A 100 perces filmet hétfőn este vetítették le a pécsi Uránia moziban. A 350 férőhelyes terem megtelt, a bemutató napján jegyet már nem lehetett kapni. A publikum a film végén nagy tapssal köszöntötte az alkotókat. Megérdemelten, mert tényekre alapozott, jól felépített, egységes stílusú, hatásos mozit láthattunk. Tegyük hozzá, hogy az Urániában mindenképp sikerre volt ítélve a Tíz év gyűlölet, hisz akik eljöttek a premiervetítésre, azok – úgy tűnt, hogy – az Orbán-kormányt leginkább elutasító Partizán-nézőket reprezentálták. És ők nem csalódtak, mivel ez a film elemző összefoglalója és „emlékműve” az Orbán-kormány lélekmérgező, történelmi bűneinek.
A film először 2014-ig lapoz vissza, amikor a választást nyerő Fidesz néhány belpolitikai botrány hatására kezdi elveszíteni támogató bázisát. Hozzávetőleg 600-900 ezer szavazóval gyengült a tábor, ami oda vezetett, hogy a Fidesz időközi választásokat vesztett, és 2015-re odalett a párt kétharmados többsége a parlamentben. És ekkor vetette be a gyűlöletkeltés goebbelsi (sztálini, putyini, erdogani) stratégiáját Orbán Viktor stábja. Először az Európát célba vevő migránsok lettek az első számú közellenség. Hogy mindez miképp történt, azt korabeli filmhírekkel, újságcikkekkel idézték meg, és a kormány menekültek elleni kíméletlen akcióit és lejárató kampányát politológusok, szociológusok, jogászok, gazdasági szakemberek és újságírók analizálták. Orbán Viktor harca annyira eredményes volt, hogy a Fidesz visszanyerte korábban elveszített szavazóit, sőt, még izmosította is táborát.
Miután lecsengett a menekültválság, a kormány okult a diadalból, és mindig új ellenséget keresett: így lett veszedelmes démon Sorosból, Brüsszelből, a nem Fidesz-vezérelt civilekből, a jogvédőkből, a melegekből, a tudósokból, az Ukrajnával együttérzőkből. A film készítői és megszólalói felsorolják azokat a könnyen átlátható-lebuktatható hazugságokat, amelyekkel a kormány a százmilliárdokból fenntartott médiáján, az óriásplakátokon és a közösségi médián keresztül folyamatosan félrevezette a magyar polgárokat. Erről szól a film, és persze arról,
az ellenzék hogyan vált eszköztelenné-tehetetlenné a szavazókra ömlő hazugságokkal szemben.
Az ellenzék bénultságát fokozta, hogy a kormány – előbb a migránsokra, majd a Covidra végül az orosz-ukrán háborúra hivatkozva – újra és újra veszélyhelyzetet hirdetett, s ezzel a parlamenttől elorozta a hatalomgyakorlást, és átláthatatlanná tette a döntési folyamatokat.
Persze, a közélet iránt fogékony honfitársaink mindezt eddig is tudták, a film – amit a YouTube-on láthatunk majd - ahhoz járulhat hozzá, hogy összegezze és rendszerezze tapasztalataikat. Nagy kérdés viszont, hogy képes-e ez a mű megvilágosítani azokat is, akik jelenleg a kormány oldalán állnak. Egyáltalán: ők hajlandók-e megnézi egy „ilyen” filmet. Erről kérdeztem a nézőket a vetítés előtt, s ők kivétel nélkül úgy vélték, hogy biztosan nem. Egyikük, a tavaly automatizálási mérnök szakon végzett Fischer Máté így fogalmazott:
Ha egy fideszes látja a címet, meg hogy Partizán, már nem is nézi tovább. Esetleg akkor nézi meg, ha kézen fogva odavezeti őt az egyik rokona. Például egy unoka a nagymamát. Magától nem nézi meg, az biztos.
A film után Gulyás Márton, a Partizán alapító főszerkesztője az alkotókkal beszélt, Laki Gergely kreatívproducer-forgatókönyvíróval, Klopfstein-László Bálint rendezővel, és Kovács Krisztián gyártásvezetővel, s ők is azon a véleményen voltak, hogy a Fidesz-tábor aligha megszólítható ezzel a filmmel. Így aztán arra se lehet számítani, hogy ők a film hatására szavazótábort váltanak. Gulyás Márton megjegyezte, hogy talán az tenne jót a film fideszes nézettségének, ha a kormány lejárató kampányt indítana ellene. Akkor esetleg kirobbanna egy országos vita a mű igazságtartalmáról, és kormányoldalon feléledne a kíváncsiság néhányakban. Elhangzott az is, hogy őszre elkészül a Tíz év gyűlöletnek az ellenfilmje a migrációs válságról, amihez a Fidesz félmilliárd forint támogatást biztosít. Esetleg a két film elindíthat egy társadalmi vitát, ami közelebb viheti a választókat az igazsághoz.
„Én már életem végéig kitartok” – Van, ahol már hergelni sem kell, mindent elhisznek a FidesznekAz általam kérdezett filmnézők nem bíznak ebben, szerintük nincs esély párbeszédre. Amúgy a film is ezt sugallja, Léderer András emberi jogi aktivista zárógondolata így hangzik: „eljutottunk oda, hogy már semmit se tudunk értelmesen megbeszélni”.
Cáfolhatatlan megállapítás. Ha ez így marad, akkor hazánk végképp jövőtlen hellyé válik. De talán ez is volt a cél. Hisz a Fidesz gyűlöletkampányának kidolgozásában főszerepet vállaló – azóta elhunyt - amerikai választási tanácsadó, Arthur J. Finkelstein sok évvel ezelőtt így összegezte pályáját: „Meg akartam változtatni a világot. Sikerült. Rosszabbá tettem.”