Az intézkedés a gyakorlatban megakadályozza a Harvardot abban, hogy elfogadhassa külföldi diákok jelentkezését. Az indoklás szerint a massachusettsi Cambridge-ben található egyetem Amerika-ellenes és antiszemita agitátoroknak engedett teret a campus területén, ezzel pedig nem tudott biztonságos feltételek biztosítani az intézményben.
A DHS szövetségi szerve azzal is megvádolta a patinás magánegyetemet, hogy az együttműködik a Kínai Kommunista Párttal és a tavalyi évben egy kínai félkatonai szervezet tagjainak képzésében is részt vett. Ez azt jelenti, hogy a Harvard nem fogadhat új külföldi diákokat, a meglévők tanulói státusza pedig átirányításra kerül vagy megszűnik, fogalmaznak a hivatali közleményben. Jelenleg 6800 külföldi diák tanul az egyetemen, ez az összesített hallgatói létszám mintegy negyedét teszi ki. A többségük mesterképzésen vesz részt és több mint száz különféle országból érkezett.
A Harvard által kiadott közlemény egyértelműen visszautasítja és elítéli a szövetségi kormány újabb nyomásgyakorlási kísérletét. Ez a megtorló akció komoly károkkal fenyeget a Harvard közösségére és az országra nézve, valamint aláássa az egyetem akadémiai és kutatói munkáját, fogalmaznak.
A Trump-adminisztráció januári hivatalba lépése után konkrét elvárásokat fogalmazott az USA felsőoktatási intézményeivel szemben különös figyelemmel az elit magánegyetemekre. A Fehér Ház álláspontja szerint ezek az iskolák a melegágyai voltak a felforgató és radikálisan progresszív gondolatoknak, amelyek mellett a másként gondolkodó diákok szólásszabadságát is korlátozták. A korábbi demokrata kormány által támogatott esélyegyenlőségi ún. DEI (sokszínűség, egyenlőség, befogadás) politika megszüntetéséről döntött Donald Trump, valamint a campuszokon tapasztalt palesztinpárti tüntetések betiltással felérő felülvizsgálatát is követelte azok vitatott mértékű antiszemita tartalma miatt. Az ún. Borostyán-ligába tartozó elit magánegyetemek közül a New York-i Columbia engedett a kormányzati nyomásnak, felülvizsgálta felvételi szabályzatát és közel-keleti tanulmányok tanszék oktatási anyagát is megvizsgálta antiszemita tartalmat keresve. A Harvard azonban ellenállt, sőt perre ment a Washingtonnal, ezért 2,2 milliárd dollár szövetségi támogatástól és 60 millió dollár értékű kormányzati megbízástól esett el, valamint elveszítette korábbi adómentes státuszát is.
Háborúba megy a Harvard Egyetem a Trump-adminisztráció ellenA Harvard Egyetem bepereli a Trump-adminisztrációt, amiért elvették tőle a jogot, hogy külföldi diákokat fogadhasson