korrupció;jelentés;Integritás Hatóság;Korrupcióellenes Munkacsoport;

A Fidesz-kormány inkább elszigeteli a hatóságot

Nemet mondtak a civil tagok a Korrupcióellenes Munkacsoport jelentésére

Az Integritás Hatóság mellett működő munkacsoport történetében még nem volt példa arra, hogy egyetlen civil delegált sem szavazta meg a jelentést. Most azt állítják, hogy a dokumentum nem vet számot a magyarországi korrupció súlyosságával. 

Egyetlen civil tag sem szavazta meg a Korrupcióellenes Munkacsoport (KEMCS) 2024-es jelentését, amire még nem volt példa a néhány éve feltámasztott szervezet történetében. A szavazás során az összes civil tag tartózkodott vagy nemmel szavazott, mivel úgy ítélték meg, hogy a szöveg nem vet számot a magyarországi korrupció természetével és súlyosságával – számol be az Átlátszó

Az Európai Unió nyomására 2022 decemberében létrehozott Integritás Hatóság (IH) mellett működő, elsősorban javaslattevő és döntés-előkészítő feladatokat ellátó munkacsoportnak minden évben március 15-ig kell megszövegezni és elfogadni jelentését, amelyben a meglévő korrupcióellenes intézkedéseket értékelik. A KEMCS döntéseit egyszerű többséggel hozza, az elnökkel együtt összesen 21-en dolgoznak benne. A tagok felét ugyan az állam delegálja, tíz civil tagja is van, többek közt a K-Monitor, a Transparency International Magyarország és az Átlátszó képviselteti magát. 

Az oknyomozó portál szerint eddig minden évben elég támogató szavazatot kapott az aktuális jelentés, idén azonban nem így történt. A civil tagok által kiadott sajtóközleményből kiderült, hogy a KEMCS civil és állami tagjai év elején két párhuzamos jelentéstervezetet készítettek, a két dokumentum között azonban komoly különbségek voltak. A állami szervezetek képviselői április 17-én a civil tagok hozzájárulása nélkül emellett készítették el az általuk egységesnek szánt jelentéstervezetet, amely azonban 

egyet sem nevezett meg az elmúlt évek korrupciós botrányai közül, sőt még az olyan megállapításokat is kerülni igyekezett, amelyek a korrupció puszta jelenlétére utalnak Magyarországon.

A lap azt írja, a civilek az április 30-án megtartott KEMCS-ülésen emiatt nem tudták támogatni az állami jelentéstervezetet, az állami oldal pedig a szintén szavazásra bocsátott civil változatot nem szavazta meg. Az állam által delegált tagok azért nem fogadták el a jelentéstervezetet, amiért az szerintük politikai állásfoglalást tartalmaz. Viszont a civilek úgy döntöttek, hogy közzétesznek majd egy árnyékjelentést a későbbiekben. 

A Korrupcióellenes Munkacsoport elnöke egyébként az a Bíró Ferenc, aki az Integritás Hatóságot is vezeti, kit hivatali visszaéléssel és 87 millió forintnyi hűtlen kezeléssel gyanúsítanak, ugyanis az ügyészség szerint hivatali pénzen bérelt autót a feleségének. Biró Ferenc korábban azt állította, hogy semmiféle szabálytalanságot nem követett el.

Nincs érdemi politikai igény az együttműködésre, csupán az igazodásra – állapította meg a köztestület vezetője. Nemtelen támadások, az Orbán-kormány való feszült viszony és az ingatlanai eladásával kapcsolatos per kíséri az MTA alapításának 200. évfordulóját.