letartóztatás;Bosznia-Hercegovina;Szarajevó;Milorad Dodik;

A Milorad Dodikot védő boszniai szerb rendőrök 2025. április 23-án Kelet-Szarajevóban

Megpróbálták letartóztatni Milorad Dodikot, de az őt védő rendőrök megakadályozták ezt

A bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke szerint az ellene irányuló intézkedés törvénysértő volt.

Szerdán megpróbálta letartóztatni a bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) Milorad Dodikot, a bosznia- hercegovinai Szerb Köztársaság (RS) elnökét, de a politikust kísérő fegyveres rendőri erők megakadályozták ezt – írja a SIPA szóvivőjének közlése alapján a Reuters.

A bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség márciusban utasította arra az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, valamint Radovan Viskovicot, az RS miniszterelnökét és Nenad Stevandicot, a szerb országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét. A szövetségi bíróság később nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Milorad Dodik ellen, miután belépett Bosznia-Hercegovinából Szerbiába az elfogatóparancs ellenére. A boszniai határőrség vizsgálja, ki követte el a mulasztást, és hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból. Feltételezések szerint Milorad Dodik egy kisebb határátkelőt használt, a küldöttsége pedig megkülönböztető jelzést alkalmazott, így megállás és ellenőrzés nélkül tudott kilépni. Az Interpol végül elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését.

A Milorad Dodikot védő boszniai szerb rendőrök 2025. április 23-án Kelet-Szarajevóban

A SIPA szóvivője a Reutersnek elmondta,

„a SIPA tagjai megpróbálták végrehajtani a bíróság végzését, és letartóztatni Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét Kelet-Szarajevóban”, a boszniai szerb rendőrök azonban megakadályozták ebben.

A Reuters riportere egyébként az érintett kelet-szarajevói kormányépület előtt – ahova Dodik szerdán a kíséretével érkezett – csak a boszniai szerb rendőröket látta, SIPA-tisztet nem. Sikertelen szerdai elfogása után Milorad Dodik újságíróknak az MTI szerint azt mondta, a SIPA megsértette a törvényt, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság területe ugyanis nem tartozik a hatáskörükbe, ezen a területen nem ismerik el a szövetségi fennhatóságot.

Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.

Egyébként – mint arról többször beszámoltunk – a Vlagyimir Putyinnal kiváló kapcsolatokat ápoló Dodik Orbán Viktorral is remek viszonyban van, számos találkozót folytattak egymással, s Magyarország komoly összegekkel segíti az egyébként súlyos gazdasági helyzetben lévő boszniai Szerb Köztársaságot. Jellemző, hogy – miután a szarajevói szövetségi bíróság első fokon bűnösnek találta Dodikot a nemzetközi főképviselő határozatainak megszegése vádjában – Orbán elsők között beszélt telefonon a Boszniai Szerb Köztársaság elnökével.