Budapest időt nyert. Csatát félig. A Fővárosi Közgyűlés megszavazta a költségvetési rendelet módosítását, amit még éjjel kiadtak, mielőtt hatálytalanná válik a régi. S ez volt a könnyű menet, hiszen a régi és az új ellenzék is előre közölte, hogy meg fogják szavazni. A neheze csak ezután következett, miközben a Fidesz bohózatnak is gyenge pride-ozással próbálta obstruálni az ülést. A szakszervezet által mozgósítottakból álló közönség simán kiröhögte őket.
A túlélőcsomag része volt a két közlekedési cég 65 milliárdos követelésértékesítése is, vagyis a főváros helyett egy bank ad pénzt a működésre, amíg meg nem érkezik az iparűzési adóbevétel. Ez ellen már a Tiszának és Vitézy Dávidnak is voltak érvei. Túl sokba kerül. Igaz. De ameddig a közösségi közlekedés finanszírozása nem követi a külföldön bevett módszert, miszerint a költséget harmadolja a kormány, az önkormányzat és a menetdíj megváltásával az utasok, addig csak így lehet biztosítani a fizetőképességet. Hiába javasolta Vitézy Dávid, hogy inkább olcsóbb banki hitelt vegyenek fel erre, a kormány, még ha akarna, akkor se adhatna engedélyt működési hitelre, lévén törvény tiltja. A közgyűlésben este felvetni elég abszurd. A képviselők végül rábólintottak a városvezetés javaslatára.
Az igazi krízispont a folyószámla-hitelkeret emelésének ügye volt. A főváros banki partnere, az OTP kemény feltételeket szabott a 80 milliárd biztosításához. Köztük azt, hogy felmondhassa a hitelszerződést, ha a kormány költségvetési biztost nevezne ki. Így azonnal vissza kellene fizetni a teljes összeget, ami egyenértékű a csőddel.
A Tisza túl nagynak találta a kockázatot. Mert mi van, ha a NER-től azért nem teljesen távoli Csányi Sándor összefog az Orbán-kormánnyal. Ezzel a kitétellel könnyedén bedönthetik Budapestet. A városvezetés nem tagadta ezt, bár Karácsony nem igazán látta, hogy miért lenne ez jó a Fidesznek, hiszen a Pride megmutatta, mire számíthatna egy előrehozott választáson. Ennél súlyosabb érv, hogy az OTP csak így akart belemenni a 20 milliárdos keretemelésbe, sőt eredetileg keményebb feltételeket szabott, idáig sikerült visszahúzni. Ha ez nincs, akkor a város kasszája július végére kiürül.
A Tisza ötletelt: keressenek új bankot, kínáljanak ingatlanokat fedezeteket. És mit ajánljanak fel, a Lánchidat? Vagy olyan ingatlanokat, amelyeken évek óta nem tudnak túladni? S mikor tárgyalják ki? Melyik bank kínálna jobb feltételeket egy önkormányzatnak, amelyről köztudott, hogy a pénzügyi szakadék szélén ingadozik és a vele nem túl barátságos kormány kegyétől függ a túlélése? Lássuk be eléggé kockázatos hitelkihelyezés. A kockázatnak pedig nagy ára van.
Karácsony alkut kötött: egyoldalúan törölték ezt a pontot a szerződésből. Kérdés, hogy mit szól a bank. De ha Magyar Péter azt mondta, akkor a Tisza nem léphet hátra. A Fidesz pedig nem szavazott meg semmit, holott állítólag a kormány is azt akarja, hogy a város működjön. A kutyapárt szerint csak a bizonytalanságot húzták el. S ami a legszomorúbb, a közgyűlés a válsághelyzetben is elbotlott a saját korlátain. Ennek felárát pedig az itt élők fizetik meg.