Hétszáz szegedi fiatalnak biztosítanak egyhetes nyaralást a Balaton partján az önkormányzat nemrégiben felújított balatonkenesei táborába – adta hírül nemrég Botka László a megyei jogú dél-alföldi város polgármestere. A település a szállást, utazást, programokat és a pedagógusok díjazását is a biztosítja. Pécs Szegedhez hasonlóan szerencsés helyzetben van, az önkormányzat három tábort üzemeltet – telt házzal - Balatonfenyvesen. Kettőben a pécsi iskolákba járó gyermekek részére biztosítanak szállást, itt egy szezonban 19 iskola, közel 1600 diákja, és 130 pedagógusa nyaral. A harmadik turisztikai célú szálláshely, mindenki számára nyitott, de jellemzően csoportok, egyesületek bérlik ki, itt 90 férőhely található, a szállásdíj éjszakánként 3500 forint.
Debrecennek nincs saját üdülője, ezért városi intézmények és civil szervezetek bevonásával több tematikus napközis tábort kínál az iskoláskorú gyermekeknek. A részvételi díjak tábortól függően változnak, általában 43 ezer és 60 ezer forint között mozognak turnusonként. A rászoruló családok gyermekeinek a Nagyerdei Kultúrpark ösztöndíjprogramot hirdetett, melynek keretében 15 fő számára szociális, másik 15 fő számára pedig tanulmányi alapon biztosít ingyenes részvételi lehetőséget a napközis táborokban. A város a helyi általános iskolások számára egész évben biztosítja az ingyenes nyári szünidei felügyeletet, amit egyfajta táborszerű élménnyel egészítenek ki.
Nem nyaral a kétharmad, azaz a NER talán, a magyarok biztosan nemAz egri polgármesteri hivatal nem válaszolt a táborozással kapcsolatban feltett kérdéseinkre, aminek részben oka lehet, hogy ezen a téren nincs dicsekednivalója a jelenleg fideszes vezetésű önkormányzatnak. Nemrégiben jelentették be ugyanis, hogy gazdaságtalan működés, valamint „a jelenlegi, méltatlan állapot miatt” ideiglenesen bezárják az önkormányzati tulajdonú, Felsőtárkányban található Imókő Üdülőt. A több mint 40 éve üzemelő táborhelyszín éves bevétele 2024-ben 17 millió forint volt, amely az ott dolgozók bérét sem fedezte, miközben a fenntartási és az üzemeltetési költségek tavaly elérték a 42 millió forintot – érvelt Vágner Ákos polgármester. - Egy kifejezetten gyerekeknek fenntartott, szociális alapú üdülőt pusztán bevételkiesésre hivatkozva megszüntetni nemcsak felelőtlen, hanem gyomorforgató is – reagált erre Domán Dániel ellenzéki önkormányzati képviselő, akinek kezdeményezésére helyi népszavazás is indult a tábor bezárása ellen.
Szolnok önkormányzata a tulajdonában álló Tiszaligeti turisztikai központban 320 férőhellyel várja a táborozó gyermekeket – mondta lapunknak Györfi Mihály a város baloldali polgármestere. Az önkormányzat évtizedek óta szervez nyári napközbeni gyermekfelügyelet Szolnokon élő vagy tanuló gyerekek számára idén július 7-étől augusztus. A részvételi díj jelképes: naponta 1000 Ft, s ezen felül kell fizetni az ebéd és az uzsonna térítési díját, ami nagyjából megegyezik azzal, amit a tanév ideje alatt az iskolában fizetnek a szülők a gyermekük ellátásáért. A rászoruló családok szociális alapon megkapják itt is a kedvezményes vagy díjmentes étkeztetést.
Székesfehérváron nagy hagyománnyal bír a gyermekek ingyenes, vagy a családoknak minimális költséget jelentő, önkormányzati nyári táboroztatás.
- Két, kifejezetten gyermekek táboroztatására, üdülésére létrehozott komplexummal rendelkezünk – felelte lapunk megkeresésére Cser-Palkovics András polgármester. – Az egyszerre 250 gyereket fogadni tudó Bregyó-közi nyári tábor a városban található, éppen a múlt héten fejeződött be a 115 millió forintos, teljes felújítása, s e hét elejétől már birtokba is vették az első táborozók. A másik, évtizedek óta az önkormányzat tulajdonában álló táborunk Velencén található, 2020-21-ben 800 millió forintért felújítottuk, kibővítettük és téliesítettük a Modern Várások Program keretében. Itt a főépületben 40-en tudnak egyszerre megszállni, s 150 főnek tudunk cateringet biztosítani, a nyáron használható 18 faházban pedig összesen 140-en találhatnak szállást.
A fehérvári önkormányzat az idén három tábortípust szervez, amelyekben a nyár folyamán előzetes számítások alapján cirka 1900 gyermek vesz részt.
A Bregyó-közben egyhetes turnusokban június végétől augusztus 15-ig fogadnak gyerekeket jelképes, heti 3560 forintos részvételi áron – összehasonlításképpen: a fehérvári és környéki, piaci alapú tábordíjak átlagosan heti 60 ezer forint körül mozognak gyermekenként; az árkülönbséget az önkormányzat állja.
Velencére három turnusban egyhetes, ottalvós, tematikus táborokat szerveznek, ahol a fehérvári gyerekek 25 ezer forintért üdülhetnek. Emellett különleges, ingyenes napközis táborokat szervez az önkormányzat többségi támogatásából működő Alba Innovár Digitális Élményközpont, melyekben 10 turnusban programozást, digitális, robotikai ismereteket tanulhatnak a résztvevők.
- Ezeken túl 26 civil szervezettel és sportegyesülettel kötöttünk támogatási szerződést, hogy a fehérvári gyermekek számára növeljük a helyi táborozási lehetőségeket – folytatta Cser-Palkovics András, aki hozzátette: mivel a város költségvetésében több helyen szerepelnek táboroztatással kapcsolatos költséget, így konkrét összeget nem tud mondani, mennyit fordít erre a célra Székesfehérvár, de bizonyosan több tízmilliót, az táborozásokat lehtővé tévő infrastruktúra fenntartásával és fejlesztésével együtt pedig bőven százmillió feletti az összeg, s ez évente minimum az infláció mértékével növekszik.
Győr tájékoztatása szerint gyermektáboruk az idén nyáron 8 turnusban fogadja a város 18 iskolájának gyerekeit. Egy turnusban körülbelül 200-210 főt táboroztatnak.
Szombathely önkormányzata az osztrák határ menti Felsőcsatáron rendelkezik gyermeküdülővel, amely azonban a pandémia óta a szigorú egészségügyi előírások és a rossz műszaki állapot miatt nem üzemel – a város keresi a pályázati lehetőségeket, amelyekkel megvalósulhat a gyermeküdülő felújítása. Az nyári napközis tábort működtet, mely ingyenes, az étkezési díjak pedig szociális rászorultság alapján lettek megállapítva, az idei évben 8 turnusban, hetente 50-60 gyereket táboroztatnak a Neumann János iskolában, s ugyanide szerveztek egyhetes városi sporttábor 25 gyereknek.
- Emellett évente forgó rendszerben három általános iskola 20-20 diákja egy-egy hetet tölthet el az önkormányzat városgazdálkodási cégének fonyódi nyaralójában, a résztvevő gyermekeket az adott iskola választja ki szociális rászorultság, tanulmányi eredmény vagy sportteljesítmény alapján, s a tábor teljesen ingyenes számukra – tájékoztatott Károlyi Ákos, Szombathely jegyzője. – Az idei költségvetésünkben a napközis táborra 10 milliót, a sporttáborra 400 ezer, a fonyódi táborozásra pedig 6,8 millió forintot biztosítottunk.
Nagykanizsa önkormányzata két gyerektábort működtet: az idén a balatonmáriafürdői gyermek- és ifjúsági táborban hetes turnusokban egyszerre 75 gyereket tudnak fogadni augusztus végéig.
- A tábor működtetése az idén 28 milliónkba kerül – tájékoztatta a Népszavát Horváth Jácint polgármester –, ebből 3 milliót kifejezetten a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek táboroztatására fordítunk.
Az önkormányzat a városban is biztosít táborozási lehetőséget, a Csónakázó-tavi komplexum fenntartására ebben az évben 17 milliót fordítanak, a létesítmény bentlakásos táborozás esetén 60, napközisnél 120 gyereket tud fogadni: az idei vakáció során hetente átlagosan 80-100 táborozóval számolnak, a hátrányos helyzetűek ingyenesen nyaralhatnak.
- Rendelkezünk ugyan saját gyermeküdülővel, ám a parkvárosi napközis tábor felújításra szorul, ezért nem üzemel – felelte lapunknak harmat Ákos, Érd táboroztatásért is felelős alpolgármestere. – A rekonstrukciót beillesztettük a városnak járó, 4,5 milliárdos Top Plusz programba, így amit az uniós költségvetés részeként ez a keret megnyílik, lehívjuk a támogatást a tábor felújítására, fejlesztésére, látogatóközpont és ökoliget kialakítására. A nyári tábort addig más helyen kell megszerveznünk, a helyszín a Bolyai iskola, tavaly az Alsó, az idén a Erzsébet utcai épületében tartjuk, hetente 80 gyereket tudunk fogadni. Az önkormányzat emellett szinte a teljes vakációra szervez tematikus táborokat, melyek a helyi tapasztalat szerint nagy segítséget jelentenek a szülőknek. Napi háromszori étkezést, s reggel 7 órától ügyeletet biztosítanak, ráadásul a heti programok része valamilyen kirándulás Budapestre vagy a Balatonhoz.
- Az idei költségvetésünkben közel 20 millió forintot biztosítunk a táboroztatásra, ám a tétel évről évre növekszik – folytatta az alpolgármester –, hetente 80 gyereket tudunk fogadni, tavaly 578-an vakációzhattak velünk, nagyjából az idén is hasonló létszámra számítunk. Az önkormányzat az önköltséges ár 50-68 százalékát vállalja át a családoktól, ami azt jelenti, hogy a piaci alapú, gyerekenként heti 60-70 ezres ár helyett 20-30 ezer forintot kell csak fizetniük.
Szegény falu szegény gyereke nem nyaral
Míg a nagyobb településeken az önkormányzat a költségvetésében valamekkora összeget jellemzően ki tud szorítani a helyi gyerekek vakációzásának támogatására, addig a kistelepüléseken, melyeknél a büdzsé a napi feladatok ellátását is csak kicentizve teszi lehetővé, erre a legjobb szándék ellenére sem jut pénz. A lapunk által megkeresett dél-somogyi falvakban például általában csak akkor jut el néhány gyerek valamilyen táborba, ha a megyei cigány önkormányzat valamiféle támogatást tud nyújtani, jellemzően pályázati pénzből. Akad olyan település, ahonnét néhány gyerek eljut valamelyik balatoni Erzsébet-táborba, az önkormányzat ebben az esetben is csak annyi támogatást tud adni nekik, hogy valamelyik helyi civil egyesület kisbuszával elviszik őket a legközelebbi vasútállomásra, ahonnét a gyerekek eljuthatnak a táborba – néhány évvel ezelőtt még futotta a büdzséből a táborig szállításra…
3-4 napra rövidültek a belföldi nyaralások, ajándék éjszakával marasztalnak a Balaton mellett- Amióta a kétezres években a megyei önkormányzat eladta a fonyódligeti gyerektáborát, nagyjából megszűnt a gyerekek előre látható, szervezett üdültetése – mondta keserűen egy dél-somogyi falu vezetője. – Addig nyaranta szinte minden gyerek, aki akart, elmehetett legalább egy hétre a Balatonhoz, azóta viszont lassan felnőtt egy generáció, akiknek mindez csak álom: lehet, hogy nehezen hihető, de szerintem a faluban a 18 év alattiak kétharmada még nem járt a Balatonnál. Pedig ide alig több, mint 80 kilométer a tópart, s még a megyehatárt sem kellene átlépni…
A Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi csücskében lévő Ricsén a gyerekek többsége még sosem látta a Balatont, hiszen már az is nehézségbe ütközött, hogy idén részt vegyenek egy nyíregyházi napközis táborban – tudtuk meg Vécsi István polgármestertől. Az önkormányzat ugyan megszervezte, hogy naponta 20 gyereket átvigyenek a szabolcsi megyeszékhelyre számítástechnikai táborba, de egyetlen szülő sem akadt, aki vállalta volna a gyerekek kíséretét, így – noha megvolt rá a pénz – ez a lehetőség dugába dőlt. Egy háromgyerekes, helyi közmunkás apukától megtudtuk: nyaralni a faluból nemigen jár senki, szavai szerinte legalább két évig kellene spórolniuk, hogy ennek költségét előteremtsék. Ha pedig valami csoda folytán meg is lenne az a nagyobb összeg, akkor sem nyaralásra költenék, hiszen ahol a mindennapi betevőt is nehéz előteremteni, ott ilyen luxusra még csak nem is gondolnak.