Jelen állás szerint nem Orbán Viktor, hanem Robert Fico szlovák miniszterelnök lehet a első kormányfő a V4 országaiból, akit Donald Trump második elnöksége során hivatalosan is vendégül lát – írja Panyi Szabolcs a Facebook-oldalán. A Direkt36 újságírója egy a Közép-Kelet-Európa és az Egyesült Államok diplomáciai kapcsolatait közelről követő, megbízható forrástól úgy tudja, Robert Fico szlovák kormányfő meghívást is kapott a Fehér Házba, ahol hamarosan egy 12-15 milliárd dollár, átszámítva 4-5 ezer milliárd forint értékű atomerőmű-projekt szerződését írhatja majd alá.
A Szlovákiába tervezett atomerőművet Robert Fico tender nélkül adja oda az amerikai Westinghouse nevű óriásvállalatnak, az üzenetet az elmúlt napokban véglegesítették, az elképzelések szerint a szlobák kormányfő amerikai látogatására nagyon hamar sor kerülhet – teszi hozzá az újságíró, akinek az információját némileg módosította a pozsonyi amerikai nagykövetség a kérdéseire megküldött válasza.
E szerint a kormányközi megállapodás jelenleg a szükséges eljárási szakaszokon halad át, beleértve az Európai Bizottság általi felülvizsgálatot, a szlovák nyelvre történő fordítást, valamint a szöveg hitelesítését, amely jellemzően 1–2 hónapot vesz igénybe. – A kormányközi megállapodás nem kötelezi Szlovákiát semmilyen konkrét technológia vagy vállalat kiválasztására. Ehelyett olyan keretet hoz létre, amely lehetővé teszi az együttműködést és támogatja a projektfejlesztést. A technológiaszolgáltató – ideértve a Westinghouse-t is – kiválasztása teljes mértékben Szlovákia döntése marad.
Szlovákia is elállt a vétótól, az Európai Unió megállapodott az oroszok elleni újabb szankciós csomagrólPanyi Szabolcs emlékeztetett arra, hogy bár a Trump-adminisztráció és az amerikai diplomácia hónapok óta Magyarországnak is ajánlgatja a Westinghouse-t, az Orbán-kormány láthatóan kitart az orosz Roszatom és a Paks 2 projekt mellett, amelybe az elmúlt években a francia Framatome-ot is egyre inkább bevonták.
Robert Fico támogatja Ukrajna uniós csatlakozásátSok a kockázat, elszálltak az árak, szóval akár 20 ezer milliárd forintba is kerülhet a paksi bővítésVan alternatívája a paksi orosz fűtőanyagnak, Szlovákia most vált le végleg róla