feljelentés;Állami Számvevőszék;legfőbb ügyész;Pintér Sándor;NAV;szabálytalanságok;Hadházy Ákos;Kásler Miklós;Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány;

A több száz milliós ingatlan átalakításának a tervei 4,7 millió forintba kerültek

A NAV nyomozhat a Kásler- és Pintér-féle rákellenes alapítványnál, ahol az ÁSZ szabálytalanságokra bukkant

Legalábbis a legfőbb ügyész feljelentésként értékelte Hadházy Ákos ellenzéki képviselő július elején benyújtott írásos kérdését. 

Amint arról szombaton a Népszava is beszámolt, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Kásler Miklós korábbi humánerőforrás-miniszter, majd Pintér Sándor belügyminiszter felügyelete alatt álló Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémia Alapítvány vizsgálata során rengeteg szabálytalanságot tárt fel, de a büntetőfeljelentés elmaradt. Most úgy tűnik mégiscsak a nyomozó hatóságok elé kerülhet a botrányos ügy.

– Kérdését feljelentésként értékeltem, és azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságához továbbítottam – válaszolta Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő július 4-én benyújtott írásbeli kérdésére. A levélváltás során, amelyet az ügyészségi honlapon tettek közzé, a válaszadó az ilyenkor szokásos formulát választotta: „a feljelentés érdemi elbírálásáról a nyomozó hatóság fog tájékoztatást nyújtani”.

Amint arról lapunk részletesen írt, az ÁSZ-nak az ügyben tett megállapításai között szerepelnek hiányzó elszámolások és leltár, szabálytalan működés, nem működő felügyelőbizottság. A hivatalosan a prevenció, a diagnózis, a kezelés, az oktatás és a kutatás területén a rák elleni küzdelmet nemzetközi együttműködés keretein belül elképzelő alapítványt 2019-ben alapította a kormány, mindenkori felügyelőjévé az emberi erőforrás minisztert, majd a tárca megszűnése után ezen részfeladatait átvevő belügyminisztert megtéve. Kásler Miklóstól 2022-ben Pintér Sándor vette át a felügyeletét a kezdeti években összesen 1,95 milliárd, vissza nem térítendő állami támogatással kistafírozott szervezetnek.

A szabálytalanságok közül is kirívó, hogy a kezdetekkor az alapítvány éves szinten 15 millió forint körüli bérköltséget számolt el dolgozói után, ám a 2023-as könyvből kiderült, már nincs foglalkoztatottja. A kuratóriumi tagoknak ekkor 12-13 milliót fizettek, az elnök bő 2,5 millió forintban részesült évente. Két éve viszont radikálisan lecsökkent az alapítvány személyi költsége, ugyanakkor az akadémiáé 38-39 millióra nőtt, s utóbbi elnöke a legutóbbi, nyilvánosan elszámolt esztendőben már 5,2 milliót kapott. A szervezet az V. kerületből a Hegyvidékre, mintegy háromnegyedmilliárd forintért 2021-ben megvásárolt villába költözött, s az új ingatlan átalakításának csak a tervei kerültek 4,7 millióba.

A Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya lapunk kérdésére végül úgy összegzett, hogy az alapítvány „nem lopott, nem csalt, nem hazudott, a kapott állami támogatás felhasználása célhoz kötötten történt”.

A hetekkel ezelőtt készített, de csak most nyilvánosságra hozott felmérés azt mutatja, hogy bár az LMBTQ-közösség idei felvonulása túlmutatott önmagán, megrendezésével így is csak a lakosság fele értett egyet.