Szerdán megpróbálta letartóztatni a bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) Milorad Dodikot, a bosznia- hercegovinai Szerb Köztársaság (RS) elnökét, de a politikust kísérő fegyveres rendőri erők megakadályozták ezt – írja a SIPA szóvivőjének közlése alapján a Reuters.
A bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség márciusban utasította arra az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, valamint Radovan Viskovicot, az RS miniszterelnökét és Nenad Stevandicot, a szerb országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét. A szövetségi bíróság később nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Milorad Dodik ellen, miután belépett Bosznia-Hercegovinából Szerbiába az elfogatóparancs ellenére. A boszniai határőrség vizsgálja, ki követte el a mulasztást, és hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból. Feltételezések szerint Milorad Dodik egy kisebb határátkelőt használt, a küldöttsége pedig megkülönböztető jelzést alkalmazott, így megállás és ellenőrzés nélkül tudott kilépni. Az Interpol végül elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését.

A SIPA szóvivője a Reutersnek elmondta,
„a SIPA tagjai megpróbálták végrehajtani a bíróság végzését, és letartóztatni Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét Kelet-Szarajevóban”, a boszniai szerb rendőrök azonban megakadályozták ebben.
A Reuters riportere egyébként az érintett kelet-szarajevói kormányépület előtt – ahova Dodik szerdán a kíséretével érkezett – csak a boszniai szerb rendőröket látta, SIPA-tisztet nem. Sikertelen szerdai elfogása után Milorad Dodik újságíróknak az MTI szerint azt mondta, a SIPA megsértette a törvényt, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság területe ugyanis nem tartozik a hatáskörükbe, ezen a területen nem ismerik el a szövetségi fennhatóságot.
Nemzetközi elfogatóparancsot kért az Interpoltól Orbán Viktor szövetségese ellen a bosznia-hercegovinai szövetségi bíróságAusztriába és Németországba sem léphet be Orbán Viktor körözés alatt álló szövetségeseFebruár 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsították meg.
Egyébként – mint arról többször beszámoltunk – a Vlagyimir Putyinnal kiváló kapcsolatokat ápoló Dodik Orbán Viktorral is remek viszonyban van, számos találkozót folytattak egymással, s Magyarország komoly összegekkel segíti az egyébként súlyos gazdasági helyzetben lévő boszniai Szerb Köztársaságot. Jellemző, hogy – miután a szarajevói szövetségi bíróság első fokon bűnösnek találta Dodikot a nemzetközi főképviselő határozatainak megszegése vádjában – Orbán elsők között beszélt telefonon a Boszniai Szerb Köztársaság elnökével.
Milorad Dodik közölte, az ítélethirdetés után két hívást bonyolított le, egyet Aleksandar Vučićcsal és egyet Orbán ViktorralOrbán Viktornak is megköszönte Milorad Dodik, hogy nem adnak ki nemzetközi elfogatóparancsot elleneVSquare: Orbán Viktor súlyos konfliktust kockáztatott, Horvátország akár TEK-eseket is letartóztatott volna, hogy megakadályozza Milorad Dodik kimenekítését