Európai Unió;jogállamiság;uniós pénzek;

Még szigorúbban a jogállamisági feltételekhez kötné az uniós pénzek kifizetését az Európai Bizottság

Megszüntetnék azt a gyakorlatot, amely lehetővé teszi, hogy egyes országok könnyedén átcsoportosítsák az uniós támogatásokat más programokra, így elkerülve a feltételek teljesítését. Többen abban reménykednek, hogy egy Magyar Péter-vezette kormány végrehajtja a szükséges reformokat.

Szigorúbb feltételekhez kötné az Európai Bizottság az uniós támogatások kifizetését azon országok számára, amelyek megsértik a demokratikus normákat – írja a Politico.

A lap által megtekintett 2028–2034-es költségvetési tervezet célja, hogy az uniós kifizetéseket szorosabban összekapcsolja a demokratikus elvek betartásával. Ennek alapján ha egy tagállam visszalép ezekben, a jövőben még több támogatástól eshet el, mint korábban.

Régebben ez a szabályrendszer csak az EU költségvetésének bizonyos részeire vonatkozott, a mostani javaslat szerint viszont általánosan alkalmaznák.

A Bizottság megszüntetné azt a gyakorlatot, amely lehetővé teszi, hogy egyes országok könnyedén átcsoportosítsák az uniós támogatásokat más programokra, így elkerülve a szigorúbb feltételek teljesítését. Több tagállam támogatta azt a javaslatot, hogy a jogállamiság és az uniós pénzek felhasználása szorosabban kapcsolódjon össze. A költségvetési tervezetet várhatóan jövő hét szerdán hozzák nyilvánosságra, ezt követően a tagállamok közösen kezdenek tárgyalni róla, de végleges megállapodás csak 2027-ben várható. Finnország szerint a szigorú feltételrendszert minden uniós támogatásnál alkalmazni kellene, ez a javaslat szerepel is a tervezetben.

Magyarország jelenleg 18 milliárd euró forrástól esik el, amelyet az elmúlt évek jogsértései miatt függesztettek fel. Egy uniós diplomata szerint az EU a jelenlegi helyzetet kihasználva javasolja a szigorúbb szabályokat, mivel Orbán Viktor belpolitikai pozíciója meggyengült. Az új szabályok 2027-ben lépnének életbe, így előfordulhat, hogy addigra már nem Orbán Viktor lesz hivatalban. A forrás elmondta, az Európai Bizottság abban bízik, hogy egy esetleges Magyar Péter vezette kormány rendezné a viszonyt Brüsszellel, és végrehajtaná a szükséges reformokat az uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében. A tervek alapján a költségvetés közvetlen kapcsolatot teremtene a jogállamiság megsértése és a támogatások felfüggesztése között.

A javaslat szerint a mezőgazdasági támogatások továbbra is védelmet élveznének, még akkor is, ha egy ország kormánya antidemokratikus irányba mozdulna el. Ugyanakkor egyes programok, például a diákcsere vagy tudományos együttműködések veszélybe kerülhetnek, ha sérül az egyetemi szabadság vagy más alapvető jog. A Bizottság célja, hogy az uniós támogatásokból – például civil szervezetek vagy egyetemek – akkor is részesülhessenek, ha a kormány nem teljesíti a jogállamisági követelményeket, így ne büntessék a társadalmat a politikai vezetés döntései miatt. Vannak azonban olyan vélemények, amelyek szerint ez az okos feltételrendszer kevésbé ösztönözheti a kormányokat a reformokra. A Bizottság tagjai a hétvégére tervezett rendkívüli költségvetési tárgyalásokon keresnek megoldást a még nyitott kérdésekre.

Az agresszor állam most sem kímélte az ukrán lakosságot, péntekre virradóra városokra, falvakra, civilekre mért ismét csapást.