per;MOL;olajszennyezés;Greenpeace;környezetszennyezés;Gárdony;

Képünk illusztráció

Bírósághoz fordulnak gárdonyi civilek és a Greenpeace, hogy a Mol érdemben tisztítsa meg az általa szennyezett területet

A Mol vezetéke tavaly októberben repedt meg, s csaknem félmillió liter gázolaj folyt a talajba.

Gárdonyi lakosok és a Greenpeace Magyarország együtt pert indítottak, melyben megtámadták a kormányhivatal határozatát, ami jelentős, a normál határértéknél akár 342-szer nagyobb mennyiségben engedné a káros anyagok jelenlétét a Mol által tavaly októberben elszennyezett területen - tájékoztatott lapunk részére is elküldött közleményében a Greenpeace.

A közlemény szerint továbbra sem tisztázott, hogy az elmúlt évek egyik legsúlyosabb környezetszennyezési ügye, a gárdonyi olajkatasztrófa után a Mol teljes mértékben megtisztítja-e az általa elszennyezett területet. Az eset még tavaly októberben történt, amikor is a Százhalombattát Péccsel összekötő vezeték Gárdony zártkerti részén megrepedt, ezáltal pedig csaknem félmillió liter gázolaj folyt a talajba. Az olajtársaság korábban azt ígérte, hogy a résfal kialakítása után elvégzik a teljes körű helyreállítást és kártalanítják is az érintett lakosokat.

Most a Greenpeace azt közölte, a zöld szervezet és tizenkét magánszemély az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület segítségével bírósághoz fordult a Fejér Vármegyei Kormányhivatal júniusi döntése miatt, amely döntés értelmében elfogadták a MOL Nyrt. tényfeltárási záródokumentációját. Ez ugyanis jelentős szennyezés meghagyását engedné a Molnak az érintett gárdonyi területen:

kármentesítés után a talajban elérendő célértékek ugyanis helyenként 57-szer, de van, hogy 342-szer több veszélyes anyag jelenlétét engedik meg, mint ami jogszabály alapján már szennyezettnek számít. 

Bár a Mol esetleges későbbi, új kármentesítési célértékeket ígért, erre a Greenpeace szerint jelenleg nem kényszeríti őket határozat, így a lakosokkal együtt azt szeretnék elérni a perben, hogy a bíróság vizsgálja felül a kormányhivatal döntésének jogszerűségét és lényegesen szigorúbb kármentesítési célokat határozzanak meg. 

Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője azt közölte, „célunk a helyi lakosokkal együtt elérni, hogy a Mol ne hagyhasson jelentős szennyezést a talajban. Ehelyett ígéreteikhez híven végezzenek teljes kármentesítést azután, hogy hagyták, hogy több százezer liter üzemanyag szivárogjon el a vezetékükből.” 

A zöld szervezet a hatóságoktól és a Moltól azt követeli, hogy

  • a helyiek kapjanak azonnali kártalanítást, és tényekkel alátámasztott, hiteles, folyamatosan megújított felelősségvállalást az üzemeltető részéről az érintettek biztonságáért;

  • jelentősen szigorodjanak a kármentesítési célok, a természeti károkat pedig állítsák helyre;

  • legyen teljes körű transzparencia mind a szennyezéssel kapcsolatban, mind a vezetékek karbantartásával és a szennyezések megelőzésével kapcsolatos intézkedésekről;

  • valamint, hogy kapjon teljeskörű és független vizsgálatot a magyarországi olajrendszer a termeléstől a vezetékeken át a finomítókig, a jövőbeli hasonló balesetek megelőzése érdekében.

Elszálló reptéri milliárdok.