Orbán-kormány;Egyesült Államok;Budapest Pride;Trump-adminisztráció;David Pressman;

David Pressman: Az amerikaiak példát vehetnének a Pride-on felvonuló magyar fiatalokról

A volt amerikai nagykövet nem csak abban lát hasonlóságot az Orbán-rendszerrel, ahogy Donald Trump politizál, hanem a pozícióban lévő emberek közönyében is.

Láttam, ahogy megtörténik Magyarországon. Most itt történik meg - ezzel a címmel jelentetett meg publicisztikát David Pressman volt amerikai nagykövet a New York Times-ban, ahol az Orbán-kormány és a Trump-adminisztráció politikája közötti hasonlóságokról értekezik. 

A volt amerikai nagykövet azt írja, nemcsak a Trump-adminisztráció politikája és taktikája mutat hasonlóságot az orbánizmussal, de az is, ahogy a társadalom ezekre a lépésekre reagál. A fő problémát a társadalmi ellenállás hiányában látja, azon belül is főként abban, hogy azok, akik pozícióban vannak, vagy hallgatnak vagy alkukat kötnek, vagy behódolnak. Ezzel kapcsolatban felidézte, hogy amikor Magyarországon találkozott néhány bíróval, a kormánypropaganda egész pályás letámadást indított ellenük, a többi bíró pedig nem állt ki mellettük. Ugyanígy nem volt érdemi ellenállás a vállalkozói szektorban, amikor Mészáros Lőrinc a közbeszerzések leuralásával az ország leggazdagabb embere lett, mint ahogy a multik sem álltak ellen, amikor egy-egy céget a kormány kipécézett. S bár tüntetések voltak a kormány intézkedései ellen, azok, akik viszonylagos hatalommal rendelkeztek, inkább csendben maradtak.

David Pressman megállapította, hogy bár az amerikai egy régebbi demokrácia, mint a magyar, és nem volt kommunizmus, ugyanez a közönyösség tapasztalható az Egyesült Államokban is mostanában. Korábbi jogvédők, elszámoltathatóságért küzdő szervezetek elhallgattak, számos cég, amely korábban részt vett, már nem megy ki a Pride-ra. A nagykövet párhuzamot lát ezen amerikai események, és aközött, hogy Magyarországon számos magyar polgármester, vállalkozó és bíró dac helyett inkább a hallgatást választotta abban a reményben, hogy így megőrizhetik függetlenségüket és ki tudnak maradni a harcokból.

A volt budapesti amerikai nagykövet szerint Orbánhoz hasonlóan Trump is úgy véli, hogy mindenki megvásárolható, s ennek tanulsága az, hogy a demokrácia mellett nem csak akkor kell kiállni, ha az ingyen van. Szerinte már nem elegendőek a Trump-féle vezetés ellen indított perek, határozottabb fellépés kellene.

Ezen a ponton pedig a diplomata az idei Budapest Pride-ot hozta fel példának, amely a kormányzati betiltási kísérlet ellenére minden idők legnagyobb demonstrációjává vált, noha a hatalommal rendelkező magyarok most is távolmaradtak. Ezért szerinte az amerikai intézményeknek példát kellene venniük a Budapesten felvonuló bátor fiatalokról. „Nézzétek meg azokat a fiatalokat, akik a múlt hónapban Budapest utcáin tüntettek, tanuljatok tőlük” - fogalmazott. Az ugyanis szerinte illúzió, hogy csendes ravaszsággal túl lehet járni a diktátor eszén.

 A japán piac cserébe szélesebbre tárja kapuit az amerikai termékek előtt.