„A magyar kormány álláspontja szerint az egyes ügyekben meghozott bírósági ítéleteket mindenkinek, így a bankoknak is tiszteletben kell tartani!” – közölte a Telex megkeresésére az Igazságügyi Minisztérium, amikor a lap a magyar devizahiteles ügyben született uniós bírósági ítéletről érdeklődött.
A tárca válaszában azzal folytatta: „A devizahiteleket a Gyurcsány-Bajnai kormányok erőltették a magyar családokra. Az otthonteremtési támogatásokat, az államilag támogatott hiteleket eltörölték és hagyták, hogy a bankok kockázatos devizahitelekbe hajszolják a családokat. A nemzeti kormány 2010 után jelentős lépéseket tett a bajba jutott devizahitelesek megmentéséért, a devizahiteles korszak lezárásért.” A lap cikkében kitér arra, hogy az Orbán-kormány a gyurcsányozáson túl a valódi kérdéseikre – milyen következményei lehetnek az ítéletnek, az mennyi embert érint, illetve lehetséges-e, hogy hatályon kívül kell helyezni a devizahiteleseket érintő törvényeket – nem válaszoltak.
Az ügy előzménye, hogy a múlt héten az Európai Bíróságon ítélet született egy 2007-es svájci frank alapú magyarországi autólízing-szerződés ügyében. Ez az Európai Unió fogyasztóvédelmi irányelve (93/13/EGK) nyomán tisztességtelennek nyilvánította azt a szerződésekben szereplő kitételt, amely az árfolyamkockázatot teljes egészében a fogyasztóra hárította.
Ez azt jelenti, hogy a devizahiteleseknek csak annyit kellene fizetniük, amennyit a szerződésük forintban tartalmaz, az árfolyamkockázat és a kamatok terhe pedig a pénzintézetekre hárul. Marczingós László ügyvéd, aki az Európai Unió Bíróságán sikerre vitte az ügyet, azt mondta, az érintett devizahiteleseknek valószínűleg egyedi perekben kell érvényesíteniük az igazukat, a jogalkotó ugyanis aligha fog lépni. A 24.hu-nak az ügyvéd arról is beszélt, hogy „nagyon komoly következményekkel járhat” az EUB ítélete a devizahitelesekre nézve, csak ehhez végre kéne hajtaniuk a döntést a magyar állami szerveknek is.
Több millió devizahiteles szerződést érinthet az Európai Unió Bíróságának ítéleteHadházy Ákos független országgyűlési képviselő az ítéletre reagálva kedden közölte, hogy Jámbor Andrással közösen követelik az összes devizahiteles végrehajtási eljárás végrehajtásának azonnali felfüggesztését. A DK pedig arról számolt be, hogy újra benyújtja a devizakárpótlási törvényjavaslatát, eközben a Jobbik parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi.
A devizahiteles ügyek felfüggesztését kezdeményezi Hadházy Ákos és Jámbor András