Kossuth tér;BRFK;feljelentés;tüntetés;hivatali visszaélés;Május 1.;Hadházy Ákos;Momentum Mozgalom;rendőrsorfal;Momentum;

A Momentum feljelenti a BRFK-t a május 1-i intézkedések miatt

A Hadházy Ákos-féle Kossuth téri tüntetés után a momentumosok elindultak a Karmelitához, azonban a Lánchíd budai hídfőjénél rendőrsorfal állta útjukat. Az ellenzéki párt szerint jogellenesen akadályozták őket. 

A Momentum hivatali visszaélés miatt feljelentést tesz a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) ellen a csütörtöki Hadházy Ákos-féle, Kossuth téri tüntetés után történtek miatt – közölte Bedő Dávid, a párt frakcióvezetője pénteken a Facebook-oldalán.

Az ellenzéki politikus posztjában azt írta: „A járdán szabályosan haladó tömeget rendőrsorfallal állították meg a Lánchídon. Nem engedték meg békés állampolgároknak, hogy Pestről Budára a hídon szabályosan átsétáljanak. Indoklást kérésre sem adtak, szóba állni se voltak hajlandók a tüntetőkkel. Majd a Lánchídról Pest irányába levonuló embereket válogatás nélkül igazoltatni kezdték – beleértve az arra tévedt, szerencsétlenül járt turistákat.”

„Ki kell mondanunk: a BRFK politikai szereplővé lépett elő Magyarországon”

– tette hozzá Bedő Dávid.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Hadházy Ákos május elsejére újabb tüntetést szervezet gyülekezési törvény szigorítása ellen, ezúttal a Kossuth térre. A független országgyűlési képviselő felszólalásában bejelentette, hogy a törvény visszavonásáig folytatja a tüntetéseket, a legközelebbit jövő keddre hirdette meg a Ferenciek terére. 

A demonstráció után a Momentum úgy döntött, elindul a Karmelitához, azonban a Lánchíd budai hídfőjénél rendőrsorfal állta útjukat. A tüntetők végül visszafordultak, hogy a Belügyminisztériumhoz menjenek, ám itt is rendőrök várták őket, és megkezdték az egyenkénti igazoltatásokat. Az ellenzéki párt szerint jogsértő módon akadályozták őket a rendőrsorfallal.

Összesen 110 embert igazoltattak a rendőrök azokon az általuk jogellenesnek nevezett gyűléseken. Négy személlyel szemben pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértés, egy fővel szemben pedig gyülekezési joggal való visszaélés miatt tettek szabálysértési feljelentést. Egy esetben a személyazonosság igazolásával kapcsolatos kötelezettség megszegése miatt került sor előállításra és feljelentésre, két alkalommal biztonsági intézkedést kellett végrehajtani rosszullét miatt. Egy személyt elfogtak és előállítottak, mivel sikkasztás miatt körözés volt érvényben ellene.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter náci házmesterekhez és a kommunista besúgókhoz hasonlította a Tisza Párt elnökét, amiért lehallgatta volt feleségét.