civilek;káosz;szakértők;Integritás Hatóság;Korrupcióellenes Munkacsoport;

Novák Katalin köztársasági elnök az Integritás Hatóság vezetőivel tavaly novemberi kinevezésük után

- Elárulta a Korrupcióellenes Munkacsoport egyik civil tagja, miért távozik

Reszkető Petra szerint 2023 közepén sem világos még, milyen témákkal és ügyekkel fog kiemelten foglalkozni a munkacsoport az év hátra lévő részében, ugyanis munkaterv sincs, nemhogy stratégia.

Több okot is megjelölt pénteki nyílt levelében Reszkető Petra, a Budapest Intézet igazgatója, független szakértője, hogy, miért lépett vissza a Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagságától harmadmagával – számolt be a fejleményekről a Portfolio. A Népszava csütörtökön megírta, hogy két másik távozó közül Fonyódi Krisztián egyéb elfoglaltságai miatt nem tudta tovább vállalni a jelentős munkaterhet, a Budapest (Szakpolitikai) Intézet lemondott a tagságáról, a Magyar Közgazdasági Társaság pedig egy új képviselőt jelöl Essősy Zsombor tag helyett, de a harmadik távozónak bizony a testülettel, annak szerepével vannak jelentős problémái.

–  Elkerülhetetlennek látom a munkacsoport kormányzati szerepének és társadalmi hasznosságának rendszeres értékelését, s a korábban általam is támasztott feltételek teljesülését, amelyek jelenleg nem, vagy csak részben történtek meg, és egyelőre nincs is arra garancia, hogy belátható időn belül mikor válhat valóra:

  • A fórum működésének teljes nyilvánossága.

  • Annak tisztázása, hogy milyen ügyekkel és témákkal foglalkozik a munkacsoport – összhangban az Integritás Hatóság stratégiájával és prioritásaival.

  • Továbbá, hogy a munkacsoport munkájának következménye legyen és együttműködésben kialakításra kerüljön egy olyan új hazai korrupcióellenes stratégia, mely érdemi intézkedéseket indít el a korrupciós jelenségek visszafogására a kormányzati-civil-üzleti szereplők összefogásával.

Azt is hiányosságként nevezte meg a szakértő, hogy 2023 közepén sem világos még, milyen témákkal és ügyekkel fog kiemelten foglalkozni a munkacsoport az év hátra lévő részében, ugyanis munkaterv sincs, nemhogy stratégia, legalábbis olyan nincs, amelyet a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátana, közzé tenne a tervezett júniusi elfogadás előtt.

– Ez bármilyen korrupcióellenes stratégia esetében ellehetetleníti a végrehajtást és aggályos,

mert „így az üzleti, civil és közszektor átláthatósága, az adóforintjaink felhasználásának hatékonysága nem fog javulni, 

nem lesz szélesebb azon közintézmények, politikusok, vállalkozások és állampolgárok köre, akik a közjót tartják szem előtt, akik tisztességesen működnek, kötnek üzletet és fizetik ki a gázszerelőt”.

A DK árnyék-miniszterelnöke szerint egy jól szervezett rablóbanda uralkodik ebben az országban, amely az utolsó fillért is kicsavarja ebből a nemzetből.