Magyar Nemzeti Bank;kötvények;Matolcsy-gárda;

Jutott a Matolcsy-holdudvarnak is a jegybanki növekedési kötvényekből

És természetesen más NER-cégeknek is.

Az Állami Számvevőszéknek a Matolcsy György vezette jegybank botrányos alapítványi gazdálkodásáról szóló jelentésében 150–200 milliárd forint eltűnéséről esett szó az alapítvány köré épített, meglehetősen bonyolult céghálóval összefüggésben, nem esik azonban szó benne arról, hogy más módon az MNB további, közel 100 milliárd forintot pumpált bele a rendszerbe - írja a 24.hu.

A lap szerint ugyanis az eredetileg a gazdaság felpörgetésére kitalált növekedési kötvényekből a Matolcsy-féle holdudvarnak is bőven jutott, gyakorlatilag arról van szó, hogy rendkívül kedvezményes hitellel is segítették a különféle ingatlanmanővereket. A cikkben az olvasható, hogy a jegybank növekedési kötvényprogramjában közel 100 milliárd forint nagyon kedvezményes forráshoz jutott két, a jegybanki alapítványhoz, illetve a Matolcsy-klánhoz kapcsolódó cég.

A 2019-től futó programban jellemzően NER-közeli cégek kaptak lehetőséget kötvénykibocsátásra, amelyek 70 százalékát maga az MNB jegyezhette le, a cégek pedig a hozzájuk befolyó pénzből megvalósíthatták tervezett projektjeiket. A program lényege, hogy igen kedvező volt a fizetendő kamat, jellemzően 2 és 6 százalék közötti, ráadásul úgy, hogy a jellemzően 10-15 éves futamidő alatt változatlan, így az elmúlt évek Európa-rekorder magyar inflációja fényében jól láthatóvá vált, hogy a résztvevők számára ez igen jó üzletnek bizonyult. Részesült is belőle a NER-elit színe-java: a Mol, az OTP, a Szíjj László-féle Duna Aszfalt, Mészáros Lőrinc Opus Globalja, és a Jászai Gellérthez köthető 4iG is. 

A kötvénykibocsátók minősítését tartalmazó MNB-listán szerepel a SkyGreen Buildings Kft., valamint a GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. és anyavállalata, a lengyel Globe Trade Center is, amelyek a jegybanki alapítvány köré vont hálózathoz tartoznak. A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. például összesen 59,4 milliárd forint kötvénykibocsátásra kapott lehetőséget, jóval 3 százalék alatti, igencsak kedvezményes kamattal. A pénzeket ingatlanhitelek refinanszírozására, a kamatköltségek csökkentésére, valamint felvásárlások, felújítások és építések finanszírozására szánták, vagyis a jegybank lényegében a saját alapítványa érdekeltségének nyújtott olcsó forrást, amiből az kiválthatta drágább hiteleit, vagy olcsó pénzből köthetett új ingatlanügyleteket.

A 24.hu szerette volna megtudni, hogy a jegybank mennyit jegyzett le a kötvényekből, ám erre az új, Varga Mihály-féle vezetéstől sem kaptak választ.

Miközben a befektetők eddig főleg az aranyra összpontosítottak, a platina és az ezüst is jelentős árrobbanás előtt áll.