A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. közel egy éve vezette be az új hulladék-visszaváltási rendszert, amelyről Terézvárosban egyértelműen látszik, hogy nem működik, sőt, számos korábban nem létező problémát szült – írja lapunkhoz is eljuttatott közleményében a VI. kerületi önkormányzat. A tájékoztatás szerint a kerületvezetés lépett, és szigorított a kukák kihelyezésének szabályain, hogy mérsékelje a károkat.
Soproni Tamás polgármester bejelentése alapján az új szabályozás értelmében
a társasházak a szemétszállítás előtti napon csak este 8 után tehetik ki a kukáikat, melyek másnap 13 óráig lehetnek az utcán. A társasházak türelmi időt kapnak, de többszöri felszólítás után büntetnek, ha valaki nem tartja ezt be, és a büntetés akár 200 ezer forint is lehet.
„Ezt kiegészítve májustól köztisztasági cégünk a polgárőrséggel együtt járőrszolgálatot szervez a lakossági hulladékszállítási napokat megelőző éjjelen, így nagyobb eséllyel tudunk fellépni a kukákat rongálókkal szemben, és csökkenteni tudjuk a MOHU által generált károkat” – tette hozzá a polgármester.
A közleményben az áll, a rendészek figyelmeztető matricákat helyeznek azokra a kukákra, amelyek nem a megszabott időkeretben vannak az utcán, ezzel is felhívva a figyelmet arra, hogy az utcán hagyott kukák akadályozzák a gyalogosokat és az autókat, emellett a palackvadászok kiemelt célpontjai. A palackozáshoz kapcsolódó szabálysértések, bűncselekmények felderítésében az önkormányzat a rendőrség segítségét kéri, a kormánytól pedig elvárja a szociális ellátórendszer erősítését, hiszen elfogadhatatlan, hogy rengeteg embernek a palackvisszaváltás jelenti a megélhetést – hangsúlyozza az önkormányzat.
De – folytatódik a közlemény – a valódi megoldásból természetesen a rendszer működtetéséből komoly bevételekre szert tevő MOHU-nak is ki kell vennie a részét: legalábbis azzal, hogy az érintett önkormányzatoknak a palackgyűjtés okozta köztisztasági problémák feltakarításából fakadó költségeit megtéríti.
Az önkormányzat kiemelte, hogy Terézvárosban
a bevezetés óta kevés visszaváltóhely áll rendelkezésre, azok pedig koszosak, mocskosak a „túlhasználattól”,
állandó a kígyózó sor, sokszor órákig eltart, míg valaki a boltokat járva vissza tudja váltani a palackokat,
a közterületi hulladékgyűjtőket folyamatosan megrongálják, szétszedik, a házak elé kihelyezett kukákat kiborítják palack után kutatva azok, akiknek ez az egyetlen megélhetésük. Ez odáig fajult, hogy már a házak udvarára is bemennek a kukázók (akár erőszakosan is), és széttúrják a kukákat palackra vadászva.
a turisták, átutazók miatt az ország minden pontjáról érkeznek Budapest belvárosába (az V., VI., VII., VIII. kerületbe) a „palackvadászok”, hiszen a nem helybéliek nagy eséllyel nem váltják vissza a palackokat, hanem kidobják azokat.
A közlemény kiemeli, hogy az említett jelenség a kerület takarítóinak súlyos többletterhet jelent, a rendészeknek az állandó ellenőrzés okoz plusz feladatokat, és mindez az önkormányzat büdzséjét terheli.
Guberálók aranykora: a középosztályé helyett inkább a rászorulók öntudatosságát növelte az új palackvisszaváltásNem működő automaták, hátrahagyott palackok, lassú begyűjtés: áldatlan állapotokat hozott a visszaváltási roham