A Harvard Egyetem megtámadja a Trump-adminisztráció döntését, amely megvonta a felsőoktatási intézmény jogát a külföldi diákok fogadására. Az amerikai elitegyetem, az Egyesült Államok és az egész világ egyik legnagyobb presztízsá felsőoktatási intézménye szerint „alkotmányellenes megtorlás” zajlik ellenük, amiért nem engedelmeskedtek a Fehér Ház követeléseinek – írja az AP.
A pénteken a bostoni szövetségi bíróságon benyújtott keresetben a Harvard Egyetem azt állítja, hogy a kormányzat intézkedése sérti az amerikai alkotmány első kiegészítését, továbbá „azonnali és pusztító hatással lesz” a Harvardra és a több mint hétezer diákvízum-tulajdonosra. „A kormány egy tollvonással megpróbálta eltörölni a Harvard hallgatói létszámának egynegyedét, azokat a külföldi diákokat, akik jelentősen hozzájárulnak az egyetemhez és annak küldetéséhez” – áll a felsőoktatási intézmény keresetében. Az egyetem azt tervezi, hogy ideiglenes tiltó határozatot kér, amellyel megakadályozhatja a belbiztonsági minisztériumot a lépés végrehajtásában.
Az ügy előzménye, hogy a Trump-adminisztráció csütörtökön megvonta a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására. Az intézkedés nyomán a Bostonban működő elit egyetem a jövőben nem vehet részt a szövetségi kormány által felügyelt cserediákprogramban, amely diák- és kutatói vízummal érkezők fogadását teszi lehetővé a felsőoktatási intézmények számára.
Ezentúl nem vehet fel külföldi diákokat a Harvard EgyetemA már a Harvardra járó diákoknak más intézménybe kell átiratkozniuk a következő tanévben, ellenkező esetben elveszítik diákvízumukat. Az indoklás szerint az egyetem azért szembesül a súlyos következménnyel, mert elutasította, hogy a külföldi diákok magatartásáról szóló adatokat adjon át a szövetségi kormánynak.
De az indoklásban az is szerepel, hogy a Harvard „terrorizmust pártoló” tevékenységet folytatott, valamint ellenséges közeget teremtett zsidó diákok számára, támogatta a palesztin szélsőséges szervezet, a Hamász retorikáját, és rasszista gyakorlatot követ az úgynevezett sokszínűség, egyenjogúság és elfogadás (DEI) célkitűzések érvényesítésében.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok legnagyobb presztízsű egyeteme már a múlt hónapban is beperelte a Trump-adminisztrációt, amiért ideológiai alapon tart vissza több mint kétmilliárd dollár szövetségi forrást az oktatási intézménytől.
Háborúba megy a Harvard Egyetem a Trump-adminisztráció ellen