Tekintélyes mennyiségű bizonyíték alapján tartóztatta le egy hónapra a Budai Központi Kerületi Bíróság azt a férfit, akit kémkedés, valamint haditechnikai termékkel való visszaélésre irányuló előkészület bűntett előkészületével gyanúsítanak - közölte egy, lapunknak is megküldött közleményében a Fővárosi Törvényszék.
Mint korábban mi is hírt adtunk róla, az ukrán férfival szemben a bizonyítás megnehezítése, valamint a tanúk befolyásolásának veszélye miatt rendelték el a legsúlyosabb kényszerintézkedést.
Letartóztatták a Magyarországon elfogott ukrán kémetA tájékoztatás szerint a rendelkezésre álló adatok alapján az ukrán állampolgárságú férfi megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy az ukrán katonai hírszerző szolgálat megbízásából végezte tevékenységét.
A bíróság megítélése szerint a bűncselekmény megalapozott gyanúját a feljelentés és mellékletei, a kutatásról és lefoglalásról készült jegyzőkönyv, a lefoglalt adathordozók tartalmának elemzése, a feljegyzések, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat szaktanácsadói véleményei támasztják alá, így a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés elrendelésének általános feltétele esetében aggálytalanul fennáll. Indoklásában a bíróság fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a megalapozott gyanú nem a „bizonyított bűnösség” szintje, hanem annál alacsonyabb, puszta valószínűségként írható le.
Eljött a kémháború, az ukránok kemény figyelmeztetést küldtek, hogy ellenséges lépésnek tartják, amit az Orbán-kormány művelHangsúlyozták, hogy a nyomozási bíró a vádemelés előtt a rendelkezésére álló bizonyítékokat csak korlátozott mértékben értékelheti, vizsgálódásának célja a közölt gyanú keretei között az arról történő állásfoglalás, hogy a gyanú szerinti bűncselekmény megtörtént-e és annak elkövetése valószínűsíthetően a terhelthez köthető-e.
Mindemellett külföldi állampolgár, Magyarországon bejelentett lakó- és tartózkodási helye az elfogását megelőzően nem volt, tényleges tartózkodási helye csak a nyomozó hatóság adatszerző tevékenységének eredményeként nyert megállapítást. A férfi ugyan már a 90-es években Magyarországra költözött, de legális jövedelem híján és korábbi büntetőügyei miatt a bevándorlás és letelepedés iránti kérelmeit elutasították, ezért hazánkban való tartózkodása jelenleg nem jogszerű. A bíróság a rendelkezésére álló adatokból a férfi széles körű külföldi kapcsolataira következtet.
A kiemelt társadalmi veszélyességű bűncselekmények teljeskörű felderítése érdekében, a nyomozás befolyásolás nélküli lefolytatásához fűződő közérdek miatt a bíróság kényszerintézkedés alkalmazását látta szükségesnek. Indoklásában nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a letartóztatás elrendelése az eljárás jelen szakaszában a tanúk befolyásolásának veszélye miatt nélkülözhetetlen.
A szerdán meghozott végzés – a gyanúsított és védője fellebbezése folytán – nem végleges.
Az ukránok felfújták a kémügyet, hogy Orbán Viktornak üzenjenek, a magyar titkosszolgálatok nem beszélnek operatív kapcsolatról a Tisza PárttalMenczer Tamás: Magyar Péter tudta, hogy Tseber Roland ukrán kém