lakosság;közvélemény-kutatás;támogatottság;Budapest Pride;kormányellenes tüntetés;Idea Intézet;

Az IDEA szerint a Pride-ot a magyarok háromnegyede az Orbán-kormány elleni tiltakozásnak látta

A hetekkel ezelőtt készített, de csak most nyilvánosságra hozott felmérés azt mutatja, hogy bár az LMBTQ-közösség idei felvonulása túlmutatott önmagán, megrendezésével így is csak a lakosság fele értett egyet.

Június végén, július elején jóval többen voltak azok, akik valamilyen szinten egyetértettek (50 százalék) a néhány nappal korábban lebonyolított 30. Budapest Pride felvonulás megrendezésével, mint amennyien határozottan, vagy kevésbé határozottan, de ellenezték azt (33 százalék) – tette közzé felmérését a Facebook-oldalán az IDEA Intézet.

A rendezvény megítélése továbbra is jelentős mértékben megosztja a felnőtt népesség tagjait. A megkérdezettek 17 százalékának vegyes benyomásai voltak a Pride-dal kapcsolatban, vagy egyáltalán nem tudtak állást foglalni ebben az ügyben. – Habár határozott többségben voltak a megrendezés támogatói, de még így is „csak” a teljes népesség fele állt egyértelműen az esemény mellé – szűrte le az IDEA az eredményekből.

Kiderült, a felnőtt népesség tagjainak háromnegyede, 74 százaléka maga is úgy látta július legelején, hogy a 30. Budapest Pride felvonulásra azért ment el a többség, hogy általában tiltakozzon az Orbán-kormány ellen. Emellett kétharmaduk, 67 százalékuk azzal is egyetértett, hogy a felvonulók célja az volt, hogy konkrétan a gyülekezési törvény szigorításával szemben fejezzék ki ellenérzéseiket a részvételükkel.

Az IDEA Intézet 2025. július legelején elvégzett országosan reprezentatív, kérdőíves felmérése alátámasztotta, hogy az idei Pride jelentős visszhangot váltott ki a magyar társadalomban, a felnőtt népesség kétharmada nem csak hallott a rendezvényről, de képeket, felvételeket is látott róla. A felnőttek negyede ugyancsak hallott valamit a felvonulásról, de konkrét információi nem nagyon voltak róla, nem látott róla felvételeket, és képeket sem.

A Kreml szerint azonban előfordulhat, hogy ha az amerikai elnök el is menne a második világháború távol-keleti befejezésének nyolcvanadik évfordulós ünnepségekre, ők megfontolnák a tárgyalások célszerűségét.