letartóztatás;Szekszárd;borász;költségvetési csalás;

Meghosszabbították az ismert szekszárdi borász letartóztatását

A gyanú szerint milliárdokkal károsíthatta meg a költségvetést. 

Meghosszabbította a Székesfehérvári Járásbíróság annak a szekszárdi borásznak a letartóztatását, akit különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással gyanúsít az ügyészség – közölte a Fejér Vármegyei Főügyészség a Magyar Hanggal.

A döntés értelmében a férfi további három hónapig, október 13-ig marad börtönben. 

A július 9-én tartott bírósági ülésen a letartóztatás fenntartását a bűncselekmény súlyosságával, a kiszabható büntetés mértékével, valamint a szökés és elrejtőzés veszélyével indokolták. Az ügyészség emellett a bizonyítékok veszélyeztetésére, a tanúk befolyásolásának lehetőségére, valamint a bűnismétlés kockázatára is hivatkozott, mivel a férfit korábban már egy hasonló ügyben megvádolta az ügyészség. 

A gyanúsított három vállalkozásához köthetően büntetőeljárás indult, ezek esetében a cégnyilvántartás szerint egy nappal a júniusi letartóztatás előtt jegyeztek be változást. Az ügyben a NAV Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága jár el. Az adóhatóság közlése szerint, a nyomozás érdekeire tekintettel, további részleteket egyelőre nem hoztak nyilvánosságra.

A vád szerint a cégek 2021-ben élelmiszeripari fejlesztésekre nyújtottak be pályázatot a Miniszterelnökség Agrár-vidékfejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárságához, amelyben tartálybeszerzéseket és energiahatékonysági beruházásokat szerepeltettek. Az ügyészség szerint azonban a 250 hektoliteres tartályokat a valós piaci ár mintegy ötszöröséért tüntették fel, és az árakat előzetesen egyeztették a beszállító cégek vezetőivel. A számlák kiállítását követően a pénz egy részét visszajuttatták a gyanúsítottnak. A költségvetést érő kár meghaladja a 3,6 milliárd forintot.

Az ügyészség szerint a borász egy dunaújvárosi vállalkozóval is egyeztetett az árajánlatok tartalmáról, akit szintén meggyanúsítottak, bűnsegédként ugyanebben az ügyben.

A Magyar Hang információi szerint a hatóság által hivatkozott másik, szintén költségvetési csalással kapcsolatos ügy már bírósági szakban van. A Fővárosi Törvényszéken októberben tartanak előkészítő ülést, ahol tizenegy személlyel szemben emeltek vádat, köztük a jelenleg letartóztatásban lévő B. I.-vel is. A vád szerint 2019 és 2021 között a cégek túlárazott, illetve el sem végzett munkákra, valamint be nem szerzett eszközökre állítottak ki hamis számlákat, hogy hazai és uniós támogatásokhoz jussanak.

Az internetről sajátította el a fortélyokat, azonban nem volt megfelelő képzettsége mindehhez.