OTP;devizahitel;OTP Bank;Európai Bíróság;devizahitelesek;Európai Unió Bírósága;

Az OTP szerint a bankot nem érinti érdemben a devizahitelesek ügyében hozott uniós bírósági ítélet

Úgy látják, az ő szerződéseiknél – kevés egyedi kivételtől eltekintve – az árfolyamkockázat feltárása tisztességes volt, így nem merül fel, hogy semmissé váljanak.

Az OTP Bank a Telex kérdésére kedden azt közölte, hogy pénzintézetüket nem érintheti érdemben az uniós bíróság által által devizahiteles-ügyben hozott precedens értékű ítélet, mert véleményük szerint az ő szerződéseik nagyon nagy többségénél az árfolyamkockázat feltárása tisztességes volt.

Az OTP azzal érvel, hogy az Európai Unió Bíróságának döntése egy egyedi esethez kötődik és azon az előfeltevésen alapul, hogy a fogyasztói devizahitelt nyújtó adott pénzügyi vállalkozás árfolyam kockázatról szóló ügyfél-tájékoztatása tisztességtelen volt, és a devizahitel szerződés emiatt válik érvénytelenné (semmissé). „Az OTP Bank devizahitel szerződéseiben az árfolyam kockázat feltárása tisztességes volt, ezt a bíróságok az erre irányuló fogyasztói perek elsöprő többségében (néhány egyedi, gyakorlati hibás esetet leszámítva) következetesen megállapították. 

Az OTP Bank devizahitel szerződései tehát kevés egyedi kivételtől eltekintve érvényesek és tisztességesek, így nem merül fel esetükben az érvénytelenségi kérdés, amelyre az Európai Unió Bírósága jelen előzetes döntése a Kúriának iránymutatást ad”

– írták.

Az ügy előzménye, hogy a múlt héten az Európai Unió Bíróságán ítélet született egy 2007-es svájci frank alapú magyarországi autólízing-szerződés ügyében. Ez az Európai Unió fogyasztóvédelmi irányelve (93/13/EGK) nyomán tisztességtelennek nyilvánította azt a szerződésekben szereplő kitételt, amely az árfolyamkockázatot teljes egészében a fogyasztóra hárította.

Ez azt jelenti, hogy a devizahiteleseknek csak annyit kellene fizetniük, amennyit a szerződésük forintban tartalmaz, az árfolyamkockázat és a kamatok terhe pedig a pénzintézetekre hárul. Marczingós László ügyvéd, aki az uniós bíróságon sikerre vitte az ügyet, azt mondta, hogy az érintett devizahiteleseknek valószínűleg egyedi perekben kell érvényesíteniük az igazukat, a jogalkotó ugyanis aligha fog lépni. 

A kormány kedden a magyar devizahiteles ügyben született uniós bírósági ítéletre gyurcsányozással válaszolt, érdemben nem kommentálta, hogy annak milyen következményei lehetnek. Az ügyre több ellenzéki politikus is reagált. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő Jámbor Andrással közösen követeli az összes devizahiteles végrehajtási eljárás végrehajtásának azonnali felfüggesztését. A DK pedig közölte, hogy újra benyújtja a devizakárpótlási törvényjavaslatát, eközben a Jobbik parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi.

A hithű fideszesek aligha nézik majd meg a Partizán YouTube-csatorna dokumentumfilmjét, a Tíz év gyűlöletet. Legalábbis erre a következtetésre jutottak a film alkotói és a premiervetítés közönsége.