Elállt Robert Fico szlovák miniszterelnök attól a vétófenyegetéstől, amely meghiúsíthatta volna az Európai Unió Oroszország elleni 18. szankciókörének az elfogadását. A pozsonyi kormány biztosítékokat kapott, hogy az EU kárpótlást nyújt Szlovákiának, ha jelentős anyagi károk érnék azáltal, hogy az Európai Unió 2028-tól teljes mértékben leválik az orosz földgázról - írja a Euronews Robert Fico bejelentése nyomán.
A szlovák miniszterelnök azzal indokolta döntésének megváltoztatását, hogy a tárgyalások eredményeképpen az Európai Unió lényeges biztosítékokat adott a számára, így például arra az esetre, ha megugranának a földgázárak, illetve a tranzitdíjak, vagy más szállítási nehézségek lépnének fel. A pozsonyi kormány szükség esetén válsághelyzetet hirdethetne és átmenetileg akár újból importálhat orosz földgázt. A szlovákok – akik korábban rövidlátónak nevezték a brüsszeli energiapolitikát – a többi között azzal érveltek, hogy az orosz energiaóriás, a Gazprom perelni fog, ha felmondják a 2034-ig tartó 16-20 milliárd dolláros szerződést.
Az EU leszámol az orosz energiahordozókkal, az Orbán-kormány hangosan, de hiába tiltakozikLenne élet Vlagyimir Putyin után, a horvátok februárban kevesebbért vették az amerikai földgázt, mint az Orbán-kormány az oroszokétOrbán Viktor szerint Magyarország hétfőn hivatalosan kezdeményezi, hogy az EU vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges ejtésétSzlovákia utolsóként adta fel az ellenállását azután, hogy Orbán Viktor még június 26-án azzal ment be az EU-csúcsra, hogy nagyon jó ajánlatokat kapott a vétófenyegetése feladásáért. „Az Európai Unió most állapodott meg az egyik eddigi legkeményebb szankciókról – ünnepelte a büntetőintézkedéseket Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
A 18. szankciós csomagban az Európai Bizottság javasolta, hogy
tiltsák be az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2 gázvezetékkel kapcsolatos összes tranzakciót,
az orosz kőolaj hordónkénti árplafonjának 15 százalékkal mindig alacsonyabban kell maradnia az átlagos piaci árnál,
még 105 hajót adjanak hozzá ahhoz a listához, amelyen a szankciók kijátszására használt orosz árnyékflotta vízi járművei szerepelnek,
tiltsák be azoknak az kőolajtermékeknek az importját, amelyeknek az alapja az Indiában és Törökországban finomított orosz kőolaj,
korlátozzák 11 olyan nem oroszországi – köztük négy kínai és három hongkongi – cég működését, amelyek segítségével a Kreml kijátssza a szankciókat.
Az orosz kőolaj jelenlegi árplafonja jelenleg 60 dollár, a hathavonta megújítandó EU-s szankciók értelmében 47,6 dollárral lép hatályba.