossá válik. Az írásbeli utasításait pedig a vezető tisztségviselő köteles végrehajtani.

A miniszteri, minisztériumi felelősséget firtató kérdésekre se a honvédelmi tárca, se a HM El nem válaszolt. A hvg.hu összefoglalója szerint a 24.hu-nak Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter az ügymenettel kapcsolatban úgy fogalmazott:

„A mi időnkben a minisztériumnak kellett minden ehhez hasonló beszerzést engedélyeznie. Tehát, amikor mi vásároltunk a vezérkari főnöknek lakást, minden az én tudtommal, beleegyezésemmel, jóváhagyásommal történt, és ez egyébként most sincs másképpen.”

Juhász szerint a kiadásokról szóló felhatalmazást vagy a miniszter, vagy a közigazgatási államtitkár írhatta alá. A volt miniszter szerint Ruszin-Szendi – mint a rendszer része – járandóságként foghatta fel a lakást. A minisztériumi vezetők pedig „így akarták kifizetni az első katonát, így akarták megvenni a lojalitását, így akarták bevenni a brancsba, merthogy mi kaszinózunk, lopunk, neked meg adunk szolgálati lakást”.

„A HM EI Zrt. nem fog biliárdasztalt vásárolni vezérkari főnöki igényre négymillió forintért, ezt valakinek jóvá kellett hagynia a tulajdonos részéről” – vélte egy másik, neve elhallgatását kérő volt minisztériumi vezető. Szerinte minimum államtitkári szinten történhetett a Ruszin-Szendi Romulusz szolgálati villájával kapcsolatos beszerzések jóváhagyása, engedélyezése, vélhetően ezért sem tettek feljelentést az ügyben.

Az adományozók ismeretlenek, de feltehetően Mészároshoz közeli vagy vele üzleti kapcsolatban álló vállalkozásokról van szó.