Úgy tűnik, kivételes eljárásban akár már a jövő héten megszavazhatja a fideszes parlamenti kétharmad a hatalmas felhördülést keltő átláthatósági törvényt a külföldi támogatást is élvező civil szervezetek és a média listázásáról – derül ki abból a válaszból, amelyet Pócs János adott a Partizán kérdésére. A szavazás időpontját firtató kérdésre a Fidesz jászberényi országgyűlési képviselője úgy válaszolt, hogy a közeljövőben kerítenek sort a szavazásra, arra pedig, hogy még a jövő héten, úgy felelt, hogy valószínűleg igen. Sietünk, igen – intézte el, hogy a kivételes eljárásról faggatták.
Mint ismert, a fideszes Halász János kedden nem sokkal éjfél előtt nyújtotta be A közélet átláthatóságáról címet viselő törvényjavaslatot annak a fenyegetésnek a jegyében, amellyel Orbán Viktor fordult „a korrupt dollárokból megvásárolt” politikusok, bírók, újságírók, „álcivil szervezetek” és politikai aktivisták ellen március 15-én.
Orbán Viktor poloskának nevezte és a pokollal fenyegette meg a politikai ellenfeleit – Ez volt a március 15-i ünnepi beszédA jogszabály szövege szerint a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja, hogy az Orbán-kormány vegye jegyzékre azokat a „külföldről támogatott szervezeteket, amelyek tevékenysége a megítélése szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását. A listán szereplő szervezet csak a „pénzmosás elleni szerv” engedélyével fogadhat el külföldi támogatást, és az állampolgárok által felajánlott személyi jövedelemadó egy százalékából sem részesülhet. Vezető tisztségviselői, alapítói, valamint felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kiemelt közszereplőkké válnak, kötelesek vagyonnyilatkozatot is tenni, azt el kell küldeniük az igazságügyi miniszternek, a tárca pedig az Orbán-kormány honlapján nyilvánossá teszi a vagyonnyilatkozatokat.
Lesújt a Fidesz, benyújtotta a törvényjavaslatot a külföldről támogatott szervezetek listázásáról„Ez, ha elfogadják, praktikusan kivéreztetné a magyar civil szférát”A magyarországi bankoknak folyamatosan figyelniük kell a listázott szervezet számláit, a „pénzmosás elleni szerv” pedig helyszíni ellenőrzéseket végezhet nála, ami azt jelenti, hogy minden iratba, számítógépbe, adathordozóba belenézhet és másolatot is készíthet. Ha a hatósági ellenőrzés alapján felmerül, hogy a szervezet a pénzmosás elleni szerv engedélye nélkül külföldi támogatást fogadott el, közigazgatási bírságra számíthat, amelynek összege a támogatás huszonötszöröse. Pluszbüntetésként a támogatásnak megfelelő összeget is el kell utalni a Nemzeti Együttműködési Alapnak.
A törvény a szuverenitás védelméről szóló nemzeti konzultáció eredményeire hivatkozik, azt állítva, hogy a magyarok elsöprő többsége mondott nemet arra, hogy az életünket alapvetően befolyásoló kérdésekben mások döntsenek helyettünk. A tervezet szerint a közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül például a „demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység. Külföldinek számít, így tilos az adomány, előfizetés a kettős magyar állampolgártól, de üldözendő pénzforrás lett a pályázati úton elnyert – így az EU-s – támogatás is.
„Mészáros Lőrinc és Tiborcz István országában ezzel turnézni kormányzati részről rettenetes cinizmusra vagy nagyon jó humorérzékre vall”Magyar Péter: A Tisza-kormány behinti sóval a Szuverenitásvédelmi Hivatal helyét